1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Εξογκωμα Στον Πρωκτο

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by dennis, Mar 2, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 39 users.
  1. Dimitris_40

Dimitris_40 New Member

Χρειαζεται να κανω κατι εγω για τον πονο και τη φαγουρα;
    Απο τη στιγμη που το κρινετε αναγκαιο για γιατρο θα παω να το κοιταξει.
    Να ειστε καλα και σας ευχαριστω πολυ
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σίγουρα δε θέλει καυτό αλλά χλιαρό νερό και μαλακό σκούπισμα, αυτό που λέμε ταμπωναριστά. Οποιαδήποτε ανακουφιστική θεραπεία θα δοθεί απο τον γιατρό που θα σε δει. Μη το αμελήσεις, ειναι για το καλό σου. Ο εαυτός σου πάνω απ'όλα!
    Dimitris_40 likes this.
  3. unknown22

unknown22 New Member

Καλησπερα.εχθες ανακαλυψα ενα εξογκωμα,σαν μεγαλο σπυρι κοντα στον πρωκτο το οποιο με ενοχλουσε κατα την ψηλαφιση και την πιεση.πηγα σε δερματολογο και μου ειπε οτι ειναι αποστημα που μπορει να δημιουργηθηκε απο ιδρωτα η απο καποια τριχα που μπορει να γυρισε.μου ειπε οτι δεν χρειαζεται χειρουργιο και πως θα απορροφηθει με αντιβιωτικα και μια αλοιφη..ηδη εχει αρχισει να υποχωρει,ειναι στο χρωμα του δερματος και δεν με ενοχλει κατα την αφοδευση,ομως νιωθω οτι τρεχει υγρο απο εκει καθως παρατηρησα λεκεδες στο εσωρουχο και μια δυσοσμια τις προηγουμενες μερες .αν και μπορει και να μην ειναι απο αυτο. πιστευετε οτι πρεπει να το δει χειρουργος?εχω και ενα ιστορικο με αυτα τα θεματα,εχω κανει εγχειριση κυστης κοκκυγος
  4. Kathy

Ναι, θα ήταν καλό να το δει χειρουργός διότι μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο.
  5. 340cz3

340cz3 New Member

Καλησπέρα σας τι κάνετε; Είμαι άντρας 26 ετών και θα ήθελα τη γνώμη σας. Εδώ και 2-3 μέρες ένοιωθα παροδικό ελάχιστο πόνο μάλλον εξωτερικά στον πρωκτό χωρίς να έχω κάτι άλλο και θεώρησα ίσως ήταν κάποιο σπυράκι που δεν φαινόταν, χθές όμως μετά από δύσκολη κένωση εμφανίστηκε εξώγκομα σαν φασόλακι στο σημείο, το εξώγκομα δεν είναι ούτε 24 ωρών, δεν αιμορραγεί όμως πονάει σαν ενοχλητικό τσούξιμο, φυσικά και δεν έχω ντροπή να πάω σε γιατρό, απλά επειδή είναι νωρίς δεν ξέρω τι να κάνω π.χ. μπορώ να κινηθώ συντηρητικά ή πρέπει να πάω όσο είναι νωρίς και γενικότερα ποια είναι η γνώμη σας; (Παραθέτω φωτό.)

Attached Files:

6. 340cz3

340cz3 New Member

Επιστρέφω συνεχίζοντας το ακριβώς προηγούμενο μήνυμα μου, στις μέρες που μεσολάβησαν το εξώγκομα παρέμενε αλλά ο πόνος υποχώρησε από μόνος του, προχθές επισκέφτηκα φυσικά νοσοκομείο για να δώ τι συμβαίνει και με εξέτασε μια ευγενική κατατοπιστική γιατρός ενώ η διαδικασία ήταν γρήγορη και ανώδυνη, αυτό για όσους/ες ντρέπονται για την υγεία τους. Είναι λοιπόν μια θρομβωμένη αιμορροίδα και μου έγραψε κάποια φάρμακα ενώ μου πρότεινε επανεξέταση σε κανα 10ήμερο, προέρχεται απ' την δυσκοιλιότητα μου οπότε η λύση είναι φυτικές ίνες νερά περπάτημα και γενικά όχι "πίεση" ώστε να γίνει κάτι περαστικό και όχι αιμορροιδοπάθεια, έχω ερώτηση όμως... Απο την Κυριακή το μεσημέρι οπότε και ξεκίνησα την αγωγή μέχρι σήμερα (Τετάρτη ξημερώματα.) η αιμορροίδα δεν αιμορραγεί και δεν με πονάει (Με ελάχιστα μικροτσουξίματα που ίσως να 'ναι και η ιδεά μου.) και προσπαθώ οι κενώσεις να γίνονται χωρίς πίεση όμως βλέπω σαν μέγεθος είναι ακριβώς η ίδια στο ίδιο σημείο χωρίς να υποχωρεί (Ίσως να μαλάκωσε λίγο αλλα και πάλι είναι στο ίδιο μέγεθος.), είναι φυσιολογικό αυτό;
  7. Oror

Oror New Member

Γεια σας πριν 2 3 μερες εμφανιστηκε στον πισινο μου μαλλον σπυρακι το οποιο ηταν μεγαλυτερο με ετσουζε ειχα φαγουρα και ειχε ματωσει οταν πηγα τουαλετα... πλεον ειναι μικροτερο και δε με ενοχλει καθολου και ουτε εχει ξανασταξει αιμα.... μηπως μπορειτε να μου πειτε τι ειναι.... τα εβγαλα και φωτογραφια.

Attached Files:

8. Kathy

Η θρομβωμένη αιμορροϊδα συνήθως αργεί να φύγει κι ας γίνεται λήψη του Daflon κλπ... Θα κάνεις τη θεραπεία όπως σου δόθηκε και προσοχή στη διατροφή σου.
  9. Aspa

Aspa New Member

Γεια σας,
    Θα ήθελα να σας εκθέσω την περίπτωσή μου για να μου πείτε μια πρώτη γνώμη. Πριν από δύο εβδομάδες, από το πρωί που ξύπνησα πονούσα στην περιοχή του πρωκτού και στη διάρκεια της μέρας είχα και έντονη φαγούρα στο σημείο. Η ενόχληση ήταν κάπως πιο ήπια όταν καθόμουν. Στο πλύσιμο διαπίστωσα πως είχε εμφανιστεί ένα εξόγκωμα μέσα στον πρωκτό, στην είσοδο- μπορούσα να το ψηλαφίσω.
    Την επόμενη μέρα η ενόχληση συνεχίστηκε και το βράδυ έπλυνα την περιοχή με σαπoύνι αντισηπτικό και έβαλα κρέμα fucidin. Έχω την εντύπωση ότι αμέσως παρατήρησα βελτίωση. Συνέχισα το ίδιο επί μια βδομάδα και τελικά σταμάτησε εντελώς η ενόχληση, το εξογκωματάκι όμως μπορώ ακόμη να το ψηλαφίσω.
    Να πω ότι από την πρώτη στιγμή δεν είχα καθόλου πόνο όταν πήγαινα στην τουαλέτα, ούτε παρατήρησα ποτέ αίμα ή πύον, ούτε έκανα πυρετό. Οι κενώσεις μου ήταν φυσιολογικές.
    Το διάστημα πριν παρουσιάσω το πρόβλημα είχα περάσει μια περίοδο έντονου άγχους και πήγαινα πολλές φορές τη μέρα στην τουαλέτα. Δεν ξέρω αν αυτά μπορεί να έχουν κάποια σχέση.
    Θα ήθελα την άποψή σας για το τι θα μπορούσε να είναι αυτό, γιατί τα συμπτώματά μου δεν συμφωνούν ακριβώς με τίποτα από όσα διάβασα για παθήσεις στην περιοχή.
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
  10. mimi dimi

mimi dimi New Member

γεια σας,
    ειμαι κοπελα 20 χρονων.θα ηθελα και εγω να μου πειτε μια γνωμη πριν επισκεφτω γιατρο..σημερα παρατηρησα οτι κατι εχει βγει εξωτερικα απο την περιοχη του πρωκτου...δεν με ποναει ουτε με ενοχλει ιδιαιτερα αλλα αγχωθηκα απιστευτα...
    υπαρχει περιπτωση να φυγει μονο του;
    ανεβαζω φωτογραφια να μου πειτε αν θα μπορουσατε γιατρε.

Attached Files:

11. Γεια σας
    Εχω μια απορια.Ειμαι αγορι και 16 χρονων εχω βγαλει μια κοκκινη φουσκαλα που λογικα μεσα εχει αιμα και η οποια φουσκαλα ειναι ζελωδης..Με ενοχλει στο να καθομαι..Ξερεις μηπως κανεις τι ειναι;o_O
  12. Kathy

Στον πρωκτό έχει βγει ή πιο πάνω στον κόκκυγα ;;; Αν είναι στον πρωκτό τότε πρόκειται για αιμορροΐδα.
  13. stakaman

stakaman New Member

Γεια σας!

Έχω βγάλει και εγώ ένα εξωγκοματακι δίπλα από τον πρωκτό! Να υποθέσω ότι είναι θρομβωμενη αιμορροΐδα;

Δεν έχω αίμα ή κάποια σοβαρή ενόχληση κατά την αφόδευση. Έχω θέμα γενικά με τις αιμορροΐδες μου, οχι ιδιαίτερα συχνά ή με έντονο πόνο , παλιότερα είχα κάνει και ορθοσκόπηση!

Σας παραθέτω φωτο

Σας ευχαριστω

Attached Files:

14. Kathy

Αιμορροΐδα ειναι και μάλλον θρομβωμένη. Αν δεν ενοχλεί δεν την πειράζεις στην αντίθετη θα πρέπει να σε δει χειρουργός.
  15. Constantina

Constantina New Member

καλησπερα σας. σας στελνω μια φωτογραφια. απο οτι καταλαβαινω ειναι αιμορροΐδα, αλλα θα ηθελα την δικη σας γνωμη. εχω σπαστικη κολίτιδα με υδαρείς κενώσεις. οταν εχω έξαρση ειναι οπως στην φωτο. διαφορετικά δεμ φαινεται κατι εξωτερικά. δεν πονάει, δεν εχω δει ποτέ αίμα αλλά είναι ενοχλητική μετά τις κενώσεις, σαν να έχεις κάτι μόνιμα να σε ενοχλεί. Το έχω 2 χρόνια, αλλά επειδή φοβάμαι μην χειροτερέψει σκέφτομαι να πάω σε χειρουργό. 2 γαστρεντερολόγοι το είδαν (σε υφεση ομως) και ειπαν οτι ειναι μικρο. Έχω κανει κολονοσκόπηση και ηταν καλή. Τι μπορώ να κάνω να αναχαιτίσω το πρόβλημα;
    f43e4a66a3f24f7796a4509f (2).JPEG

Attached Files:

16. Kathy

Πιστεύω πως είναι θρομβωμένη... Καλύτερα να τη δει ένας χειρουργός ώστε να σου δώσει daflon ή κάτι άλλο για να συρρικνωθεί...
  17. Constantina

Constantina New Member

Ευχαριστώ πολύ. Το περίεργο είναι ότι δεν πονάει. Κ όταν είμαι σε ύφεση δεν φαίνεται. Δλδ εμφανίζεται ο θρόμβος μόνο σε έξαρση, διαφορετικά εξαφανίζεται; Επίσης σε περίπτωση θρόμβωσης τι θεραπεία υπάρχει; Τα daflon τα φοβάμαι γιατί προκαλούν διάρροια ειδικά στην περίπτωση μου που ούτως ή άλλως εχω. Επιπλέον έχω θρομβοφιλια (έλλειψη πρωτεινης S)
  18. Kathy

Εφόσον δε σε ενοχλεί και ούτε και αιμορραγία έχεις θα έλεγα να μην ασχοληθείς. Πλήθος κόσμου έχει αιμορροΐδες για πάντα!
  19. kwstzav15c

kwstzav15c New Member

Καλημέρα έχω εδώ και κάποια χρόνια ενα σαν εξωγκομα στην περιοχή του πρωκτου περιμετρικά και μέσα δεν με ενιχλουσε.Αλλα έχει αρχισει να με ενοχλεί εδω και 3 μέρες και μετά από έντονη ασκηση στο γυμναστήριο Κύριος μετα την αφοδευση.

προσφατα επερνα αντιβιωση που προκαλει δυσκοιλιοτητα.

Attached Files:

20. Kathy

Είναι αιμορροϊδα και άρχισε να σε ενοχλεί λόγω της δυσκοιλιότητας. Να προσθέσεις στη διατροφή σου φυτικές ίνες και να πίνεις πολύ νερό. Μόνο με την εύκολη αφόδευση θα σταματήσει να σε ενοχλεί.

Share This Page