1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Όγκος στον αυχένα.

Discussion in 'Διάφορα Θέματα εκτός Κατηγοριών!' started by Fotis, Dec 20, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Fotis

Fotis New Member

Για σας.

Λέγομε Φώτης και είμαι 26 ετών.

Έχω εμφανίσει ενα σκληρό όγκο σαν λίπομα στον αυχένα το όπιο με λίγη πίεση έβγαλε αρκετό πύον και αίμα.
    Δέν με πονάει αλλά το νιώθω σαν καρούμπαλο και με ενοχλεί οταν κάνω το κεφάλι μου επάνω.
    Είχα βγάλει παρόμοιο το καλοκαίρι στο ίδιο σημείο και με αρκετή πίεση ο θείος μου έβγαλε όλο το πύον και ξεπρήστηκε όμως τώρα ξαναβγήκε.
    Είμαι σε μια περίοδο με μεγάλη συναισθηματική φόρτωση και με έχει επηρεάσει αρκετά.
    Παρακαλώ μοιραστείτε τις γνώσεις σας μαζί μου.

Ευχαριστώ.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Φοβάμαι ότι πρόκειται για λίπωμα ή κύστη. Κάποια τρίχα θα σου έχει γυρίσει ή θα έχει μαζευτεί σμήγμα και θα σου έχει δημιουργήσει αυτή την κατάσταση. Με την πίεση που ασκήθηκε αποσυμφορήθηκε αλλά δεν βγήκε προφανώς η κάψα με αποτέλεσμα να υποτροπιάσει και θα υποτροπιάζει αν δεν αφαιρεθεί η κάψα. Αυτό θα πρέπει να το δει χειρουργός και να αφαιρεθεί με χειρουργική επέμβαση με τοπική αναισθησία.

Share This Page