1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 75 users.
  1. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα. Υπερηχογράφημα θα αναδείξει αν ειναι κατι αυτα τα γρομπαλάκια που αναφερετε. Ειδ'άλλως, ΩΡΛ θα σας εξηγησει!
  2. johnnyman

johnnyman New Member

Καλησπέρα! Στον τελευταίο ωρλ που πήγα με είπε να ξανακάνω λαρυγγοσκοπηση και ανά είναι καλα μέσα ο λαρυγγας θα με δώσει να κάνω αξονικη. Είναι σωστά αυτά που λέει? Το υπερυχογραφηνα είναι διαφορετικό από τον υπερυχο? Που πρέπει να πάνω για να το κάνω? Ευχαριστώ πολύ
  3. sambalisG

Υπηρηχογράφημα (υπερηχο σε συντομία). Νομίζω (χωρίς να είμαι ΩΡΛ) οτι καλώς σας τα λέει.
  4. Bemanos

Bemanos New Member

Kalhspera, eimai 22 hronwn kai apo ta mesa Noemvri peripou paratirisa ena eksogwma(megethos stragaliu/mikru stafiliu) ston laimo pisw apo to afti .Amesws meta akoluthise iosi ,kai apo tis arhes mehri ta mesa dekemvri miothike kapws se megethos.Meta ksanakriwsa kata ta mesa dekemvri kai megalwse pali kapws ,kai ektote den ehei figei(eimai kala edw kai ena mina peripu)
    I ifi tu einai skliri kai den metakineite kai den ponaei otan to piezw.Einai sto hroma tu dermatos .I simvuli sas tha me voithuse idiaitera ,efharistw poly
    (signwmi gia ta greeklish alla to pliktrologio moy den ehei ellinika)
    Last edited: Jan 26, 2016
  5. sambalisG

Πιθανα να πρόκειται για μικρό λεμφαδενα στην πειροχή. Ομως καλό θα ειναι σας δει παθολόγος.
  6. Flseb

Flseb New Member

Γεια σας, είμαι 20 ετών και από τον Οκτώβριο, οταν και είχα ενα πιάσιμο στον αυχένα, ανακάλυψα ψηλαφώντας ένα γρομπαλάκι (δεν εξέχει), περίπου σαν καρύδι, αλλά το άφησα. Ο πόνος διήρκεσε περίπου 5 ημέρες και παρουσία ζέστης υποχωρούσε. Πριν από 2 εβδομάδες έκανα μια απότομη κίνηση και την επόμενη ημέρα είχα και πάλι πόνο που διήρκεσε περίπου 5 ημέρες πάλι. Το γρομπαλάκι υπαρχει ακόμα, είναι σκληρό και αμετακίνητο. Βρίσκεται στο μεταίχμιο κέντρου, αριστεράς πλευράς. Καποιο άλλο σύμπτωμα δεν έιχα ή έχω, ούτε έχω αρρωστήσει καθόλου. Τι μπορει να είναι, γιατί έχω τρομοκρατηθεί ιδιαίτερα.
    Σας Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
  7. sambalisG

Πολλα μπορει να είναι, αλλα σχεδόν παντα καποιος λεμφαδενας. Επισκεφτείτε καποιον παθολόγο για να σας εξετάσει.
  8. Giannis Nikolaou

Giannis Nikolaou New Member

Καλησπέρα,

είμαι 22 χρονών και εδώ και μερικούς μήνες εντόπισα ένα γρομπαλάκι στην υπογένειο περιοχή.

Έκανα υπερηχογράφημα και ο γιατρός στην διάγνωση μου είπε να μην ανησυχώ, είδε τον θυρεοειδή μου και είχα 2 μικρές κύστες 2mm (τις οποίες δεν μπορώ να τις ψηλαφίσω) και στην υπογένειο περιοχή κύστη 4mm.

Ήθελα να σας ρωτήσω, αν πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια (αφαίρεση) ή να τις αφήσω στην ησυχία τους.

Επίσης αυτές οι κύστες, δεν μπορούν να μεγαλώσουν σε μέγεθος και να με ενοχλούν στο μέλλον; Και κατά πόσο σίγουρα δείχνει το υπερηχογράφημα ότι είναι κύστες και όχι κάτι άλλο;

Η συμβουλή του γιατρού ήταν να μην κάνω απολύτως τίποτα, απλά ρωτάω και εσάς μιας και είμαι κάπως αγχωμένος αυτήν την περίοδο γιατί πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα υγείας.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας ! :emozionato:
  9. sambalisG

Δεν νομιζω οτι υπάρχει καποιο προβλημα, αλλά για το γρομπαλάκι που λετε, τι ειπε το υπερηχογράφημα??
  10. Giannis Nikolaou

Giannis Nikolaou New Member

Το γρομπαλάκι ήταν η κύστη 4mm που σας ανέφερα στην υπογένειο περιοχή.

Οι άλλες 2 ήταν του θυρεοειδή στα 2mm, τις οποίες δεν τις ψηλαφίζω.

Επομένως προτίνεται να μην κάνω κάτι; Ούτε να ξανακάνω υπερηχογράφημα κάποια στιγμή σύντομα;

Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ.
  11. sambalisG

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να κανετε κατι.
    Υπερηχογράφημα να το επαναλάβετε, αλλά καλό θα ειναι να σας πει το ποτε ο ιατρός που σας παρακολουθεί.
  12. Elenaz

Elenaz New Member

Καλησπέρα τον Οκτώβρη του 2014 εντελώς τυχαία ανακάλυψα ένα γρομπαλακι στον αυχένα.το ψηλαφιζω όταν κουνάω το κεφάλι μου.ειναι αρκετά μεγάλο.βρισκεται στην αριστερή πλευρά ψηλά, ουσιαστικά στο πίσω μέρος του λαιμού,ενώνεται με το μέσο του αυχένα.η αριστερή πλευρά του αυχένα είναι πιο σκληρή από την δεξιά.επισκεφτηκα παθολόγο που δυσκολεύτηκε να το βρει στην ψηλαφιση.μου είπε ότι είναι μοιάζει με κάποιο γαγκλιο και με έστειλε για υπέρηχο.ο ακτινολογος δεν ειδε τίποτα.οταν το πιέζω αισθανομαι σαν να το περικλείει υγρό.δεν πονάει εκτός από μερικές φορές που το πιεζω συνέχεια και κουνάω το λαιμό όλη μέρα.μετα την επίσκεψη στους γιατρούς ηρέμησα και δεν ασχολήθηκα μαζί του ίσως γιατί έμεινα εγκυος.υπηρχε πάντα όμως.οι αιματολογικες μου είναι καλές.τωρα σχεδόν ενάμιση χρόνο μετά ψηλαφιζω ακριβώς το ίδιο γρομπαλακι...ανησυχώ...τι νακανω...να σημειώσω ότι κάνοντας δουλειές και επειδή έπρεπε να έχω το κεφάλι γυρισμένο προς τα πάνω με ενόχλησε στο σημείο.
  13. Elenaz

Elenaz New Member

Να προσθέσω στο παρανω μήνυμα ότι είναι σκληρό δεν κινείται,εκτος κι αν θεωρείται κίνηση το γεγονός ότι το πιάνω μόνο όταν κουνάω το λαιμό.ειναι σαν να πιάνω κόκκαλο.δεν νιώθω να έχει το ίδιο υγρό αλλά η γύρω περιοχή.περιγραφω ακριβώς αυτό που νιώθω...και κάτι επιπλέον που πρέπει να τονισω...είμαι υποχονδρια...
  14. sambalisG

Καλημέρα. Εξ ολων των ανωτέρω που διάβασα νομίζω οτι χρειάζεται να σας δει χειρουργός.
  15. ckar95

ckar95 New Member

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που γίνεται! Είμαι 21 ετών, κανονικό βάρος και δεν καπνίζω. Πριν 2 βδομάδες, και μετά από μια φλεγμονή κάτω δεξιά στο ούλο παρατήρησα ένα τέτοιο γρόμπαλο στη δεξιά γωνία μεταξυ κάτω γνάθου και του πλευρικού μυός του λαιμού. Όμως είναι ψηλαφητό μόνο αν στρίψω το κεφάλι δεξιά αλλά και στο κέντρο, ενω στρίβοντας προς τα αριστερά, αλλά και αν κατεβάσω το κεφάλι κάτω, χάνεται. Δεν είναι σε καμια περιπτωση ορατό. Επιπλέον είναι κάπως στενόμακρο (σαν να είναι μυς), μαλακό ενώ έχω το κεφαλι στο κέντρο ενω σκληραινει τέρμα δεξιά και κινείται. Έχω και στην άλλη πλευρά κάτι τέτοιο στο ίδιο σημείο αλλά δεν φουσκώνει τόσο. Θα μπορούσε να είναι κάποιος μυς/τένοντας ή είναι λεμφαδένας?
    Σημ: Δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα και επίσης το έχω ταράξει στη ψηλάφηση :p (πονάει μετά απο την ψηλάφηση).
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Last edited: Apr 5, 2016
  16. Στέλιος

Στέλιος New Member

Καλησπέρα σας είμαι 15-16 χρονών.
    Θέλω να σας πω ότι εδώ και αρκετό καιρό μπορώ να ψιλαφισω λεμφαδενες σε διάφορα σημεία του σώματος μου.
    Έχουν μέγεθος περίπου 4 χιλιοστά ίσως και λιγότερο. Είναι ανισυχητικο.Δεν νομίζω να μεγαλώνουν αλλά δεν φεύγουν.
    Επίσης κάτω από το σαγόνι μου είχα βγάλει 2 ελαστικά μπαλάκια (λεμφαδενες μάλλον), ήμουν γριπωμενος.Μετά έφυγαν.Λίγο καιρό αργότερα όμως από την ανισυχια μου πίεζα με δύναμη εκείνο το σημείο για να δω αν υπάρχει κάτι.Τότε έβγαλα εκεί δηλαδή κάτω από το σαγόνι 2 κινητά μπαλάκια (όχι ακριβώς σε σφαιρικο σχήμα) σε μέγεθος λίγο λιγότερο από 1 εκ. Τα έχω αρκετούς μήνες και τα νιώθω σχετικά σκληρά .Δεν φεύγουν αλλά ούτε μεγαλώνουν.
    Είναι και αυτό ανισυχιτικο?
    Παρακαλώ απαντήστε και στις 2 ερωτήσεις μου.
    Ευχαριστώ
    Last edited: Apr 17, 2016
  17. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Πρόκειται για λεμφαδένα και δε θα πρέπει να ανησηχείτε αλλά σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει να το πειράζετε διότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα. Κάποια στιγμή θα υποχωρήσει. Από χειρουργό πρέπει να εκτιμηθεί στην περίπτωση που διογκωθεί και πονάει (δίχως την ψηλάφησή σας βεβαίως) !!!
  18. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Τίποτα απ' αυτά δεν είναι ανησυχητικό. Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι τα ψάχνετε, τα εντοπίζετε και τα πειράζετε. Αφήστε τα να ηρεμήσουν και όλα θα πάνε καλά !!!
  19. ckar95

ckar95 New Member

Έχει υποχωρήσει πολύ εδώ και λίγες μέρες, έφταιγε μάλλον το ότι το άγγιζα! Ευχαριστώ anyway :sorrriso:
    Kathy likes this.
  20. spiko

spiko New Member

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Είμαι 29 ετών.χθές ενώ έδειχνα σε έναν φίλο μου(τυχγάνει γιατρός) ενα τσίμπημα κουνουπιού στη βάση του λαιμου κ πλάι,παρατήρησε ένα γρομπαλάκι πιο πάνω.Συγκεκριμένα ακριβώς στη μέση της απόστασης του λαιμού με το αυτί στην αριστερη πλευρά.Με τις κινήσεις του λαιμού προς τα δεξιά γίνεται ακόμα εντονότερο.δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα,δν ειναι ούτε σκληρό ούτε και πολυ μαλακό.Ο φίλος μου με καθησύχασε λέγοντας μου πως ειναι λεμφαδενακι αλλά πέραν ενός δοντιού που με ποναει λιγακι τη τελευταια βδομαδα δεν αρρώστησα πρόσφατα.Εχω αγχωθεί αρκετα μπορώ να σας πω.Ευχαριστώ πολυ

Share This Page