1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 71 users.
  1. vega 369

vega 369 New Member

Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για την απάντηση μετά από πολύ ψάξιμο (παιδίατρο δερματολόγο ) μας είπανε ότι είναι κάποιου είδους αλλεργία αυτοανοση και ότι θα παθαίνε όποτε αγχώνετε αλλά χωρίς πολλές λεπτομέρειες . τι πρέπει να κάνω για να μάθω κάτι πιο σιγκεκριμενω μπορώ να βρω κάποιον ειδικό γιατρό στην Θεσσαλονίκη? ? ? ευχαριστώ . . . .
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δυστυχώς για Θεσσαλονίκη δε γνωρίζω να σας πω. Αυτοί που θα έριχναν φως στην κατάσταση του παιδιού θα ήταν στα Παίδων της Αθήνας. Θα πρέπει να ρωτήσετε στη Θεσσαλονίκη για κάτι αντίστοιχο. Όπως και να΄χει και επειδή η υπόθεση είναι πολύ λεπτή θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρετε και δεύτερη αλλά και τρίτη γνώμη... Για να μπορούν να μιλούν για αυτοάνοση θα πρέπει να έκαναν στο παιδί εξιδεικευμένες αιματολογικές...
  3. vega 369

vega 369 New Member

ευχαριστω πολυ .....
  4. ma121

ma121 New Member

Γεια σας, πριν 2μιση μηνες επαθα αμυγδαλιτιδα με πολυ πρησμενους λεμφαδενες στο λαιμο, οι οποιοι εφυγαν με την αντιβιωση. Μερικες μερες μετα παρατηρησα πως ειχε μεινει ενα μικρο γρομπαλακι στο λαιμο, στο σημειο που ειναι ο λαρυγγας και πιο πανω απο εκει που βρισκεται ο θυροειδης. Ειναι μικρο και κινειται. Πηγα σε 4 ωρλ απο την αγωνια μου και ολοι το θεωρησαν φυσιολογικο, ειπαν πως θα φυγει αλλα δεν εχει φυγει ακομα! Πριν δυο μερες βρηκα αλλο ενα ιδιο στην αντιστοιχη θεση στην δεξια πλευρα ομως. Μου ειπαν επισης πως το οτι ειμαι αδυνατη τους κανει να φαινονται πιο πολυ. Εκανα και αιματολογικες και ηταν ενταξει (γενικα κανω καθε 3-4 μηνες γιατι φοβαμαι τις ασθενειες κ παντα ειναι φυσιολογικες). Ο παθολογος μου ειπε να κανω και υπερηχο να σιγουρευτω και η ακτινογολος μου εγραψε πως ολοι οι αδενες ειναι φυσιολογικου μεγεθους. Ανησυχω ομως γιατι φοβαμαι μην κανουν λαθος,ομως δεν ξερω τι να κανω. Μαζι με το υπερηχογραφημα τραχηλου εκανα και θυροειδη και βρεθηκαν 3 οζοι 4 εως 7 mm. Εχω κλεισει ραντεβου με ενδοκρινολογο. Πιστευετε πως συνδεονται με τα αδενακια που εχω? Μηπως ειναι κατι στο λαρυγγα και δεν ειναι λεμφαδενες? Ειναι φυσιολογικο να ψηλαφιζονται τοσο ευκολα? [​IMG][​IMG][​IMG]
  5. Irini

Irini New Member

Καλή σας μέρα. Η κόρη μου ειναι 11 ετών. Εδω και 3 μερες εχει βγαλει 1γρομπαλακι στο ενα αυτι και 2 στο αλλο. Τα γρομπαλάκια ειναι πισω απο το αυτι, περιπου -οχι ακριβως- στο σημειο που ακουμπαει ο βραχιονας των γυαλιων. Δεν ειναι ερυθρο το δερμα. Τα παρατηρησε καθως την ενοχλησαν τα γυαλια. Την πονανε οταν τα πιεζει. Ειναι πανω στο σκληρο κοκκαλο πισω απο το αυτι, νομιζω οτι δεν κινουνται. Η παιδιατρος που επικοινωνησα τηλεφωνικώς μαζι της μου ειπε να περιμενουμε. Δεν περασε καμια ιωση το τελευταιο διαστημα. Τι με συμβουλευετε;
  6. Kathy

Είναι φυσιολογικό και δεν τίθεται θέμα ανησυχίας ειδικά τώρα που παρακολουθείστε. Ο ενδοκρινολόγος θα εκτιμήσει την κατάσταση. Αυτά τα γρομπαλάκια μπορούν να μείνουν και μήνες εκεί.
  7. Kathy

Καλησπέρα και καλό μήνα! Τα γρομπαλάκια αυτά είναι λεμφαδένες, κομμάτι του λεμφοποιητικού συστήματος και υπάρχουν σε όλο το σώμα. Με την εμφάνιση κάποιας ίωσης ή μετά από κάποια φλεγμονή τοπικά μπορεί να διογκωθούν και να γίνουν εμφανείς, ειδικά όταν μιλάμε για λεμφαδένες που βρίσκονται κοντά στην επιφάνεια του σώματος, όπως οι λεμφαδένες του τραχήλου. Πίσω από τ' αυτιά βγαίνουν πολύ συχνά ακόμη και στα βρέφη και μπορούν να μείνουν εκεί για μήνες. Είναι κάτι σαν άμυνα του οργανισμού και δεν θα πρέπει να ανησυχείτε. Θα πρέπει να ελεγχθούν μόνο στην περίπτωση που γίνουν επώδυνα και αυξηθεί το μέγεθός τους.
  8. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πολλές φορές διαπιστώνουμε την ύπαρξη αυτων των ογκιδίων στην περιοχή του αυχένα στο τριχωτό της κεφαλής. Τις περισσότερες φορές τα ανακαλύπτουμε τυχαία, ενω η παρουσία τους εκει να είναι πολύ πιό παλαιά.
    Αυτα είναι συνηθως μικροί λεμφαδένες που διογκώνονται ανα καιρούς, και οφείλονται σε μικροερεθισμούς της περιοχής του τριχωτού και μικρές ήπιες ωτίτιδες.
    Αλλες φορές μπορεί να είναι απλές κύστεις του υποδορίου κυρίως σμηγματογόνες και σπανιώτερα μικρά λιπώματα.
    Επίσκεψη σε παθολόγο ή σε χειρουργό θα σας βοηθησει.
    Τις περισσότερες φορες όμως ειναι απόλυτα φυσιολογική η παρουσία τους!
  9. Irini

Irini New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκρισή σας!
  10. marinaeg

marinaeg New Member

Καλησπερα. Ειμαι 24 χρονων. Πριν ενα μηνα ειχα βγαλει ενα μικρο γρομπαλακι σκληρο διπλα απο τον κοκαλο στον αυχενα το παρακολουθουσα και μικρινε πολυ ισα που το επιανα . Μετα απο καποιες μερες παρατηρησα ενα μεγαλο γρομπαλακι σε μεγεθος καρυδι που μοιαζει σαν να ειναι ενα με το κοκαλο και κατεβαινει προς τα δεξια ειναι σκληρο και δεν κουναει μονο οταν γυριζω το κεφαλι μ. Μετα με πιανουν πολλες ζαλαδες και καμια φορα αν κουναω το κεφαλι πανω η κατω. Επισης δυο φορες μια δεξια και μια αριστερα στο λαιμο. Ενιωσα μια γραμμη σαν να με χτυπαει το ρευμα. Μου ειχαν περασει τωρα καμια εβδομαδα και σημερα με επιασε παλι πολυ εντονη ζαλη σαν να γυριζε ελαφρως το σπιτι. Τι μπορει να ειναι αυτα; συνδεονται μεταξυ τους η ηταν τυχαια. Να παω σε καποιο γιατρο; επισης εχω αδενωμα στην υποφυση αν παιζει καποιο ρολο σε αυτα. Ευχαριστω..
  11. Kathy

Καλημέρα. Φυσικά και παίζει ρόλο και ίσως τον σημαντικότερο αυτό το αδένωμα. Γενικά τα συμπτώματα που προκαλεί είναι πονοκέφαλο, ζάλη, κώφωση, οπτικές και ορμονικές διαταραχές. Θα πρέπει να εκτιμήσει την κατάσταση νευροχειρουργός και ενδεχομένως σε συνεργασία με ενδοκρινολόγο γιατί πρέπει αρχικά να καθοριστεί το είδος του αδενώματος (αν είναι εκκριτικό ή όχι) και το αν πιέζονται τα οπτικά νεύρα ή όχι. Μη το αμελείς....
  12. Irini

Irini New Member

Καλησπέρα σας. Θα ηθελα να σας ενημερωσω για τα γρομπαλάκια της κορης μου. Τελικά η μικρή ειχε εντονη ξηροδερμια με αποτελεσμα να εχει προκαλέσει καποιες πληγες στο κεφαλι της απο το ξύσιμο. Ακολούθησε αγωγη απο δερματολόγο και σταματησε να ξυνει το κεφαλι της οπότε τα γρομπαλάκια εξαφανιστηκαν. Ειχατε δικιο οτι μπορει να οφείλονται σε μικροερεθισμούς της περιοχής του τριχωτού. Τελος καλό όλα καλά. Σας ευχαριστώ και πάλι!
    Kathy likes this.
  13. tasos kalis

tasos kalis New Member

Γειά σας, εδώ και 2 χρόνια κοντά, έχω στο λοβιο και στα δύο αυτιά από 4-5 γρομπαλακια τα οποία δεν με πονάνε αλλά είναι πολύ ενοχλητικά, αν τα πατάω βγάζουν πιον αλλά δεν φεύγουν ποτέ , πώς μπορώ να απαλλαγώ από αυτά ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των υστέρων:)
  14. ma121

ma121 New Member

Καλησπερα. Εχω ενα γρομπαλακι στο λαιμο πιο πανω απ την κλειδα κι ενα στο λαιμο απ την αλλη πλευρα,κατω απο το αυτι. Τα ειχα καιρο,ομως τωρα φαινονται λιγο οταν γυρναω το κεφαλι μου. Ειναι μαλακα και κουνιουνται,δεν πονανε. Τα προηγουμενα που σας ειχα πει σε προηγουμενο ερωτημα (στο λαιμο πανω απο το θυρεοειδη) εχουν μικρυνει λιγο. Γενικα εχω λεμφαδενες που με την ψηλαφιση τους αισθανομαι και με ανησυχουν πολυ ακομα. Οσο για τους οζους που ειχα προαναφερει,ο ενδοκρινολογος μου εδωσε αγωγη και θα τους εξετασω στο μελλον. Τι να κανω ομως με τους λεμφαδενες? Εδω και μηνες υπαρχουν,αλλοι μικρυναν αλλοι εμειναν. Εχω παει σε τοσους γιατρους,μηπως να δω καποια αλλη ειδικοτητα?[​IMG][​IMG]
  15. Kathy

Η λύση είναι μία, άμεση εκτίμηση από χειρουργό και ενδεχόμενη αφαίρεση αυτών.
  16. Kathy

Δυστυχώς αυτά μπορεί να μείνουν ακόμη και χρόνια αρκεί να μη μεγαλώσουν και αρχίσουν να ενοχλούν. Ο ενδοκρινολόγος είναι αρμόδιος για τους αδένες.
  17. Dimitris P.

Dimitris P. New Member

Αγαπητε μου γιατρε,
    Την τελευταια εβδομαδα νοιωθω εναν ελφρυ πονο στην δεξια μασχαλη και οταν την ψηλαφω νοιωθω 2-3 γρομπαλακια. Δεν φαινεται τιποτα εξωτερικα. Απο χθες αισθανομαι τον ιδιο πονο και στην αριστερη μασχαλη. Ψηλαφω και διαπιστωνω οτι υπαρχει και εκει η ιδια κατασταση με τα μικρα γρομπαλακια. Προσφατα πηρα αντιβιωση για gr(+) κοκκο και βακτηριδια. Ανησυχω πολυ.
    Σας ευχαριστω.
  18. Kathy

Μάλλον πρόκειται για ιδραδενίτιδα, μικροβιακή φλεγμονή των ιδρωτοποιών αδένων. Η αντιβίωση επιβάλλεται όπως επίσης και εφαρμογή θερμών κομπρεσσών, πλύσεις με αντισηπτικά διαλύματα και αποφυγή στενού συνθετικού ρουχισμού. Αν δεν υποχωρήσουν τότε θα πρέπει να εκτιμηθούν άμεσα από χειρουργό διότι μπορεί να απαιτηθεί χειρουργική παρέμβαση.
  19. ma121

ma121 New Member

Καλησπερα! Μετα απο 4 πια μηνες με πρησμενους λεμφαδενες,πηγα παλι σε γιατρο γιατι εχω ανησυχησει παρα πολυ. Αυτη τη φορα ζητησα βιοψια αλλα ηταν ανενδοτος,τους θεωρει μικρους (1εκατοστο περιπου εκαστος) για να με βαλει σ'αυτη τη διαδικασια. Ολοι οι γιατροι που με εχουν εξετασει μου εχουν πει πως εμειναν απο ιωση. Εχω στο λαιμο και στη βουβωνικη περιοχη. Μπορω να πω πως καποια μικρυναν κιολας,αλλα καποια απο αυτα ξαναμεγαλωσαν. Δεν ειμαι και σιγουρη γιατι τα ψηλαφω συνεχως.
    Αιματολογικες κανω καθε μηνα πια,ειναι σε φυσιολογικα πλαισια οι τιμες κ δεν φανερωνουν κατι ανησυχητικο. Εκανα ομως και εξεταση της ΤΚΕ η οποια απο 10 που ηταν το Μαρτη πηγε 26 τωρα και η CRP απο 0.06 πηγε 0.33. Αυτους τους 4 μηνες εχει τυχει να κανω ενα βραδυ μονο πυρετο ως 38,4 με πονολαιμο και 2 εβδομαδες πριν με πονουσε το ενα αυτι,το οποιο αντιμετωπισα μονη μου με mesulid. Eπισης,εχω βρει μερικους οζους στο θυρεοειδη και παιρνω Τ4 (απο το Πασχα) και θα παιρνω ως το Σεπτεμβρη,που θα επανεξεταστω. Μηπως φταιει αυτο για την ΤΚΕ? Μηπως η ωτιτιδα? Μηπως οι λεμφαδενες ειναι πραγματι κακο σημαδι?
    Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω πια!Οι γιατροι που εχω επισκεφτει με θεωρουν υπερβολικη,ομως οι λεμφαδενες μενουν,ειναι γεγονος κ δεν τους φανταζομαι. Φοβαμαι πως μου συμβαινει κατι κακο και πως χανω χρονο. Μεχρι και χρονια μου ειπαν πως μπορει να τους εχω(!!) και πως μπορει να φαινονται λογω του χαμηλου βαρους μου. Να μεινω σ'αυτες αποψεις? Ειλικρινα ειμαι τρομερα αγχωμενη.:piange: Συγγνωμη για τις αλλεπαλληλες ερωτησεις,αλλα εκτιμω πολυ τη γνωμη σας.
  20. Kathy

ma121 σου έχω απαντήσει στο inbox αφού κι εκεί μου έστειλες το ίδιο μήνυμα.

Share This Page