1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Γιατί μου συμβαίνει αυτό;

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by Theodora1995, Dec 17, 2017.

?

Τι μου συμβαίνει;

1. Δεν γνωρίζω

50.0%
  2. Δεν γνωρίζω.

50.0%
Multiple votes are allowed.
Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. Theodora1995

Theodora1995 New Member

Γειά σας! Εγώ έχω το εξής πρόβλημα. Από όταν ήμουν μικρή είχα πάντα θέματα με την κοιλιά μου. Δηλαδη από 3-4 ξεκίνησα να έχω κολικούς εντέρου και με θυμάμαι με φρικτους πόνους. Είμαι πλέον 22 έχω κάνει κολονοσκοπηση κι γαστροσκοπηση. Η πρώτη έδειξε ελκώδη κολίτιδα σε εικόνα, οι βιοψία έδειξε απλώς ερεθισμούς. Η δεύτερη έδειξε απλά πως έχω δυσπεψία. Ωστόσο εγώ, έχω πόνους κάθε μέρα και στην κοιλια και στο στομάχι σε σημείο που δεν μπορώ ούτε να ακουμπάω εξωτερικά κανένα από τα 2. Είμαι πάντα πρησμένη από την 4-5η μπουκιά φαγητού και αμέσως θέλω να ξαπλώσω. Περνάω όλη την εβδομάδα σχεδόν στο κρεβάτι γιατι απο τον πόνο δεν μπορώ και να κουνηθω. Πρήζομαι σε βαθμό που με έχουν περάσει για έγκυο αρκετές φορές , (είμαι 1.55 εκ σε ύψος και 54 κιλά). Μετά την κολονοσκοπηση να τονίσω πως τα συμπτώματα μου είναι πολύ χειρότερα από ότι πριν . Έχω συνεχείς πόνους στην κοιλιά και κατά την κένωση μα και μετά. Οι κενώσεις πάντα ημιτελεις και σε αριθμό 4-5 την ημέρα. Είμαι άτομο που αντέχω στον πόνο όμως το συγκεκριμένο φαινόμενο δεν είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο έντονα και να με ρίχνει στο κρεβάτι. Έχω κολικούς τουλάχιστον 3-4 φορές κάθε μήνα και ή μου γίνεται ενέσιμη ή παίρνω φάρμακο για να ηρεμήσω κάπως. Οι γιατροί μου λένε πως είμαι μικρή και δεν είναι κάτι, ωστόσο νομίζω δεν με παίρνουν αρκετά στα σοβαρά. Μερικοί δεν με έχουν εξετάσει καν να δούνε που ποναω. Έχω έναν φίλο μου, στην ίδια ηλικία, 22, με νόσο κρον και τα συμπτώματά του μπροστά στα δικά μου δεν είναι ούτε 10%. Φυσικά έχει να κάνει με το τι ποσοστό έχει φλεγμονή και τα λοιπά ωστόσο εκείνος μπορεί και κάνει ένα σωρό πράγματα, ενώ εγώ όχι. Το στομάχι μου πονάει κάθε μερα σε σημείο που ξυπνάω τα βράδια. Έχω δοκιμάσει χάπια για πριν το φαγητό και για το στομάχι αλλά δεν με βοήθησαν ποτέ ενώ τα έπαιρνα για αρκετά μεγάλο διάστημα. Διάβασα για μια ασθενεια, την κυστική ινωση. Σκέφτηκα μήπως υπάρχει περίπτωση να έχω κάτι σχετικό και να μην το ξέρω. Το να μην μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι και να περπατήσω γιατί ποναω δεν το θεωρώ φυσιολογικό για κάθε μέρα και ξύπνημα το βράδυ από τον πόνο. Μπρούμυτα δεν κοιμάμαι ποτέ γιατί ποναω συνέχεια. Ο θυρεοειδής μου είναι μια χαρά, ο σίδηρος μου πάντα ήταν χαμηλός ή οριακός. Οι διάρροιες άλλοτε είναι συχνές, ίσως 5-10 ημέρες το μήνα και άλλοτε όχι ή καθόλου . Η συνήθης κένωση μου είναι μια μιξη στερεών με υγρών κοπράνων με τα υγρά να υπερισχύουν. Αν υπάρχει κάτι που μου έχει ξεφύγει θα ήθελα να μου πείτε. Ευχαριστώ.

Share This Page