1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Η ΠΛΗΓΗ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ!!!!

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Βαρβάρα, Feb 12, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 10 users.
  1. JohnGReek

JohnGReek New Member

Akouei kaneis?
    o_O
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αγαπητέ JohnGReek, το πρόβλημα δε μας αναφέρεις....
  3. Γιαννης1902

Γιαννης1902 New Member

Καλησπερα.Ειχα κανει μια εγχειρηση κοκκυγα στις 9/7/2015.Η πληγη μολυνθηκε και με τα πολλα εκλεισε πριν 1 βδομαδα.Παω στο νοσοκομειο(οχι σ αυτό που χειρουργηθηκα αλλά στης Κρητης διοτι σπουδαζω εδω) τη Δευτέρα και μου ειπαν οτι ειμαι οκ αλλα πρεπει να ξυριστω μεσα..απο τοτε που ξυριστικα ομως εχω 2 τρυπιτσες οι οποιες αφηνουν καποια λιγα υγρα στο εσωρουχο.Να ανησυχω?
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Όχι, δεν τίθεται θέμα ανησυχίας αρκεί να πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις και οδηγίες που δόθηκαν για την υγιεινή της περιοχής. Μόνο σε επιδείνωση της κατάστασης θα πρέπει να ξαναπάς να το δουν.
  5. καλησπερα και απο εμενα στις 21/09/2015 εκανα την ιδια επεμβαση χρησιμοποιησα και εγω τα επιθεματα (φυτιλια), μου ειπαν οτι η πληγη θα εκλεινε μεσα στους επομενους 1.5-2 μηνες, ομως περασε το διαστημα αυτο τα φυτιλια εχουν τελειωσει και η πληγη παραμενει ανοιχτη βαζω λοιπον γαζες κανονικες. Το θεμα ειναι οτι οι γαζες εχουν αρχισει να μυριζουν απαισια και μου φαινεται οτι υπαρχει πυον ( πρασινο υγρο) πανω τους. Επισης οι γαζες εχουν ενα χρωμα σκουρο καφε μαζι με ολα τα αλλα.. δεν ποναω δεν εχω κανει πυρετο, απλα ανησυχω. Πριν λιγες μερες πηγα σε γιατρο για να το κοιταξει μου εκανε καλλιεργεια και περιμενω τα αποτελεσματα εχω παρει αντιβιωση ( με επιασε και ο λαιμος μου οποτε η αντιβιιωση ηταν κι για τα 2) τι συστηνετε?
    Last edited: Dec 6, 2015
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πολύ πιθανό να εχει καποιο μικρόβιο (συνήθως πρωτέας). Οι αλλαγές πρεπει να γινονται καθημερινά και με κάποιο συγκεκριμμένο τρόπο. Εσείς πως τις κάνετε και ποιός σας φροντίζει??
  7. λογω του οτι ειμαι φοιτητης αναγκαστικα οι αλλαγες γινονται στο σπιτι μου στο Ηρακλειο απο ενα φιλο μου, απο την αλλη οσο ειμαι στο πατρικο μου γινεται απο τους γονεις μου. Υπαρχει και ιατρικη παρακολουθηση ( μια στο τοσο ομως). Οτι και να ειναι αντιμετωπιζεται μονο με αντιβιωση η χρειαζεται τπτ αλλο?
  8. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα. Βασικά περιμένετε την καλλιέργεια και ενημερώστε μας. Επίσης μερικές φορές σε τραύματα που οπως το δικο σας παρουσιάζουν μυρωδιά και "πράσινα" υγρά, δοκιμάστε την χρήση και βορικού οξέως. (Διατιθετε σε σκόνη, την οποία προσθετετε στο τραύμα-λίγη ποσότητα όπως πασπαλίζεις με ζαχαρη άχνη το γλυκό):emozionato:
  9. Τα αποτελεσματα της καλλιεργειας εδειξαν οτι υπαρχει μικροβιο, e coli, και το αντιβιογραμμα εδειξε οτι η αντιβιοση που λαμβανω το καλυπτει... οποτε περιμενω.....
  10. Stelios B.

Stelios B. New Member

Παιδια εχω κανει και εγω τον μαιο εγχειρηση κυστης κοκκυγος και μου ανοιγει μια μικρη τρυπουλα καθε τοσο ξερετε σε τι μπορει να οφειλετε και αν εχει παθει καποιος απο εσας κατι παρομοιο.?
    Ευχαριστω.
  11. Kwstas7

Kwstas7 New Member

Γεια σας καλησπέρα έκανα και εγώ εγχείρηση με ανοιχτή μέθοδο στις 14 Ιούνιο 2016 και δεν κλείνει η πληγή έχει μείνει λίγο αλλά τίποτα?Τι φταίει?Είμαι 16 χρόνων στα θρανία γιαυτο μήπως δεν κλείνει?

Share This Page