1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 64 users.
  1. iakovos

iakovos New Member

Καλημερα..παρατηρησα 2 ψηλαφητα γρομπαλακια αριστερα κ δεξια στο λαιμο που κινουνται δε μ ενοχλουν ειναι μικρα σε μεγεθος κ κινουνται..τα εχω πολλα χρονια δεν εχουν μεγαλωσει απο οσο τα θυμαμαι..η τελευταια φορα π περασα ιωση ηταν το πασχα.. αλλα γενικα εχω ευαισθησια στο λαιμο..απλος πονολαιμος χωρις πυρετο κ πρησμενες αμυγδαλες..πρεπει να το κοιταξει γιατρος ? Ευχαριστω εκ των προτερων
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Όχι, δε θα πρέπει να σε απασχολούν. Απ' τη στιγμή που παραμένουν μικρά μετά από τόσα χρόνια και δεν ενοχλούν είναι άνευ σημασίας.
  3. Ifi

Ifi New Member

Καλησπέρα!
    Από χθες έχω παρατηρήσει ένα μικρό γρομπαλάκι στο αριστερό πόδι, ελάχιστα πιο δεξιά από το καλάμι.
    Αρχικά ένιωσα ένα ελαφρύ πόνο (σαν μελανιά) και αφού ακούμπησα το σημείο έπιασα το γρομπαλάκι.
    Εξωτερικά δε φαίνεται κάτι (αλλαγή χρώματος ή υφής δέρματος), αλλά με ανησυχεί ο πόνος.
    Πώς το εκτιμάτε εσείς? Σε τι γιατρό θα πρέπει να απευθυνθώ?
  4. Mansif

Mansif New Member

Καλημερα σας, ειμαι 28 χρονων και πριν 3 χρονια ανακαλυψα τυχαια ενα λεμφαδενα διογκωμενο στη δεξια πλευρα στη βαση του λαιμου μου κοντα στην καρωτιδα, μετα απο καποιους μηνες διαπιστωσα οτι σιγα σιγα διογκωθηκε και ο αντιστοιχος αριστερος.
    Και οι δυο ειναι κινητοι και δεν πονανε κατα τη πιεση, και μεχρι σημερα παρουσιαζουνε την ιδια εικονα. Επισκεφθηκα τοτε 2 παθολογους και μου ειπανε να μην ανησυχω και εκτοτε δεν ξανα ασχοληθηκα. Το τελευταιο 2μηνο ομως αισθανομαι καποια συμπτωματα: εχω ενοχληση σε αυτους σαν να πιεζοντε και να ψιλοποναει ειδικα ο δεξιος , επισης αισθανομαι βαρυ το κεφαλι δλδ ειμαι ζαβλακωμενος, και οταν ξαπλωνω καποιες φορες αισθανομαι η αναπνοη μου να μη γινεται αυτοματα αλλά να πρεπει εγω να κανω καποια προσπαθεια και να την ελεγχω ενω οταν ειμαι ορθιος δε συμβαινει αυτο το συμπτωμα. Επισης καποια παροδικα συμπτωματα ειναι καποια σφιξιματα στο στομαχι ή τη κοιλια ή το στηθος. Εκανα και εξετασεις αιματος και βρεθηκαν τα ερυθρα αιμοσφαιρια λιγο πανω απο το οριο και ο αιματοκριτης λιγο χαμηλοτερος απο το οριο. Αυτα ειναι τα συμπτωματα μου δεν παρουσιαζω ουτε νυχτερινες εφιδρωσεις ουτε απωλειες βαρους. Τι μπορει να εχω? Υπαρχουνε ποιο εξειδικευμενες εξετασεις για να δω τι εχω ? Και σε τι ειδικοτητα θα πρεπει να απευθυνθω?
    Sorry για το μεγαλο post κι ευχαριστω εκ των προτερων.
    Last edited: Oct 6, 2015
  5. Kathy

Θα πρέπει να σας δει ενδοκρινολόγος και ίσως χρειαστεί να κάνετε και υπερηχογράφημα. Μπορεί να είναι όζοι.
  6. Mansif

Mansif New Member

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Σχετικα με το θεμα των λεμφαδενων που αναφερω στο παραπανω ποστ που με ανησυχει και περισσοτερο, ειναι διογκωμενοι 3 χρονια περιπου χωρις να με ενοχλουνε. Τους τελευταιους 2 μηνες ομως με ενοχλουνε,
    πχ. αμα εχω κοιμηθει πλαγια προς τον αντιστοιχο λεμφαδενα να πιεζεται ή αμα κουραζομαι αισθανομαι πως πονανε. Δεν ειναι επωδυνοι στο αγγιγμα. Ηθελα να ρωτησω υπαρχει η περιπτωση κακοηθειας πχ λεμφωματος, η οποια να εξελισσεται αθορυβα για τοσα χρονια και να εμφανισει εντονοτερα συμπτωματα μετα απο τοσο καιρο?
  7. Giannhs ster

Giannhs ster New Member

Γειά σας... έχει 2 μέρες που έχει εμφανιστεί ένα μικρό γρουμπουλάκι ακριβώς δίπλα από εκεί που ξεκινάει το αυτί μου από την μερια του προσώπου ...Δεν είμαι σίγουρος αν προκειμένου για χτύπημα ή βγήκε μόνο του ...Πονάει λόγο όταν το παταω και είναι μικρό...πρέπει να ανησυχω ??
  8. Kathy

Δε θα πρέπει να ανησυχείτε. Είναι λεμφαδενάκι που το βγάζει ο οργανισμός προκειμένου να αμυνθεί σε κάποια ίωση. Δε θα πρέπει να το πειράζετε γιατί έτσι ερεθίζεται. Κάποια στιγμή θα εξαφανιστεί, μπορεί και σε βάθος χρόνου. Εάν διογκωθεί ή ενοχλεί με πόνο τότε θα απευθυνθείτε σε χειρουργό.
  9. kostas 1993

kostas 1993 New Member

Καλησπέρα ειμαι 22 χρόνων και εδώ και περίπου δύο βδομάδες έχω ένα μικρό πρήξιμο πίσω από τ αυτί είναι σκληρό στο χρώμα του δέρματος και δεν πονάει έχει μικρύνει λίγο αλλά δεν έχει φύγει και ανυσηχω ....
  10. Kathy

Δε θα πρέπει να ανησυχείς. Είναι λεμφαδενάκι που το βγάζει ο οργανισμός προκειμένου να προστατευτεί από κάποια ίωση. Συνήθως φεύγει μετά από λίγο καιρό αλλά μπορεί να μείνει και μήνες. Μόνο στην περίπτωση που μεγαλώσει ή ενοχλήσει με πόνο θα πρέπει να εκτιμηθεί από χειρουργό.
  11. kostas 1993

kostas 1993 New Member

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση νιώθω καλυτερα τώρα που άκουσα την γνώμη σου
  12. viky 1986

viky 1986 New Member

o_OKalhmera Kai sunxaritiria Gia ths ameses apantiseis sas .prin APo 2 meres emfanisa ena grombalaki Katw akrivws APo to auti APo otan to anakalipsa tromaxa Kai to epiana sunexeia Kai twra otan to akoumbaw einai zesto ti mborei na einai Kai SE poso kairo mborei na fugei ????
  13. Kathy

Καλησπέρα. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να το πειράζετε γιατί έτσι μπορεί να το βλάψετε και αυτό να σας οδηγήσει στον χειρουργό. Όπως αναφέρω και στις παραπάνω ερωτήσεις αυτό το γρομπαλάκι είναι λεμφαδενάκι και λειτουργεί ως άμυνα του οργανισμού σε κάποιον ιό. Σύνηθες φαινόμενο ακόμη και στα βρέφη! Μπορεί να φύγει άμεσα αλλά μπορεί να μείνει και για μήνες ή και για χρόνια! Μόνο αν διογκωθεί και αρχίσει να πονάει θα πρέπει να εκτιμηθεί από ειδικό.
  14. biky 2

biky 2 New Member

euxaristw poly aisthanomai idi poly kalitera prin meres enas farmakopoios mou eipe pws an den fugei me antiflegmonodi tupou mesulid tha prepei na paw se giatro ti gnwmh exete giauto????(viky 1986 alaxa mail gt gia kapoio logo den me ebaze me ton palio kodiko)
  15. mariamaria-1993-

mariamaria-1993- New Member

γεια σας!πριν αρκετους μηνες ειχα ενα γρομπαλακι στο λοβο του αφτιου. Ωστοσο τους τελευταιους μηνες ειχε υποχωρησει και δεν το ενιωθα. ετσι εκανα τρυπες στα αφτια γιατι δεν με πονουσε και ολας. τωρα ομως το ενα αφτι με ποναει αν το ακουμπησω σε εκεινο το σημειο και μαζευει πυον καποιες φορες.. φταιει αυτο ή απλα εχει μολυνθει η τρυπα; ευχαριστω!:_sii:
  16. Kathy

Μα δεν έχει υπάρξει τοπική φλεγμονή απλά είναι ερεθισμένο επειδή το πειράζατε. Θα φύγει μόνο του αλλά όπως είπαμε μόνο αν διογκωθεί και πονάει θα πρέπει να εκτιμηθεί από ειδικό.
  17. Kathy

Αφού τρέχει πύον έχει υπάρξει κάποια μόλυνση. Θα πρέπει να αφαιρεθεί άμεσα οποιοδήποτε σκουλαρίκι και να γίνεται 2-3 φορές την ημέρα καθαρισμός της περιοχής με καθαρό οινόπνευμα ή οξυζενέ και betadine.
  18. nickmn7

nickmn7 New Member

γεια σας!σημερα το πρωι μ εμφανιστηκε πισω απο το αυτι εκει που τελιωνει ο σκελετος του γυαλιου ενα μικρο γκρομπαλακι που με ποναει σε καθε επαφη και μερικες φορες οταν γυρναει το κεφαλι απο την αντιθετη κατευθυνση!δεν εχω περασει καποια ιωση τον τελευτεο καιρο!το πρωι μονο οταν ξυπνησα δεν ημουν καλα σκεπασμενος με αποτελεσμα να εχω κρυωσει λιγο!θα πρεπει να ανησυχω?ο πονος θα υποχωρισει μονος του ή θα πρεπει ν κανω καποια αγωγη?
  19. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πιθανα να πρόκειται για καποια κυστη που φλεγμαινει ή κάποιος λεμφαδένας. Θα μπορούσατε να στέλνατε και καποια φωτογραφια.
  20. johnnyman

johnnyman New Member

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε! Εδώ και 3 χρόνια έχω μια ενόχληση στο λαιμό την ώρα που καταπινω. Άκουγε ταινία ένα κρακ σαν να βρίσκει κάποιο κόκκαλο. Έχω πάει σε 2-3 ωρλ2,εχω κάνει. Λαρυγγοσκοπηση,2 υπερυχους για θηροειδη και δεν με βρήκαν τπτ. Αυτή η ενοχλήσει άλλες φορές είναι πιο πολύ άλλες πιο λίγο.
    Επίσης ανάλογα που έχω στραμενο το κεφάλι σταματάει η επανέρχεται η ενόχληση.
    Το τελευταίο διάστημα έχω παρατηρήσει κοντά στο μήλο του Αδάμ κάτι σαν μικρά γρομπαλακια τα οποία δεν μετακινουντε είναι σταθερά.
    Και το τελευταίο που νιώθω είναι σαν μόνιμο φλέμα σε εκείνο το σημείο, σαν γλιτσα κάτι.
    Το μπορεί να φταίει?βοηθήστε με σας παρακαλώ.

Share This Page