1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗ

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by David7, Jan 1, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. David7

David7 New Member

Γεια σας..Ειμαι καινουργιος και ελπιζω να με βοηθησετε στο μεγαλο και ανυποφορο προβλημα που εχω.Εδω και 6 χρονια υποφερω παρα πολυ με το στομαχι μου. Τα κυρια συμπτωματα ειναι, δυσπεψια, δεν χωνευω ποτε το φαγητο και αναγκαζομαι να κοιμαμαι 4 τη νυχτα,καουρες αλλα δεν ειναι αυτες το πιο σοβαρο προβλημα, το πιο σημαντικο θεμα που εχω ειναι η δυσπνοια.Δεν μπορω να ανασανω σωστα και καλα, κυριως βαθια ανασα..Αυτο το εχω παντα σε ολη τη διαεκεια της ημερας..Αισθανομαι το στομαχι μου, να εχει ανεβει πιο πανω, και να με πιεζει κατι και δεν μπορω να ανασανω..Δεν μπορω να τρεξω γιατι λαχανιαζω και δεν μπορω να αναπνευσω μετα, το στομαχι μου το νιωθω κυριολεκτικα σαν να με σφιγγει και να ειναι πρησμενο με αποτελεσμα να μην με αφηνει να παρω αναπνοη, να με πιεζει..Στην αρχη πηρα τα νεξιουμ και μετα απο δυο μηνεσ τα συμπτωματα μου εφυγαν εντελως..μετα ομως απο 7 μηνες τα συμπτωματα επανηλθαν, και μονιμα σε μεγαλο βαθμο..δεν μπορω να φαω τιποτα γιατι δεν μπορω να χωνεψω..και κυριως δεν μπορω να αναπνευσω.Εχω κανει δυο γαστροσκοπησεις, εδειξαν παλινδρομιση, η πρωτη και φλεγμονη στον οισοφαγο, πηρα φαρμακα δεν μου εκαναν τιποτα και η δευτερη το ιδιο χωρις ελικοβατηριδιο..εχω κανει ολεσ τις εξετασεις, και δεν δειχνουν να εχω κατι αλλο..Μονο που εχω χασει ολη την καθημερινοτητα μου..ολη την ενεργεια μου και δεν μπορω να κανω τιποτα..Ξαναπηρα τα νεξιουμ και σε μια βδομαδα, με βοηθησαν μπορουσα να παρω αναπνοη, σαν κατι να ξεβουλωσε ενιωσα στο στομαχι..Αλλα μετα απο λιγες μερες παλι το ιδιο.Παλι κατι σαν να υπαρχει παλι και μου εμποδιζει την αναπνοη..Ολα τα συμπτωματα παραμενουν δυσπνοια κυριως δυσπεψια..Οτι κι αν παρω δεν μου περναει, θα εκτιμουσα αν μου λεγατε κατι τι να κανω καθως οι γιατροι δεν με βοηθανε, και εχει χειροτερεψει η ζωη μου.
  2. kostas967

kostas967 New Member

Θυμάσαι αν έχεις διαφραγματοκήλη ή αν δεν κλείνει καλά η βαλβίδα στο στομάχι σου?αν ναι τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι εγχείρηση, λέγεται Θολοπλαστική κατά Nissen,όλα τα συμπτώματα σου θα εξαφανιστούν για πάντα και δεν θα το μετανιώσεις.
  3. David7

David7 New Member

Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση..Μου ειπαν οτι δεν εμφανιζω διαφραγματοκηλη παρολο που αισθανομαι συνεχως, οτι δεν μπορω να παρω αναπνοη καλη..Και σου λεω εφυγε μολις πηρα νεξιουμ..Αλλα μετα απο 6 μερες παλι τα ιδια..Και πολυ δυσπεψια μου εχει χαλασει τα παντα..Το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρεθει γιατρος, για να μου πει πρεπει να κανεις εγχειρηση..Δεν κλεινει η βαλβιδα καθολου ειναι χαλια..
  4. kostas967

kostas967 New Member

Ωραία εφόσον δεν κλείνει η βαλβίδα σου είσαι υποψήφιος για εγχείρηση και ας μην έχεις διαφραγματοκήλη κανένας δεν μπορεί να σου πει δεν μπορείς να κάνεις την εγχείρηση εκτός και αν έχεις άλλα προβλήματα υγείας μόνο τότε,κάνε την και δεν θα χάσεις.
  5. David7

David7 New Member

Ναι απλα δεν μου λεει κανενας γιατρος να κανω και τυραννιεμαι..Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι απο την παλινδρομηση δεν αναπνεω καλα?
  6. kostas967

kostas967 New Member

Διότι είναι σύμπτωμα όπως και πολλά άλλα συμπτώματα της παλινδρόμησης δεν είμαι και γιατρός αλλά ξέρω πως είναι ένα από τα συμπτώματα είχα και εγώ παλινδρόμηση έκανα την εγχείρηση και ξεμπέρδεψα,τώρα για τους γαστρεντερολόγους η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά,πολλές φορές ο υπερεπαγγελματισμός και τα χρήματα του πελάτη είναι αυτά που κάνουν τους γαστρεντερολόγους να μην κατευθύνουν τους ασθενής σε οριστική θεραπεία όπως γίνετε στο εξωτερικό,σκέψου να έχεις μόνον ένα πελάτη και να του γράφεις χάπια κάθε δίμηνο + τα 150 της γαστροσκόπησης που θα ξανακάνεις γιατί θεραπεία με τα χάπια δεν θα βρεις,οπότε καταλαβαίνεις,άμα έκαναν όλοι όσοι πρέπει την επέμβαση στην χώρα,οι γαστρεντερολόγοι θα είχαν χρεοκοπήσει.Να φανταστείς υπάρχουν άνθρωποι στην χώρα με οισοφάγο barret και συνεχίζουν να τους χορηγούν χάπια.
  7. maria2016

maria2016 Member

Η δύσπνοια είναι ένα από τα συμπτώματα της παλινδρόμησης αλλά και κάποιες φορές παρενέργεια των αντιόξινων φαρμάκων. Πόσο καιρό παίρνεις τα νέξιουμ? Και επίσης τα σταμάτησες απότομα? έχει σημασία αυτό

Αν υποφέρεις για 6 χρόνια όπως λες καλό θα ήταν να κάνεις μια μανομετρία για να δεις τη λειτουργία του οισοφάγου και του κατωτέρου σφιγκτήρα και μια πεχαμετρία-impedance test για να δεις τι τύπο παλινδρόμησης έχεις.
    Εκτός από την όξινη παλινδρόμηση υπάρχει και η ασθενώς όξινη και η αλκαλική όπου επιμένουν τα συμπτώματα παρά τα αντιόξινα τα οποία δεν βοηθούν σε αυτό το είδος παλινδρόμησης, αλλά συχνά επιδεινώνουν την κατάσταση. Μάλιστα σύμφωνα με έρευνες, η δύσπνοια οφείλεται σε ασθενώς όξινη παλινδρόμηση ή σε αλκαλική. Δυστυχώς ούτε τα ανιτόξινα φάρμακα ούτε το χειρουργείο έχει αποδειχθεί ότι έχει αποτελεσματικότητα σε αυτές τις περιπτώσεις.
    Το ξέρω οτι είναι δύσκολο αλλα μην πανικοβάλλεσαι και σκέφτεσαι κατευθείαν τα χειρουργεία, γιατί δεν ενδείκνυνται για όλες τις περιπτώσεις παλινδρόμησης. Καλύτερα να κάνεις πρώτα τις εξετάσεις και μετά σε συμφωνία με το γιατρό να αποφασίσετε πώς θα αντιμετωπίσετε το πρόβλημα.
  8. David7

David7 New Member

Κοιτα τα αρχισα πριν απο 6 χρονια σχεδον, για δυο μηνες μου εφυγε ολο αυτο που ενιωθα αλλα μετα, μου επανηλθε...Μετα πηγα σε γαστρενερολογο και πηρα ομεπραζολζη, και ολων των ειδων αυτα τα φαρμακα..Πειραματικα ολα αυτα..Μετα δεν επαιρνα τιποτα γιατι δεν ηθελα, τωρα εκανα γαστροσκοπηση πηρα παλι, μου βελτιωθηκε αυτο που σου λεω, ειναι σαν ενασ κομπος στο διαφραγμα, αλλα μετα επανηλθε παλι.Δεν ξερω τι να κανω, πραγματικα, παω σε γιατρους και δεν φευγει..
  9. kostas967

kostas967 New Member

David7 Το χειρουργείο είναι 96 % αποτελεσματικό στην γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση αποδεδειγμένα(όλα τα άλλα είναι ηλιθιότητες) αρκεί να οφείλεται σε παθολογικά αίτια όπως είναι και τα δικά σου,αντίθετα με τα χάπια που είναι αδύνατον να σε θεραπεύσουν ακόμα και αν τα παίρνεις για μια ζωή,η βαλβίδα σου είναι ελαττωματική και ξεχαρβαλωμένη με αποτέλεσμα ότι υπάρχει στο στομάχι σου να ανεβαίνει προς τα επάνω και να σου δημιουργεί τα συμπτώματα που έχεις,με απλά λόγια έχεις παλινδρόμηση 24ώρες το 24τετράωρο,το πρόβλημα σου είναι καθαρά χειρουργικής φύσεως καμία άλλη ειδικότητα δεν πρόκειται να σε θεραπεύσει για το υπόλοιπο της ζωής σου,βάζω στοίχημα και το σπίτι μου,είδει έχεις οισοφαγίτιδα κάτι που είναι χειρότερο και από την δύσπνοια και από ότι άλλο σύμπτωμα έχεις διότι με τα χρόνια μπορεί να εξελιχθεί σε καρκίνο του οισοφάγου,αν πιστεύεις πως το χειρότερο σύμπτωμα σου είναι η δύσπνοια και οι καούρες είσαι γελασμένος,αυτό είναι η οισοφαγίτιδα.Αν δεν κάνεις την εγχείρηση θα υποφέρεις όχι για έξι χρόνια αλλά για μια ζωή,βάζω στοίχημα ότι θες,επίσης βάζω στοίχημα πως με το που ξυπνήσεις από την εγχείρηση η δύσπνοια σου θα έχει εξαφανιστεί και όλα αυτά μέσα σε μιάμιση ώρα,κάτι που σε ταλαιπωρεί έξι χρόνια θα έχει εξαφανιστεί σε μιάμιση ώρα,η βαλβίδα σου θα είναι κλειστή ξανά με αποτέλεσμα να μην ανεβαίνει τίποτα προς τα επάνω,ο οισοφάγος σου σε έναν χρόνο θα λάμπει όπως και ο δικός μου,αντίο οισοφαγίτιδα,θα τρως ότι θες και δεν θα έχεις ούτε ένα σύμπτωμα.Νομίζω πως μπορείς και μόνος σου να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις είναι καθαρά θέμα λογικής και μόνο και ο πιο στόκος θα το καταλάβαινε.
  10. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Φίλτατε Κώστα μάλλον δε γνωρίζεις τι εστί χειρουργείο και την επικινδυνότητά του. Το γεγονός ότι αυτό το χειρουργείο το έκανες εσύ και όλα πήγαν καλά δε σημαίνει ότι θα έχει και τα ίδια αποτελέσματα με όλους τους υπόλοιπους. Σε παρακολουθώ εδώ και μήνες και βλέπω πως προτείνεις την συγκεκριμένη επέμβαση σα να είναι μια απλή επέμβαση ρουτίνας όπως σκωληκοειδίτιδας ή μιας εξαγωγής φρονιμίτη! Μάθε λοιπόν ότι αυτή η επέμβαση ανήκει στις πιο δύσκολες κι επικίνδυνες επεμβάσεις. Ο οισοφάγος δεν είναι αστεία υπόθεση και γενικά δεν είναι καθόλου αστείο να προτείνεις τόσο απλά και εύκολα εγχειρήσεις. Σου το λέει ένας άνθρωπος που παίρνει μέρος σε επεμβάσεις και βλέπει αυτή την λεπτή κλωστή μεταξύ ζωής και θανάτου μέσα στα χειρουργεία καθημερινά!
  11. David7

David7 New Member

Πραγματικα, δεν ξερω ειναι λιγο δυσκολα με αυτα που ακουω τωρα..Μακαρι να μην χρειαστει να κανω, απλα ειναι πολυ ασχημα κυριως η δυσπνοια
  12. kostas967

kostas967 New Member

Την συγκεκριμένη επέμβαση την προτείνω σαν πρώην ασθενής και του το είπα,δεν είμαι χειρούργος και ούτε έχω κάποια σκοπιμότητα,έτσι και αλλιώς σε δημόσιο νοσοκομείο την έκανα.Η επέμβαση έχει μηδενική θνητότητα και νοσηρότητα και 95-97% επιτυχία,κάτι που τα λέει όλα,επίσης έχω ακούσει και τον κύριο Σάμπαλη σε βίντεο να το λέει.Επί της ευκαιρίας θα ήθελα να των συγχαρώ και για το forum που μας δίνει την ευκαιρία να ξεστραβώνουμε όσους ταλαιπωρούνται από ΓΟΠ και δυστυχώς είναι πάρα πολύ.Προσωπικά τέσσερα άτομα έχω στείλει για εγχείρηση τα οποία με βρήκαν μέσω internet και μου ζήτησαν στοιχεία για την επέμβαση και για των χειρούργο μου και εγώ στο Internet ανακάλυψα πώς θεραπεύεται πραγματικά η ΓΟΠ,αν δεν ήταν και το internet ακόμα σε γαστρεντερολόγους θα έτρεχα και θα έπινα χάπια χωρίς λόγο.Δεν φαντάζεστε πόσα άτομα υποφέρουν από αυτό το πράγμα χωρίς να γνωρίζουν από ανευθυνότητα και σκοπιμότητα πως το πρόβλημά τους απλά δεν γίνεται να θεραπευτεί με χάπια,είναι σαν να προσπαθούν να θεραπεύσουν μία βουβωνοκήλη με ασπιρίνες,γίνεται.Μόνο το 10% την ΓΟΠ θεραπεύεται με χάπια και αυτό αφορά τα άτομα που παλινδρομούν λόγο περιττών κιλών ή λόγο κάποιας εγκυμοσύνης ή απλά λόγο διατροφής,το υπόλοιπο 90% είναι λόγο διαφραγματοκήλης και λόγο αδύναμου οισοφαγικού σφιγκτήρα.Οπότε καταλήγουμε στο ότι η παλινδρόμηση είναι σχεδόν μία καθαρά χειρουργική πάθηση και πως όπως και στο εξωτερικό θα πρέπει και εδώ οι ασθενείς να στέλνονται από τους γαστρεντερολόγους στους χειρούργους και όχι να αφήνονται στην τύχη τους και στην άγνοια τους όπως γίνεται στο Ελλαδιστάν.Δεν ξέρω ως τη ειδικότητα βρίσκεστε στην χειρουργική αίθουσα αλλά αν έχετε δει άνθρωπο να πεθαίνει στην Ελλάδα από την συγκεκριμένη επέμβαση μάλλον των χειρουργούσε χασάπης και όχι χειρούργος,η μοναδική αντένδειξη για την συγκεκριμένη επέμβαση είναι μόνο η απειρία του χειρούργου.Τώρα ο David7 έχει δική του κρίση και δεν θα πάει να χειρουργηθεί αν δεν το θέλει ο ίδιος επειδή του το είπε κάποιος στο Internet,την απόφαση θα την πάρει καθαρά ο χειρούργος του και αυτός,οπότε άμα του πει ο χειρούργος πρέπει να χειρουργηθείς νομίζω πως η δική σου και η δική μου άποψη απλά περιττεύουν.Εγώ απλά βλέπω έναν άνθρωπο να ταλαιπωρείται και απλά του λέω πως λύνεται το πρόβλημα του οριστικά κάτι που θα έπρεπε να έχουν κάνει οι γιατροί του,τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι ο φερετζές του π.....Επίσης ξέρεις πόσοι άνθρωποι έχουν πεθάνει από Barret που έγινε καρκίνος λόγο παλινδρόμησης στην Ελλάδα γιατί απλά δεν έκαναν την επέμβαση ενώ έπρεπε,είναι πραγματικά τραγικό και μάλλον δεν έχεις ιδέα.:linguino::linguino:
  13. kostas967

kostas967 New Member

David7 Δώσε μου το email σου να σου στείλω πληροφορίες με τους καλύτερους χειρούργους στην Ελλάδα,να κλείσεις ένα ραντεβού είναι οι πλέων αρμόδιοι για την περίπτωσή σου,να στα πουν και αυτοί,να σου δείξουν βίντεο πως γίνετε η επέμβαση,να δεις πόσο απλή γρήγορη και μη επεμβατική είναι και πίστεψέ με δεν θα κρατιέσαι μετά.Θα τρως πιτόγυρο με κατακόρυφο και δεν θα κατεβαίνει τίποτα κάτω :_lol::_lol::_lol:
  14. David7

David7 New Member

Ναι απλα ειναι πολυ ακριβο φιλε.
  15. kostas967

kostas967 New Member

Αν είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ δεν θα πληρώσεις τίποτα,αν θες σε ιδιώτη τρία χιλιάρικα,επίσης άμα είσαι ασφαλισμένος η μανομετρία και η πεχαμετρία κοστίζουν μόνο 100 ευρώ η κάθε μία ,προφανώς και αν πας σε ιδιώτες θα ξεπαραδιαστείς,άμα αποφασίσεις να κάνεις την επέμβαση και είσαι 100% σίγουρος μην κάνεις την πεχαμετρία,τζάμπα θα ταλαιπωρηθείς διότι δεν είναι απαραίτητη,μονάχα μία γαστροσκόπηση και μία μανομετρία χρειάζονται.Τώρα αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις τον δρόμο της παράνοιας κάνε και μανομετρίες και πεχαμετρίες και γαστροσκοπήσης και πιες και όλα τα χάπια του πλανήτη θεραπεία δεν πρόκειται να βρεις.
    Last edited: Jan 6, 2017
  16. maria2016

maria2016 Member

Καλησπέρα, θα πρότεινα να κάνεις πρώτα όλες τις απαιτούμενες εξετάσεις μανομετρία, πεχαμετρία μαζί με impedance test και μια ακτινογραφία με βάριο και αποφασίζεις σε συνεννοήση με τους γιατρούς το μέτα. Είναι ακριβές εξετάσεις αλλά πρέπει να τις κάνεις αφού ταλαιπωρείσαι τόσο πολύ και για τόσο διάστημα. Μπορεί η δύσπνοια να οφείλεται σε αλκαλική παλινδρόμηση και να χρειάζεσαι άλλους είδους φάρμακα και όχι απλά αντιόξινα

Σε πιστεύω για τη δύσπνοια..το έχεις κυρίως μετά το φαγητό?
  17. kostas967

kostas967 New Member

Ετσι και αλλιώς υποχρεωτικά θα τις κάνει της εξετάσεις,εκτός από την πεχαμετρία,δεν υπάρχει περίπτωση να των βάλουν για εγχείρηση χωρίς αυτές.Τώρα για το αν έχει αλκαλική ή όχι δεν παίζει κάποιο ρόλο στην περίπτωσή του ότι χάπια και να πάρει θα υποτροπιάσει λόγο παθολογικής κατάστασης.
  18. maria2016

maria2016 Member

Υπάρχουν φάρμακα που δεσμεύουν εκτός από το οξύ και την πεψίνη και τα χολικά άλατα όπως η σουλκραφάτη.

Είναι δύσκολη κατάσταση η παλινδρόμηση.. είσαι τυχερός που χειρουργήθηκες και όλα πήγαν καλά και ή επιτυχία πάντα εξαρτάται από τι συμπτώματα έχεις.

Υπάρχει και το άλλο ενδεχόμενο μήπως ο David σταμάτησε απότομα τα χάπια και είχε αυτό που γράφουν οι ξένοι acid rebound???Χρειάζεται σταδιακή διακοπή από τα φάρμακα. Μέρα παρά μέρα σιγά σιγά... Είναι σημαντικό αυτό
  19. David7

David7 New Member

Παιδια δεν ειμαι ασφαλισμενος, σε δημοσιο νοσοκομειο πρεπει οι γιατροι να σε βαλουν να την κανεις την εγχειρηση κι εκει ουτε φαρμακα δεν ξερουν να δωσουν..Κοιτα πηρα 2 κουτια, και τα σταματησα τελειως, και μετα το ιδιο με ολα τα φαρμακα, τωρα παλι παιρνω αλλα δεν μου κανουν.
  20. vasilis1987

vasilis1987 New Member

γεια σας. εχω παει σε 3 γιατρους και πανω κατω μου ειπαν τα ιδια,διαιτα και χαπι.ο τελευταιος ομως μου ειπε οτι αυτο θα ειναι για παντα δεν περνει ουτε επευμαση.σχετικα με τα χαπια τωρα ο καθε γιατρος μου λεει και διαφορετικο αναλογα την εταιρια που στιριζει. εχετε εσεις να μου προτινετε κατι?μεχρι τωρα εχω παρει laprazol,bellifax και τωρα μου εδωσε το ozepran το οποιο ειναι 40mg και οχι 20 που ηταν αυτα που επερνα μεχρι τωρα. για να αλλαξω χαπια πρεπει να κανω καποια συγκεκριμενη δωσολογια η αμεσως περνω το καινουριο?

Share This Page