1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 71 users.
  1. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Θα συμφωνήσω με τον φίλο σας. Δεν είναι απαραίτητο να αρρωστήσετε για να πεταχτεί. Μπορεί η εμφάνισή του να γίνει και σε κάποιες ιώσεις που δεν είναι φανερές ή μπορεί να το πέταξε ο οργανισμός και λόγω του δοντιού που σας ταλαιπωρεί. Εκτίμηση από ειδικό χρειάζεται στην περίπτωση που μεγαλώσει και ενοχλεί με πόνο.
  2. Kathy

Σας έχω απαντήσει στο inbox!
  3. spiko

spiko New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.Υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται κ στο τσίμπημα του κουνουπιου;ήταν μεγαλο τσιμπημα, εντονο κ μετα απο 6 μέρες ειναι ακόμα κόκκινο
  4. Joanna

Joanna New Member

Καλησπέρα,θα ήθελα τη γνώμη σας!!εχω παρατηρήσει απο χθες ένα μικρό βολαρακι στο πλάι του προσώπου εκεί όπου αρχίζει το αυτί.ειναι μικρό,σκληρό κ πονάει όταν το αγγίζω!!επισης νομίζω πως δεν κινείται!να ανησυχώ;;ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
  5. mixalis

mixalis New Member

Καλησπερα σας. Θα ηθελα και εγω να ρωτησω σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και 2 περιπου χρονια καθως και με το νεο προβλημα που σχετιζεται με το συγκεκριμενο αρθρο. λιγο μετα το πασχα ενιωσα πονο ακριβως κατω απο την αριστερη κλειδα με ψιλαφιση υπαρχει ενα μπαλακι περιπου 1 εκατοστο διαμετρο μαλακο και κινηται. επισης απο το πασχα ενιωθα τον λαιμο μου πρησμενο απο ψηλα μεχρι την βαση παλι εντοπισα υπαρξη τετοιων 2 ή 3 ομοιων ογκιδιων στην αριστερη μερια του λαιμου προς τα πισω. σε αναζητησεις στο ιντερνετ βρισκω οτι ειναι κομβοι λεμφαδενων πρησμενοι ενδεχωμενος. επρεπε να εντοπιζονται με ψιλαφιση? λιγο πριν το πασχα ειχα κανει αιματολογικες και ολα ηταν φυσιολογικα. τι αλλες εξετασεις πρεπει να κανω?

οσο αφορα το χρονιο προβλημα πριν δυο χρονια εμφανιστηκε ενα χτυπημα (κρακ) αριστερα στην ανω κοιλια κατω και πισω απο το τελευταιο οστο του θωρακα καθε φορα που εστριβα λιγο το κορμο ή οταν ειχα φαει και επαιρνα βαθια ανασα (παλι στο σημειο κατω απο το τελευταιο οστο και πισω απο αυτο εντοπιζεται μια διογκωση σαν μια πρησμενη οριζοντια φλεβα ενωμενη πισω απο το οστο του θωρακα) . απο τοτε αρχισαν οι εξετασεις. πηγα σε 4 παθολογους και σε γαστρεντερολογο εκανα ακτινογραφια θωρακος/ανω/κατω κοιλιας, γαστροσκοπηση, υπερηχο ανω κατω κοιλιας το μονο που εδηξαν ηταν διαβρωτικη δωδεκαδακτιλιτιδα χωρις να ειμαι θετικος στο ελικοβακτιριο πυλωρου. οσο για το κρακ οι απαντησεις ηταν 1) δεν ειναι τιποτα 2) ειναι ντουρος ο μυς 3) τριβεται το χονδρινο τμημα του τελευταιου οστου και κανει αυτο το κρακ. παρολα αυτα ειναι ακρως ενοχλητικο και δεν μπορω να το αγνοησω οπως μου προταθηκε. δεν ξερω τι αλλο να κανω θεωρω οτι ειναι κατι σοβαρο και οτι σχετιζεται με τις προσφατες ενοχλησεις των λεμφαδενων στην κλειδα και στον λαιμο και αυτο επηρεαζει και την ψυχολογικη μου κατασταση.

σας ευχαριστω εκ των προτερων.
  6. andreasfragki

andreasfragki New Member

Καλησπέρα φίλε Μιχάλη. Ειμαι 25 χρονων κ Το πρόβλημα με τους λεμφαδενες στην κλειδα τον λαιμό και σε άλλα μέρη το έχω κ εγώ εδώ και 2 χρόνια σχεδόν. Έχω πάει σε 5-6 γιατρούς διαφόρων ειδικότητων παθολογους ειδικούς παθολογους ενδοκρινολογους Χειρουργους και έχω κάνει άπειρες εξετάσεις γενικη αίματος βιοχημικες αιματος καρκινικους δείκτες υπέροχο άνω κάτω κοιλιάς υπέρήχο τραχήλου ακτινογραφία θωρακος και μαγνητική αυχενα και το μόνο που μ έχουν πει ολοι οι γιατροι βάσει εξετάσεων ότι δεν είναι κάτι ανυσηχητικο και να μην ασχολούμαι πολύ γτ αυτούς τους λεμφαδενες μπορεί να τους έχω για πάντα. Ξέρω πως ψυχολογικά δεν είσαι καλά γτ το έχω περάσει αλλά προσπάθησε να το δεις αλλιώς. Πάνε στους γιατρούς κάνε ότι εξέταση σ πουν και από εκεί και πέρα μην ασχοληθείς προσπάθησε να το ξεχάσεις. Για μένα από αυτά που διάβασα θα σου ελεγα να κάνεις ένα υπέρήχο τραχήλου. Εκεί θα φανούν κάποια πράγματα. Βέβαια πάρε και την γνώμη ειδικών εγώ στο λεω από την εμπειρία μου. Κ όπως σου είπα χαλαρά. Σ μιλάει άτομο που ακόμα ψηλά γίνει τους λεμφαδενες στο σώμα του εδώ και 2 χρόνια.
  7. mixalis

mixalis New Member

Φιλε ανδρεα ευχαριστω για την απαντηση σου. εφοσον εχεις περασει παρομοια συμπτωματα γνωριζεις πως ειναι δυσκολο να τα παραβλεψεις αλλα το χειροτερο ειναι πως με τον καιρο ψαχνομαι και ανακαλυπτω και κατι εφοσον δεν υποχωρουν τα αρχικα συμπτωματα. στην τελευταια εξεταση διασκεδασα τον ιατρο γιατι του θυμισα τα φοιτιτικα του χρονια καθως ενας συμμαθητης του εστριβε τον αυχενα και εκανε ολος ''κρακ''..καταλαβαινεις εχω απελπιστει λιγο και ψυχολογικα σωματικα και οικονομικα..αυριο παω για υπερηχο τραχηλου αλλα επειδη το διαβασα σε ιατρικο αρθρο και οχι επειδη μου το συστησε ιατρος. τι να πω, οψομεθα.
  8. andreasfragki

andreasfragki New Member

Το ίδιο ακριβώς και εγώ έκανα και κάποιες φορές κάνω ακόμα. Ψάχνομαι. Είναι ότι χειρότερο! Όπως χειριστο είναι και το γεγονός ότι ψάχνεις στο Google για συμπτώματα. Χειρότερο από αυτό δεν υπάρχει. Κάνε τον υπέρήχο σου και αν είναι φυσιολογικοι σε υφή χρώμα και ομοιογενεια οι άδειες σου (αυτό θα σου το πει γιατρός που θα σας κάνει τον υπέρήχο) προσπάθησε να το ξεχάσεις όσο μπορείς. Είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Κ να ξέρεις ότι πάρα πολύς κόσμος έχει τέτοιους πρησμενους λεμφαδενες και απλά δεν το έχει αναφέρει σε αυτό η σε κάποιο άλλο φόρουμ. Ότι χρειαστείς για ψυχολογική βοήθεια στείλε ;)
  9. andreasfragki

andreasfragki New Member

Αδενες *
  10. Butterfluy

Butterfluy New Member

Καλησπερα κ συγχαρητηρια για το forum. Ειμαι παρα πολυ αγχωμενη ειμαι 22 χρονων εδω και 4 μηνες εχω γρομπαλακια 2 στο λαιμο λιγο πιο κατω απο τ αυτι ενα προς τα πισω στο λαιμο και ενα διπλα στο αυτι στον τράγο ειναι ολα κινητα και δεν πονανε μονο το ενα με πονεσε μια φορα που με πονεσε ο λαιμος μου κ μτ με παυσιπονο μου περασε. Οταν τα πρωτοεβγαλα εκανα εξετασεις αιματος και θυρεοειδή καθως κ υπερηχο κ ολα ηταν πολυ καλα. Μεσα σ αυτο τ διαστημα ο λαιμος μου εχει πονεσει πανω απο 3 φορες με φαρυγγιτιδα. Με ανησυχει που εχουν μεινει για τοσους μηνες. Ποια ειναι η γνωμη σας υπαρχει περιπτωση να ειναι σοβαρο?
  11. mixalis

mixalis New Member

ευχαριστω πολυ ανδρεα να εισαι καλα.οπως ολοι μας! ειμαστε και νεοι ανθρωποι ρε γαμωτο.
  12. Kathy

Δε θα πρέπει να σας ανησυχούν. Είναι λεμφαδενάκια που συντελούν στην άμυνα του οργανισμού. Κάποιες φορές φεύγουν γρήγορα κάποιες όμως μπορεί να μείνουν και για μήνες ακόμη και για χρόνια.
  13. Joanna

Joanna New Member

Καλησπέρα,θα ήθελα τη γνώμη σας!!εχω παρατηρήσει απο χθες ένα μικρό βολαρακι στο πλάι του προσώπου εκεί όπου αρχίζει το αυτί.ειναι μικρό,σκληρό κ πονάει όταν το αγγίζω!!επισης νομίζω πως δεν κινείται!να ανησυχώ;;ευχαριστώ εκ των προτέρων
  14. Kathy

Αν διαβάσετε όλα τα παραπάνω θα δείτε ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας και ό,τι είναι απόλυτα φυσιολογικό. :) Να συμπληρώσω ότι δε θα πρέπει να το πειράζετε για την αποφυγή ερεθίσματος και διόγκωσής του.
  15. Joanna

Joanna New Member

Σας ευχαριστώ πολυυυυ!!
  16. Kathy

Παρακαλώ, να είστε καλά !!!
  17. Butterfluy

Butterfluy New Member

:triste:
    Σας χιλιοευχαριστω ολον αυτον τον καιρο σκεφτομαι τα χειροτερα. Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι λογω χαμηλου βαρους? Ημουν ανεκαθεν πολυ αδυνατη υψος 1 60 κ 43 κιλα. Αν ηταν κατι θα ειχε φανει στις εξετασεις μου? Πριν 4 μηνες τις εκανα. Συγγνωμη που σας κουρασα
  18. Kathy

Δεν έχει καμία σχέση με τα κιλά απλά στα πιο αδύνατα άτομα είναι πιο έντονα λόγω έλλειψης λίπους. Μην ανησυχείτε. Μόνο στην περίπτωση διόγκωσης κι έντονης ενόχλησης θα πρέπει να εκτιμηθούν από χειρουργό.
  19. Panagiotis.t

Panagiotis.t New Member

Καλημερα και συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια και τις πολυτιμες συμβουλες.
    Διαβασα το θεμα και επειδη εχω μπερδευτει λιγο για το ποτε ενα γρομπαλακι ειναι υποπτο για κατι πιο σοβαρο...
    Λοιπον εχω και εγω περιπου 3 - 4 μερες ενα γρομπαλακι στο πλαι κατω απο το αυτι, ακριβως εκει που τελειωνει το αυτι και αρχιζει το κοκκαλο απο το σαγονι. Ειναι κοκκινο και με πονα οταν το πιεζω, ειναι σκληρο και δεν κινειται. Επειδη το πειραζω συχνα νομιζω αρχισε να πονα και χωρις να το πειραζω πια, επισης με ποναει αν παω το χερι μου στο κοκκαλο και προχωρησω προς τα κατω οσο πιο κοντα στο γρομπαλακι τοσο πιο πολυ οσο απομακρυνει σβηνει.

Να συμπληρωσω πως δεν εχω αρρωστησει προσφατα ουτε ειχα καποιο θεμα με τα δοντια μου

Σε τι γιατρο πρεπει να απευθύνθω?
    Ειναι σοβαρο?

Ευχαριστω πολυ
  20. Kathy

Δεν έχει σημασία που δεν έχετε αρρωστήσει. Πολλές φορές εισέρχονται στον οργανισμό μας μικροϊωσούλες που δεν τις αντιλαμβανόμαστε. Το πιο πιθανό είναι με το "σκάλισμα" να έχει ερεθιστεί. Αφήστε το για μια βδομάδα χωρίς να το πειράξετε καθόλου κι αν οι ενοχλήσεις επιμένουν τότε να εκτιμηθεί από γενικό χειρουργό.

Share This Page