1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ2

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by esperanza, Dec 2, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 70 users.
  1. esperanza

esperanza New Member

Γιατρέ καλησπέρα σας,
    Καταρχην σας ευχαριστω για το χρονο που θα διαθεσετε διαβαζοντας το μηνυμα μου.
    Εδω και 3 εβδομαδες κάνοντας μασαζ στον αυχενα μου παρατηρησα 2 γρομπαλακια. Πηγα σε παθολόγο και μου είπε δεν ειναι τιποτα το σημαντικό και να το βγάλω απ το μυαλό μου.Εχουν περασει 3 βδομαδες και δεν εχουν μικρύνει καθόλου.Εχω αρχισει να ανησυχω παρα πολύ.Η διάγνωση στηρίζοντας σε μια ψιλάφιση και μονο.Ουτε εξετάσεις αίματος ουτε υπέρηχος τιποτα.
    Επειδη η ψυχολογια μου ειναι κάτω απο κακή, δε ξέρω τι να κάνω.Δε ξερω αν πρεπει να ξαναπαω σε γιατρο, σε ποια ειδικότητα.Επίσης ερώτηση αν αυτα τα γρομπαλάκια ειναι τόσο άνευ ουσίας γιατι δε φευγουν?3 βδομαδες δεν ειναι πολύς καιρος?Ποτε πρεπει να ανησυχουμε πραγματικα για τετοια ευρηματα?Επίσης ο γιατρος μου ειπε οτι ολοι οι ανθρωποι εχουμε τετοια κατα καιρους. Εγω δεν ειδα κανεναν.Τελοσ παντων.Αν δε σας κουρασα πολύ μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας.
    Σας ευχαριστω
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα σας.
    Τα γρομπαλάκια στην περιοχή μπορεί να είναι απο απλές κύστεις ή λεμφαδενάκια τα οποία και δεν φεύγουν αμέσως.
    Η λύση ειναι να σας δει έμπειρος χειρουργός , για να σας απλλάξει απο τους φόβους σας και να διαγνώσει το πρόβλημα σας!;)
  3. Καλημέρα!

Κι εγώ βγάζω συχνά τέτοια γρομπαλάκια.. Πρόσφατα έβγαλα ένα χαμηλά στο λαιμό, μαλακό και κινητό..Έκανα πριν μια βδομάδα γενική αιματος και όλα ήταν απόλυτα φυσιολογικά. Πιστεύετε ότι πρέπει να πάω και σε γιατρό?
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Μόνο αν επιμένει ή ενοχλεί. Αυτά τις περισσότερες φορές είναι φυσιολογικά και βγαίνουν συνήθως μετά από κάποια λοίμωξη είναι δηλ. κάτι σαν άμυνα του οργανισμού! Κάθονται λίγο καιρό και μετά εξαφανίζονται.
  5. mariostoo

mariostoo New Member

γρομπαλακια πισω απο το αυτι

καλημερα σας με λενε Μάριο ειμαι 23 ετων και εδω και κατι μερες εχω παρατηρησει ενα γρομπαλακι 2 δαχτυλα πισω απο το αυτι μου στο σημειο του κρανιου ειναι σκληρο και στο χρωμα του δερματος δε με ποναει και δεν κινηται αλλα ανησυχο μην ειναι τιποτα...εχω και ξηροδερμια στο κεφαλι δε ξερω αμα παιζει ρολο..δεν εχω περασει προσφατα καποια ασθενεια υπαρχη πιθανοτητα να ειναι απο τη ξηροδερμια επεισης κανω βαρακια υπαρχη περιπτωση να ειναι καπιος λεμφαδενας???πρεπει να παω στο γιατρο?
    Last edited by a moderator: Apr 8, 2011
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεν εχει σημασία και μην ανησυχεις. Η περιοχή ειναι σίγουρα πλήρης μικρών αδένων. Παρακολούθησε μονο αν μεγαλώνει και αν αρχίσει να πονά.
  7. lia2

lia2 New Member

Καλημερα γιατρε.
    Ο μεγαλος μου γιος, 4 ετων, εμφανισε ενα γρομπαλακι στο λαιμο μπροστα, διπλα στην καρωτιδα.(στην αρχη νομιζα οτι ειναι το μηλο του αδαμ κ οτι φαινεται πιο πολυ.μετα ομως πηγε πιο διπλα)Κινειται, δεν τον ποναει.Στο νοσοκομειο του εκαναν υπερηχο κ γραφει οτι ειναι ωοειδες υποηχο μορφωμα 1 εκ.κλπ κ στο τελος γραφει κυστικο μορφωμα με περιεχομενο?συμπαγης αλλοιωση/λεμφαδενας? κ συστηνει επανελεγχο.

Η αληθεια ειναι οτι κ εχω αγχωθει παρα πολυ.Οι γιατροι εκει ειπαν δεν ειναι κατι ανησυχητικο, αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας.

Συγνωμη αν σας κουρασα.
  8. Prof. Marangos

Prof. Marangos New Member

Τα γρομπαλακια στον τραχηλο ειναι συνηθως αθωοι λεμφαδενες. Αν επιμενουν η αν συνεχιζουν να μεγαλωνουν η αν ειναι επωδυνα εινα απαραιτητη η εκτιμηση απο ειδικο. Η καλυτερη εξεταση εινα το υπερηχογραφημα απο εμπειρο ακτινοδιαγνωστη και η εκτιμηση απο ΩΡΛ.
    Το κυστικο μορφωμα στο τετραχρονο παιδι μοιαζει με τη λεγομενη βραγχιακ κυστη, που καλο ειναι να αφαιρειται πριν παρουσιασει σημεια φλεγμονης. Και εδω ειναι απαραιτητη η εκτιμηση Ωτορινολαρυγγολογου
    Νικολαος Μαραγκος
    Καθηγητης ΩΡΛ Πανεπ. Μαιντς Γερμανιας
    Διευθυντης Κεντρου ΩΡΛ, Χειρουργικης Κεφαλης & Τραχηλου και Βασης Κρανιου
  9. lia2

lia2 New Member

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σας.
    Σημερα η παιδιατρος που τον ειδε ειπε οπως λετε για τους λεμφαδενες(περασε βρογχιτιδα τουν προηγουμενο μηνα) κ ειπε να τον δει σε 10 μερες παλι.
    Τον πηγαμε κ σε χειρουργο, κ ειπε η ειναι απο τους λεμφαδενες η κυστη θυρεογλωσσικου πορου(κ συνηστα εγχειρηση).Και μας συνεστησε σε 10 μερες να τον δει παιδοχειρουργος.
    Θα παμε κ σε ΟΡΛ που λετε κ καταλαβαινω πως ειναι πιο ειδικοι σε αυτα.

Ειμαστε λιγο αγχωμενοι....η εγχειρηση...
    Υπαρχει περιπτωση να φυγει απο μονο του?Ποσο μπορουμε να περιμενουμε μηπως φυγει?Δεν τον εενοχλει τωρα.Φοβαμαι μηπως βιαστουμε να το βγαλουμε.
    Σε 4 μηνες κλεινει τα 4 ο γιος μου.Δεν θα υπαρχει προβλημα με τη ναρκωση?Υπαρχει περιπτωση επιπλοκων?Η αναρρωση ειναι ευκολη?
    Συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις, ειμαι πολυ αγχωμενη.Ευχαριστω εκ των προτερων.
  10. Prof. Marangos

Οι κυστεις θυρεογλωσσικου πορου βρισκονται στη μεση γραμμη λιγο πανω απο το μηλο του Αδαμ, ενω οι βραγχιακες κυστεις βρισκονται πιο πλαγια κοντα στην καρωτιδα. Και τα δυο εινα κατ αρχην αθωα, αλλα δεν πρεπει να τα αφησετε να μολυνθουν, ωστε να δυσκολεψει η αφαιρεση. Η αφαιρεση επι βεβαιωμενης κυστης στο υπερηχογραφημα ειναι η μονη λυση και για καθε κυστη εχει τις ιδιαιτεροτητες της. Με φαρμακα και κυριως με αντιβιωτικα δεν φευγουν οι κυστεις, μονον οι λεμφαδενες μικραινουν αν προκειται για τετοιους. Μην σας ανησυχει ουτε η επεμβαση ουτε η αναισθησια εφοσον γινουν απο εμπειρο χειρουργο ωτορινολαρυγγολογο και παιδοαναισθησιολογο.
    Νικολαος Μαραγκος
    Καθηγητης ΩΡΛ
    www.orlcenter.gr
  11. lia2

lia2 New Member

Σας ευχαριστω παρα πολυ!Ηρεμισα αρκετα.
  12. lia2

lia2 New Member

Ειχατε δικιο τελικα.Μαλλον βραγχιακη κυστη ειναι.
    Μου ειπαν να κανουμε FNA .(υπαρχει καποιος κινδυνος απο την εξεταση?)
    Πως θα καταλαβουμε αν ειναι λεμφαδενας η θελει εγχειρηση(κυστη)?
  13. Prof. Marangos

Μονο με το υπερηχογραφημα! Ποτε παρακεντηση, κινδυνος επιμολυνσης, καμια περαιτερω πληροφορια απο το υλικο της παρακεντησης. Ειναι αθωες οι βραγχιακες κυστεις και αρκετα συχνες. Προγραμματιστε σιγα σιγα και χωρις βιαστικες αποφασεις την επεμβαση απο ωτορινολαρυγγολογο της εμπιστοσυνης σας.
    Last edited by a moderator: Feb 23, 2012
  14. elenikp

elenikp New Member

γρομπαλακια κατω απο το σαγονι

Καλησπερα, ειχα βγαλει παλια ενα γρομπαλακι κατω απο το σαγονι,ειχα παει σε γιατρο και μ ειχε πει δεν ηταν ανησυχητικο και για καποιο διαστημα ειχε φυγει(η εστω μικρυνει). Τελευταια ομως παρατηρησα 2 οτι βγηκαν, και λιγο μεγαλυτερα αλλα εχω ανησυχησει μηπως ειναι κατι ασχημο...δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι αντιμετωπιζω θεμα με την ακμη.Παντως εκανα εξετασεις αιματος και θηροειδη και ολα φυσιολογικα.
    Ευχαριστω εκ των προτερων
  15. Kathy

Καλησπέρα. Εάν συνεχίζουν να υφίστανται αλλά και αν μεγαλώνουν σε μέγεθος τότε θα πρέπει να εκτιμηθούν από χειρουργό για να διαπιστωθεί αν πρόκειται για λιπώματα ή γενικά αν χρειάζονται αφαίρεση.
  16. panagiwta

panagiwta New Member

παναγιωτα 22 ετων

καλησπερα θα ηθελα να αναφερω πως εδω και δυο χρονια ενα αδενα κατω απο το σαγονι μου αρχικα ηταν ερεθισμενος μετα μικρινε και εγινε σαν φασολακι πηγα στον παθολογο μου και εκανα εξετασεις αιματος θυροειδη και υπερησο και ολα ηταν οκ ο γιατροσ μου ειπε να μην ασχολιθω αν δεν μεγαλωσει..πριν δεκα μερες εβγαλα ενα πισω στο λαιμο πρεπει να κανω βιοψια να αγχοθω ας μου απαντησει καποιος!!ευχαριστω εκ'των προτερων!!!!
  17. Kathy

Καλησπέρα! Αυτά τα "γρομπαλάκια" είναι συνήθως απλοί μικροί λεμφαδένες της περιοχής που φυσιολογικά υπάρχουν ή εμφανίστηκαν κάποια στιγμή μετά από απλές φλεγμονές της περιοχής. Πολλά άτομα παρουσιάζουν συχνά τέτοια διότι μπορούν να χαρακτηριστούν ως άμυνα του οργανισμού μετά από κάποια ίωση. Απλά θα πρέπει να το παρακολουθείς μήπως μεγαλώσει και σε ενοχλήσει. Άλλες φορές και εφόσον αυτά είναι μαλακά μπορεί να είναι και σμηγματογόνες κύστεις που εμφανίζονται συχνά σε αυτή την περιοχή. Όπως και να' χει παρακολούθηση απ' την πλευρά σου για τυχόν αύξηση μεγέθους αλλά και ενόχλησης.
  18. ria

ria New Member

Καλησπερα σας
    Εδω κ περιπου 2 εβδομαδες εχω ενα γρομπαλακι στο πλαι του λαιμου μου χαμηλα.Ειναι μαλακο κ μετακινειται οταν το πιανω.Οταν το πιεζω με ενοχλει ελαχιστα.Μπορει να ειναι κατι σοβαρο?Να συμπληρωσω οτι δεν εχω αρρωστησει το τελευταιο διαστημα.Σας παρακαλω βοηθειστεμε,εχω αγχωθει παρα πολυ!Σας ευχαριστω πολυ!
  19. Kathy

Το γρομπαλάκι στο οποίο αναφέρεστε είναι λεμφαδένας, κομμάτι του λεμφοποιητικού συστήματος. Δοθέντος ερεθίσματος, π.χ. με την εμφάνιση κάποιας ίωσης ή μετά από κάποια φλεγμονή τοπικά (τσίμπημα κουνουπιού), μπορεί να διογκωθεί και να γίνει εμφανές. Περαιτέρω ψάξιμο θα χρειαστεί από έμπειρο χειρουργό μόνο στην περίπτωση που διογκωθεί και ενοχλεί.
  20. stella07

stella07 New Member

Καλή σας μέρα ονομάζομαι Στέλλα και σας γράφω από Αθήνα. Χθες το πρωί παρατήρησα στον αυχένα, στο πλάι, ένα γρομπαλάκι σκληρό, στο χρώμα του δέρματος, το οποίο δεν κινείται ουτε πονάει. Τι μπορεί να είναι; σε τι γιατρό πρέπει να παω; δερματολόγο, παθολόγο, χειρούργο; το τελευταίο διάστημα ήμουν πιασμένη στη περιοχή του αυχένα και ο φίλος μου με έτριβε, υπάρχει περίπτωση με την πίεση που ασκούσε να δημιουργήθηκε κάτι τέτοιο; και κάτι τελευταίο.. προσπαθούσα μια δυο μέρες πριν εμφανιστεί να ξεμπερδέψω τα μαλλιά μου με τα δάχτυλα και τα τραβούσα αφαιρώντας αρκετές τρίχες..υπάρχει περίπτωση να είναι από αυτό; Απαντήστε μου σας παρακαλώ αν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχώ γιατι δεν σας κρύβω ότι με έχει τρομάξει αρκετά και περνάνε πολλά από το μυαλό. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Share This Page