1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 89 users.
  1. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αν δεν υποχωρήσει να σε δει σε πρώτη φάση παθολόγος.
  2. DAAL

DAAL New Member

Καλή σας μέρα!
    Η μικρή μου κόρη (8 χρονών) έχει στο δεξί μέρος του λαιμού εκεί που τελειώνουν τα μαλλιά πριν ξεκινήσει η περιοχή του αυχένα, ένα πολύ μικρό ογκίδιο σαν μικρή κύστη το οποίο είναι στην αφή σαν τσίμπημα κουνουπιού. Είναι μόνο εσωτερικό και εξωτερικά είναι ορατό μόνο όταν τεντώνει το κεφάλι της προς τα αριστερά. Ορατό δεν είναι με κανένα άλλο τρόπο. Η υφή του δεν είναι σκληρή αλλά ούτε πολύ μαλακή. Είναι ακριβώς όπως προανέφερα σαν τσίμπημα κουνουπιού εσωτερικά. Σαν ένα εσωτερικό σπυρί που όμως δεν πονά καθόλου και αν δεν το άγγιζα τυχαία δεν θα το είχα αντιληφθεί. Είναι λεμφαδένας, κύστη, κάτι άλλο ? Μετά από επίσκεψη στον παιδίατρο μου συνέστησε μια αλοιφή για 7 μέρες, αλλά δεν υπήρξε καμιά ιδιαίτερη μεταβολή παρά ότι τώρα φαίνεται ελάχιστα πάνω στο δέρμα. Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας. Πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο άλλο γιατρό άλλης ειδικότητας? Διαβάζοντας τα μηνύματα και των υπόλοιπων μελών του forum βρήκα ένα ανάλογο που δυστυχώς όμως απαντήσετε στο inbox. Πιστεύετε πως πρέπει να το ψάξω περαιτέρω? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  3. Kathy

Λεμφαδενάκι είναι που λειτουργεί ως άμυνα του οργανισμού. Τα βγάζουν συχνά τα μωρά και τα περισσότερα πίσω από τ' αυτάκια. Άλλα υποχωρούν γρήγορα κι άλλα παραμένουν για μήνες ίσως και χρόνια!
  4. Hlektra

Hlektra New Member

Καλημέρα!
    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πριν περίπου από 1 χρόνο, στη δεξιά πλευρά του τραχήλου, λίγο πιο κάτω από το αυτί, υπήρξε μια ανεπαίσθητη διόγκωση σε ενα λεμφαδένα την οποία ανακάλυψα τυχαια καθώς αγγιζα το λαιμό μου. Το είδε παθολόγος και εκτίμησε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Παρέμεινε ως έχει, δεν αλλαξε μεγεθος ή υφή, δεν πονούσε ουτε και ενοχλουσε γενικότερα. Πριν απο 10 ημέρες περίπου, διογκώθηκε, και εμφανίστηκαν άλλα 2 από κατω, μικρότερα σε μεγεθος. Την επόμενη ημέρα, έκανα υπέρηχο αλλά δεν εμφανίστηκε τίποτα ανησυχητικό, είχαν κανονική υφή, δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλα και ο γιατρός τους χαρακτηρισε ως "αντιδραστικους λεμφαδενες". Ξεκινησα και τελειωσα αντιβιωση vibramicin η οποια μαλλον δεν προσέφερε κάτι αφου ολα παρεμειναν ως είχαν. Από χτες όμως, πρήστηκαν άλλοι λεμφαδένες τώρα, στην ιδια πλευρά, στη βάση του κρανίου αλλα και πισω απο το αυτί με τρομερο πόνο τόσο στο άγγιγμα αλλα και χωρίς. Επίσης διογκωθηκαν και οι συμμετρικοι τους ωστόσο αυτοι χωρις πονο. Χτες είχα χαμηλό πυρετο και συμπτώματα όπως πόνο στις αρθρώσεις, πονοκέφαλο και μυαλγιες. Σημερα ξύπνησα με αφόρητο πονο την περιοχη του κρανιου με τους πρησμενους λεμφαδένες, τον οποιο αντιμετωπίζω με αντιφλεγμονώδη σε συνεννόηση παντα με τον παθολόγο. Θεωρείτε ότι πρόκειται για κάποια λοίμωξη οπως και ο παθολόγος μου; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
  5. Kathy

Ναι, είναι πάρα πολύ πιθανό... Να κάνετε ό,τι σας λέει ο παθολόγος σας.
  6. kiritokun

kiritokun New Member

Καλησπέρα είμαι 15 ετών. Έχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια πολλά γρομπαλάκια να ξεπέταγονται το ένα μετά το άλλο.Το πρώτο γρομπαλάκι που εμφανίστηκε από όσο θυμάμαι σε αρκετά μικρή ηλικία στο δεξί μέρος του λαιμού μου. Τώρα έχω ένα κάτω από το σαγόνι μου, 2 γρομπαλάκια στο πάνω μέρος των μπούτιων μου και αυτό στη δεξιά μεριά του λαιμού μου και ένα σχεδόν μέσα στο λαιμό μου. Δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα αλλά στην αριστερή μεριά του θώρακα μου ξεπεταγετε ανά καιρούς ένα γρομπαλάκι που με πονάει όταν το αγγίζω αλλά εξαφανίζετε και ξαναεμφανιζετε. Σασ γράφω για να μου πείτε την γνώμη σας νομίζετε ότι πρέπει να μιλήσω στους γονείς μου για να επισκεφτώ γιατρό; Περιμένω την απάντηση σας.
  7. Kathy

Φυσικά και να μιλήσεις στους γονείς σου. Μια επίσκεψη σε έναν ειδικό θα καλυτέρευε πάνω απ' όλα την ψυχολογία σου και θα έπαιρνε μακριά τις όποιες ανησυχίες σου...
  8. Mayra

Mayra New Member

Καλησπέρα. Πριν από μια εβδομάδα με τσίμπησε ψηλά στο κεφάλι μια μέλισσα. Την ίδια μέρα το βράδυ παρατήρησα πίσω στο κεφάλι χαμηλά προς την μεριά του αυτιου μου 3 γρομπαλακια τα οποία είναι σαν εσωτερικά σπυράκια και πονάνε αρκετά. Δεν έχουν αλλάξει μέγεθος και δεν έχω αλλά συμπτώματα πέρα από τον πόνο. Να το αφήσω η να απευθυνθώ σε γιατρο;
  9. Kathy

Εφόσον υπάρχει πόνος φυσικά και να απευθυνθείς σε γιατρό.

Share This Page