1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Εξογκωμα Στον Πρωκτο

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by dennis, Mar 2, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 46 users.
  1. gerakos

gerakos New Member

Καλησπέρα, άνδρας 20 ετών, εχθές, ημέρα πολύωρης ορθοστασίας, ένοιωθα μια μικρή ενόχληση στο πρωκτό και το βράδυ που έκανα μπάνιο και έπλυνα τη περιοχή, ψηλάφισα ένα σπυράκι ακριβώς δίπλα από το πρωκτό με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος ωστόσο από τα κανονικά σπυράκια. Σήμερα, όπως καθόμουν αισθανόμουν μία μικρή ενόχληση και μετά την κένωση αφού σκουπίστηκα λίγο πιο σθεναρά είδα στο χαρτί πύον και λίγο αίμα. Επανέλαβα το σκούπισμα αρκετές φορές ώσπου δεν έβλεπα πλέον αίμα.
    Να σημειώσω πως προχθές έκανα χρήση μια δημόσιας τουαλέτας στην οποία ωστόσο δεν υπήρχε χαρτί υγείας με συνέπεια να μη σκουπιστώ μέχρι αργά το βράδυ οπότε και έκανα μπάνιο. Θεωρώ λοιπόν πως ενδεχομένως να μολύνθηκα κάπως και για αυτό το λόγο να εμφανίστηκε το σπυράκι. Να σημειώσω πως η κένωση γίνεται κανονικότητα δίχως δείγμα αίματος. Με θορυβεί βέβαια το γεγονός πως όταν κάθομαι αισθάνομαι μια μικρή ενόχληση η οποία βέβαια είναι υποφερτή. Πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο γιατρό ή να του δώσω λίγο χρόνο με τακτικό πλύσιμο μήπως υποχωρήσει;
    Ευχαριστώ.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Μάλλον πρόκειται για αιμορροΐδα. Άστο λίγες μέρες μπας και υποχωρήσει και αν συνεχίζει να υφίσταται μετά από μια βδομάδα τότε να το δει χειρουργός.
  3. theo p

theo p New Member

Καλησπέρα,
    35 ετών με θρόμβωση πυλαίας (διαγνωση) που με αντιπηκτικά διαλύθηκε σε 1 μήνα (όλα αυτά πριν κανένα χρόνο).
    Σήμερα εμφάνισα εξόγκωμα και ο γιατρός είπε θρόμβωση εξωτερικών αιμορροΐδων και daflon 3x2 1 βδομαδα.
    1) Ενώ παίρνω αντιπηκτικά μπορώ να εμφανίσω θρόμβωση αιμοροιδων
    2) Μπορεί να σχετίζεται με πυλαία πριν 1 χρόνο
    3) Μπορώ να υποβληθώ σε χειρουργείο για θρόμβωση ενω παίρνω αντιπηκτικά?

Ευχαριστώ
  4. GEORGET2000

GEORGET2000 New Member

Έχω δύο μέρες που εζω αφορητο πόνο στον πρώκτο μου.. Και έχω ένα εξωγκομα μικρό έξω από τον πρώκτο τι μπορώ να κάνω για να ανακουφηστω
  5. Kathy

Πρόκειται για αιμορροΐδα. Θα πρέπει να προσέχεις πολύ τη διατροφή σου ώστε να μην είσαι δυσκοίλιος και να πάρεις σε πρώτη φάση μια αλοιφή από το φαρμακείο. Αν δεν υποχωρήσει τότε θα πρέπει να σε δει χειρουργός.
  6. Duo

Duo New Member

Καλησπέρα.εχω εμφανίσει εξογκωμα στην άκρη του προκτού.είμαι 25 ετών. είναι ορατό και σκληρό κατα την ψηλάφιση .φοβαμαι Μήπως είναι κάτι κακό.ευχαριστώ
    Last edited: Jan 10, 2018
  7. Kathy

Δεν είναι κάτι κακό, αιμορροΐδα είναι. Δε θέλει δυσκοιλιότητα γι' αυτό να κάνεις διατροφή με φυτικές ίνες και να πίνεις αρκετό νερό. Κάποια στιγμή θα υποχωρήσει αν όμως αρχίσει να αιμορραγεί και διογκωθεί τότε να σε δει χειρουργός.
  8. Duo

Duo New Member

Ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση και το χρόνο σας.
    Kathy likes this.
  9. Duo

Duo New Member

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι εύκολο ο θρόμβος απο μια αιμορροιδα σε πόσο διάστημα φεύγει περίπου?
  10. Kathy

Ο θρόμβος χρειάζεται φάρμακο όπως πχ το daflon και για περισσότερο από 10 μέρες θα πρέπει όμως να σε συμβουλέψει χειρουργός.
  11. ManosHu

ManosHu New Member

Καλησπέρα,

Ανδρας 32 ετων, και εδω και τρεις μέρες περίπου, έχω εμφανίσει ένα θρόμβο στον πρωκτό (συνημμένη η φωτογραφία.. ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το αντιαισθητικό θέαμα :non sono stato io:). Δεν προκαλεί ιδιαίτερο πόνο, με εξαίρεση το βράδυ και το πρωί μόλις ξυπνήσω. Σε συνεννόηση με έναν ιδιωτικό πάροχο υγείας (ζω στο εξωτερικό), έχω κανονίσει επίσκεψη σε πρωκτολόγο, και παράλληλα, ως τότε, χρησιμοποιώ μία καταπραυντική αλοιφή που μου πρότειναν. Σε συνδυασμό με ζεστό μπάνιο ανά τακτά χρονικά διαστήματα καθημερινά βοηθάει να φεύγουν τα συμπτώματα του πόνου, μολαταύτα είναι τέτοιο το μέγεθος που με κάνει να ανησυχώ (και εξυπακούεται ότι πλέον δουλεύω μόνο από το σπίτι).

Eπίσης, φροντίζω να ενυδατώνομαι και να καταναλώνω τροφές που δεν προκαλούν δυσκοιλιότητα.

Είναι κάτι ανησυχητικό το συγκεκριμένο; Και επιπλέον, προτείνετε να αντιμετωπιστεί χειρουργικά παρά να περιμένω 10-15 μέρες έως ότου υποχωρήσει μόνο του;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

Attached Files:

12. Kathy

Καλησπέρα. Πρόκειται για θρομβωμένη αιμορροΐδα. Φυσικά και ΔΕΝ επιτρέπεται το ζεστό νερό διότι επιδεινώνει την κατάσταση. Χλιαρό προς κρύο, σκούπισμα μετά την αφόδευση μόνο με υγρό μωρομάντηλο και χάπια αντιθρομβωτικά όπως το Daflon. Δε χρειάζεται επέμβαση. Με τη σωστή θεραπεία και διατροφή θα υποχωρήσει αλλά να σε δει και ειδικός.
    ManosHu likes this.
  13. ManosHu

ManosHu New Member

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Η πρωκτολόγος εδώ αποφάσισε να το ανοιξει και να το καθαρίσει..:_o: Δεν ηταν ιδιαίτερη δύσκολη επέμβαση, και ο πόνος ελάχιστος για τόσο ευαίσθητο σημείο.

Ελπίζω να μην προκύψουν επιπλοκές.. η συγκεκριμένη γιατρός το αντιμετώπισε περίπου ως ρουτίνα, και φαντάζομαι ότι δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που θα μπορούσαν να πάνε στραβά (εξυπακούεται ότι μέχρι να επουλώσει το τραύμα, η περιοχη θα καθαρίζεται προσεκτικά με betadine (υγρό, σαπούνι κτλ).

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας!
    Kathy likes this.
  14. SPYROOS

SPYROOS New Member

Καλησπέρα, Μου έχει εμφανιστεί στον πρωκτό στο σημείο του σφικτηρα κάτι σαν σπυρί σε μεγεθος ενος κουκουτσιου ελιας..
    Δεν με έχει πονέσει καθολου (ουτε καν που το νιωθω) και δεν εχει αιμοραγηση καθόλου! Το καταλαβα πριν 2 μερες οταν εκανα μπανιο και επλενα το σημείο αυτό.
    Ύπαρχει περιπτωση να χειροτερεψει και να αρχισει να γινεται μεγαλο το κακο ή θα φυγει με τον καιρό; Δεν θα ηθελα να παω σε γιατρο.
    Ευχαριστω! :sorrriso:
  15. Kathy

Μάλλον πρόκειται για αιμορροΐδα. Αν προσέχεις τη διατροφή σου ώστε να μη γίνεις δυσκοίλιος τότε είναι πιθανό να υποχωρήσει αλλά στην περίπτωση που διογκωθεί και αρχίσει να αιμορραγεί τότε πρέπει στα σίγουρα να σε δει γιατρός για να σου δώσει θεραπεία.
  16. Jorje

Jorje New Member

Καλησπέρα και από μένα. Έχω διαβάσει πολλές φορές το forum ωστόσο πρώτη φορά αποφάσισα να γράψω. Και ο λόγος είναι ο εξής. Τις τελευταίες μέρες έχω βγάλει κάτι στον πισινό στο αριστερό μέρος το οποίο μοιάζει με κύστη κόκκυγα( την οποία επίσης είχα πριν πολλά χρόνια και μου την έβγαλε χειρούργος) αλλά είναι σε...χειρότερο σημείο. Έχοντας στο παρελθόν ραγάδα πρωκτού την οποία και αντιμετώπισα χειρουργικά ήμουνα καχύποπτος αν πρόκειται για επανεμφάνιση αυτής ή κάποιας αιμορροϊδας εξαιτίας τόσο του μεγέθους (σχεδόν κάθε μέρα μεγαλώνει) όσο και το ότι είναι ανεξάρτητο από τη συχνότητα και το ποιόν των κοπράνων. Επισκέφτηκα μια νεαρά γενική γιατρίνα σε ένα δημόσιο κέντρο εδώ στην Ισπανία που ζω προσωρινά και επιβεβαίωσε τις υποψίες μου. Πρόκειται περί μολύνσεως και μοιάζει σαν ένα μεγάλο και απλωμένο σπυράκι. Μου συνέστησε αντιβιοτικά μια βδομάδα συν ένα παυσίπονο (μιας και όπως μου είπε οι τοπικές αλοιφές δεν κάνουν τίποτα, επιβεβαιώνω και γω καθώς ήδη δοκίμασα xylocream). Την ώρα αυτή που γράφω νιώθω τη θερμοκρασία μου να ανεβαίνει και φοβάμαι ότι έρχεται πυρετός... Τι κάνω σταματάω τα αντιβιοτικά ή τα συνεχίζω παίρνοντας παράλληλα και αντιπυρετικά? Πολλά φάρμακα μαζί ρε παιδί μου...Το σίγουρο είναι ότι σκοπεύω σύντομα να περάσω την πόρτα του χειρουργείου έτσι και δεν δω βελτίωση στο θέμα μου. Προσωπικά είμαι απαισιόδοξος ότι θα λυθεί μόνο με τα αντιβιοτικά. Και σίγουρα σκοπεύω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από κάποιον γαστρεντερολόγο ή δερματολόγο.
  17. Kathy

Την αντιβίωση θα τη συνεχίσεις και αν ανεβάσεις πυρετό θα παίρνεις και αντιπυρετικά.
  18. niko_is

niko_is New Member

Καλησπέρα σας
    Είμαι 29 χρονών και πρόσφατα πέρασα μια γαστρεντερίτιδα. Έκανα να πάω τουαλέτα μετά από αυτό δύο ημέρες περίπου, όταν πήγα τουαλέτα τα κόπρανα μου ήταν πολύ σκληρά και ένιωσα ένα τσούξιμο και σαν να γδάρθηκε ο πρωκτός μου και είδα στο χαρτί ροζ ανοιχτό αίμα (Όχι αιμορραγία) ήταν αδύνατο να σκουπιστώ όπως αδύνατο και να πλύνω με νερό την περιοχή την επόμενη μέρα συνήλθα αλλά από αυτή την μέρα έχω ένα αίσθημα καύσου στον πρωκτό και όταν κάθομαι με ενοχλεί. Αίμα δεν ξανά είδα τα κόπρανα μου είναι κανονικά στο χρώμα. Μπορεί να είναι αιμμοροΐδα;
  19. Kathy

Ένας απλός τραυματισμός είναι. Με τον καιρό θα ηρεμήσει. Φτιάξε τη διατροφή σου ώστε να αποφεύγεις τη δυσκοιλιότητα.
  20. niko_is

niko_is New Member

Δυσκοίλιος δεν ήμουν ποτέ κάθε μέρα πηγαίνω τουαλέτα. Υπάρχει κάποια κρέμα η αλοιφή η κάποιο χάπι που μπορώ να πάρω να επουλωθεί πιο γρήγορα;

Share This Page