1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 80 users.
  1. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Μάλλον πρόκειται για λεμφαδένες λόγω της ωτίτιδας. Αυτά εμφανίζονται ως άμυνα του οργανισμού. Μπορεί να παραμείνουν αρκετά σε χρόνο μπορεί όμως και να υποχωρήσουν σύντομα. Μη τα πειράζεις γιατί τα διογκώνεις. Στην περίπτωση που ενοχλούν με πόνο ή αυξηθεί το μέγεθος θα πρέπει να τα εκτιμήσει χειρουργός.
  2. sigalas giwrgos

sigalas giwrgos New Member

καλημερα και καλη χρονια!!
    ειμαι 19 χρονων και τις τελευταιες 2 μερες εχει εμφανιστει ενα γρομπαλακι στον λαιμο μου...μου εχει δημιουργησει και πυρετο και δεν ξερω τι μπορει να ειναι....καμια ιδεα για το πως να το αντιμ ετωπισω?? ευχαριστω εκ των προτερων
  3. Ieremias1979

Ieremias1979 New Member

Καλημερα και συγχαρητηρια για το site.Ειμαι καινουργιος εδω και θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Εχω μικρα λεμφαδενακια πρησμενα στο λαιμο (πισω δεξια δηλαδη υψος κλιδας αλλα πιο πανω) σε αιματολογικες που εκανα βρεθηκαν ιωσυνοφιλλα 14%(1,1Κμ/μλ) και αιματοκριτης 50 επισης τα μεγαλοπυρηνα 9% με φυσιολογικο το 8 θα πρεπει να ανυσηχω για κατι.Ευχαριστω
  4. νανι

νανι New Member

Καλησπέρα σας.
    Εδώ και χρόνια είχα παρατηρήσει (5χρόνια πριν ίσως και παραπάνω..είμαι 23) στο πρόσωπό μου ένα εξογκωματάκι (στην περιοχή της παρειάς/πολύ κοντά στο αυτί) είναι κάτω από το δέρμα,δεν με ενοχλεί. Είχα ξεχάσει την ύπαρξη του γιατί ήταν αναπαίσθητο και δεν ήξερα τι είναι και είχα ανησυχήσει αλλά το ξέχασα μετά γιατί πέρασαν τα χρόνια. Πριν από 2 μέρες έκανα αποτρίχωση με μιά μέθοδο που τραβά το δέρμα και ερεθίστηκε και μεγάλωσε,όχι τραγικά,αλλά τώρα είναι πιό αισθητό από πριν. Εξακολουθεί να μην φαίνεται πολύ.
    Τώρα αυτό είναι λίπωμα/κύστη/αδένας/τί άλλο;;; Αύριο θα πάω σε ΩΡΛ αλλά απαντήστε μου γιατί όχι μόνο ανησυχώ,αλλά διότι σε περίπτωση που δεν καταφέρω να κλείσω ραντεβού,πρέπει να ξέρω τουλάχιστον πάνω κάτω περί τίνος πρόκειται.
    Δεν έχω κάποια γρίπη. Μικρή πάθαινα πολλές ωτίτιδες αλλά από το άλλο αυτί,επίσης έχω χρόνια ακμή που με ταλαιπωρεί.Επίσης είχα και ένα ατύχημα στον αυχένα πριν από χρόνια,και τώρα τελευταία άρχισα να εμφανίζω μια ανεπαίσθητη ζάλη που δεν οφείλεται σε υπέρταση ή υπόταση,...απλώς αναφέρω τη ζάλη μήπως και σχετίζεται με το όλο θέμα του αυτιού και εξογκώματος κάτω από το δέρμα.
    Δεν ξέρω αν κινείται ή οχι..πάντως δεν πονάει και δεν ενοχλεί. Δεν θα το ξαναενοχλήσω γιατί διάβασα εδώ ότι μπορεί να φλεγμανθεί, αν δεν κάνω λάθος.
    Τέλος, πείτε μου αν όλα αυτά σχετίζονται ή οτιδήποτε νομίζετε.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  5. Katerina21

Katerina21 New Member

Καλησπέρα σας γιατρέ γράφω πρώτη φορά στο forum σας. Εδώ και λίγο και στη δεξιά και στην αριστερή πλευρά του Λεμού μου έχω 2 γρουμπαλακια αλλά από την μία πλευρά είναι ποιο μεγάλο αλλά δεν με ενοχλεί ούτε με ποναει. Πριν λίγο καιρό πέρασα μία ίωση δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ....Πρέπει να ανησυχώ;;; Ευχαριστώ πολυ.
  6. Eleni Mes

Eleni Mes New Member

Γειά σας, εδώ και τρεις περίπου μήνες έχω ανακαλύψει ένα γρομπάλάκι στο εσωτερικό του αριστερού μου αγκώνα( στο σημείο που παίρνουν αίμα), είναι στο μέγεθος καρυδιού και δεν είναι εμφανές εξωτερικά παρά μόνο κατά την ψηλάφηση. Δεν είχα μέχρι τώρα κάποια ιδιαίτερη ενόχληση, εδώ και λίγες μέρες ομως με πονάει ελάχιστα σ' εκείνο το σημείο όταν το κουράζω. Πιστεύετε πως μπορεί να είναι κάτι σοβαρό και αν ναι σε ποιόν πρέπει να απευθυνθώ; Επίσης να σημειώσω ότι έχω υποθυρεοειδισμό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  7. Kathy

Προφανώς πρόκειται για κάποιο λίπωμα. Αν ενοχλεί θα πρέπει να εκτιμηθεί από χειρουργό.
  8. ntinos0002

ntinos0002 New Member

Καλησπέρα.Ειμαι 14 ετων και εδω και 3-4 χρονια εχω παρατηρησει στην δεξια μερια του λαομου κατω απο το αυτι ενα γρομπαλακι.Οταν το πιανω κινείται και άλλοτε μεγαλώνει και άλλοτε μικρενει.Ειναι κατι π πρεπει να ανησυχησω;Σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι αγχωνομαι.Επιπλεον πρεπει να σημειώσω οτι εχω απολια βαρους.
  9. Kathy

Αν διαβάσεις με προσοχή όλα τα παραπάνω posts θα καταλάβεις ότι δεν τίθεται θέμα ανησυχίας. Η απώλεια βάρους δε σχετίζεται με το γρομπαλάκι...
  10. kostisk

kostisk New Member

Καλησπέρα. Σήμερα ψηλάφησα ένα, να το πω γρομπαλάκι στον αυχένα, στο πλάι του λαιμού αριστερά. Το οποίο μετά την ψηλάφηση, νομίζω ότι μεγάλωσε και λίγο. Είναι πλέον ορατό ότι εξέχει. Έχω αγχωθεί πολύ γιατί διάβασα ότι λιπώματα και κύστες συνήθως προκύπτουν σε άτομα ηλικίας 40-60 ετών ενώ εγώ είμαι μόλις 27... Δεν είμαι σίγουρος αν με ενοχλεί. Δεν έχω περάσει κάποια ίωση πρόσφατα, εκτός από ένα συνάχι πριν από βδομάδες (για το οποίο πήρα και αντιβίωση γιατί με πονούσε και ο λαιμός). Υπάρχει περίπτωση να εμφανίστηκε από αυτό μετά από βδομάδες;
  11. Kathy

Τα λιπώματα και οι κύστες μπορούν να εμφανιστούν σε οποιαδήποτε ηλικία. Δε θέλει και πολύ να γυρίσει μια τρίχα και να κάνει ζημιά. Από την άλλη μπορεί να είναι λεμφαδένας ως άμυνα του οργανισμού κι ας μην είχες τελευταία συμπτώματα. Η ουσία είναι ότι δεν πρέπει να το σκαλίζεις διότι έτσι το διογκώνεις και δε μπορεί να είναι σωστή η διάγνωση. Άστο ήσυχο και μόνο αν μεγαλώσει και ενοχλεί να το κοιτάξει χειρουργός.
  12. kostisk

kostisk New Member

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από χθες που το άγγιξα, έχει μεγαλώσει. Αν δεν μειωθεί πάλι σε μέγεθος, να ανησυχήσω; Μπορεί να πάρει καιρό αυτό;
  13. Kathy

Αν δεν το πειράζεις και συνεχίσει να μεγαλώνει τότε ναι, πρέπει να το δει χειρουργός γιατί τότε ή θα έχει γυρίσει τρίχα ή θα πρόκειται για σμηγματογόνο κύστη.
  14. k.m.v.

k.m.v. New Member

καλημέρα..:) ευχαριστω που παιρνετε το χρονο να διαβασετε αυτο το μηνυμα....ειχα προσεξει χθες το πρωι στη κορυφη του δεξιου μερους του αυχενα μια μαζα, οποτε πηγα στον οικογενειακο μας γιατρο και μου ειπε οτι εχει πιθανοτατα απλα πρηστει ο αδενας απο καποια μολυνση κτλ. και να περασω παλι σε λιγες μερες...σημερα το πρωι ομως υπηρχε αλλη μια τετοια μαζα στην αριστερη πλευρα...η πρωτη μαζα ειναι ακομα εκει.. πονανε καπως στην επιφανια αν τους ασκησω πιεση... να τονισω αν και δε ξερω αν εχει σημασια οτι λιγο πιο πανω, στο κεφαλι, εχω δερματιτιδα στην οποια εχω προκαλεσει πληγες επειδη εχω κνησμο και καπως εμμονη με την συτοκαταστροφη ;ρ .. Ευχαριστω και παλι
  15. Kathy

Προφανώς ευθύνονται οι πληγές γι'αυτό κι πρηστηκαν έτσι οι αδένες. . Δε θα πρέπει να τους πιέζεις. Θεωρώ ότι θα πρέπει να υποχωρήσουν πρώτα απ' όλα οι πληγές γι'αυτό θα πρέπει να σε δει δερματολόγος...
  16. Aran

Aran New Member

Καλησπέρα ειμαι 18 χρονών και σε 3 μερες δινω πανελληνιες και σαν να μην εφτανε αυτο ανακαλυψα ενα "γρομπαλακι" στον λαιμι στη αριστερη πλευρα το οποίο δεν με πονάει αλλα με εχει αγχωσει πολυ!μπορει να ευθύνεται το αγχος? Ποια ειναι τα πιθανά αιτια? Γιατι διαβαζω στο ιβτερνετ διαφορα και εχω κατατρομαξει:triste:
  17. Kathy

Να διαβάσεις όλα τα παραπάνω ποστ που μιλάνε για το συγκεκριμένο θέμα και θα ηρεμήσεις! :)
  18. TasosM

TasosM New Member

Καλή σας μέρα. Στο χέρι σε φλεβα κοντα στον πυχη παρατηρισα σημερα ενα γρομπαλακι το οποιο οταν κατεβαζω το χερι φαινετε καθαρα κ οταν το σηκωνω εξαφανιζετε. Σαν να συσωρευετε αιμα σε εκεινο το σημειο της φλεβας και οταν τι σηκωνω πανω απο το υψος της καρδιας φευγει. Μπορειτε να με κατατοπισετε?
  19. Kathy

Πιθανότατα πρόκειται για λίπωμα. Αν δεν ενοχλεί δεν του δίνετε σημασία αν όμως μεγαλώσει και πονάει τότε να εκτιμηθεί από χειρουργό.
  20. babis7

babis7 New Member

Γεια σας !! στην περιοχη του λαιμου κατω απο το σαγονι εχω καταλαβει οτι εχω ενα εσωτερικο γρομπαλακι το οποιο ειναι μικρο κουνιεται , μαλακο κ δεν μου εχει δημιουργησει κανενα απολυτος προβλημα εδω και 3 εβδομαδες , αν και ανυσηχησα στην αρχη διαβασα το φορουμ σας κ ειδα οτι ισως δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα ηθελα να ρωτησω και εσας , ειμαι 23 ετων κ δεν εχω καποιο αρνητικο συμπτωμα η πονο . Ευχαριστω πολυ !!!
    Last edited: Jun 20, 2017

Share This Page