1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Εξογκωμα Στον Πρωκτο

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by dennis, Mar 2, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 39 users.
  1. kostas11

kostas11 New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σας,ειπα στην μητερα μου να κλεισει ραντεβου στο Ικα για να με δει και χειρουργος :_s: . Ελπίζω να αποχωρίσουν με φαρμακα και αλοιφη και να μην χρειαστει χειρουργειο . Μια τελευταία ερωτηση,όταν τελικα υποχωρησει η αιμοροιδα θα μπορω να κάνω πρωκτικό σεξ ? (ειμαι γκει )

Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας :)
  2. tzon

tzon New Member

καλησπερα σας

σημερα ξυπνησα με μια ενοχληση στον πρωκτο και καθως το ψιλαφισα, εντοπισα ενα εξογκωμα μικρο σαν ρεβυθι δεξια ακριβως του πρωκτου που ψιλοποναει-ενοχλει οταν το πιεζω.
    πιστευω ειναι εξωτερικη αιμοροιδα - θρομβωμενη δεν ειναι μιας και δεν υπαρχει αιμα

κατα την διαρκεια της κενωσης ΔΕΝ βγηκε αιμα
    δεν εχω θεμα δυσκοιλιοτητας και η δουλεια μου ειναι καθιστικη
    δεν με ποναει πολυ, πιο πολυ σαν εκνευριστικη ενοχληση θα το ελεγα, οταν βηχω πχ με "ποναει"

να προσπαθησω να το σπρωξω μεσα? ποναει οταν το πατησα ελαφρα μερικες φορες.. και το αφησα
    να το αφησω να δω πως θα παει 3-4 μερες?
    να πλενω την περιοχη με χλιαρο η κρυο νερο μετα την κενωση?
    θα εξαφανιστει αμα το προσεξω συντηρητικα μονος μου ή να παω σε γιατρο σε 3-4 μερες αναλογως?

τι γιατρος ειναι ειδικευμενος σε αυτο τα θεματα?

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
    Last edited: Feb 26, 2016
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Η θρομβωμένη είναι αυτή που δεν δίνει αίμα επειδή ακριβώς υπάρχει θρόμβος στην περιοχή και χρειάζεται φάρμακα τύπου Daflon για να αποθρομβωθεί. Καλό θα ήταν να μη γίνει καμία κίνηση από μέρους σας και άμα ενοχλεί να την δει χειρουργός. Εννοείται πλύση με χλιαρό νερό...
  4. giwrgos30

giwrgos30 New Member

καλησπέρα.
    Από το Σάββατο το βράδυ στην περιοχή του πρωκτού δεξιά ακριβώς από το σημείο κένωσης έχω βγάλει κάτι σαν σπυράκι σε μέγεθος φασολιού. Εχει το ίδιο χρώμα με το δέρμα και με ψιλοενωχλεί. Με την ψηλάφιση με πονάει.
    Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι?
    Να σας πω οτί σήμερα ξεκίνησα την augmentin 1000. Από μόνος μου.
    (Δεν έχω πάει στον γιατρό. Μην μου φωναζετε. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.)
  5. tteeoo

tteeoo New Member

Καλημέρα σας. Πριν μια εβδομάδα περίπου παρατήρησα ένα εξόγκωμα πάνω ακριβώς από τον πρωκτό.υπαρχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να είναι;ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  6. tteeoo

tteeoo New Member

Ξέχασα να αναφέρω πως έχει ποιο σκούρο χρώμα και επίσης όταν βήχω δεν θα έλεγα με πονάει αισθάνομαι μια ενόχληση.να προσθέσω πως δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα στο να πάω τουαλέτα
  7. mairoula

mairoula New Member

Καλημέρα σας,
    πήρα κι εγώ το θάρρος να γράψω εδώ. Το έχω εδώ και 4ις μέρες και το παρακολουθώ, εννοείται δεν πρόκειται να πάω στο νοσοκομείο, μικρό νησί, ντρέπομαι. Καθημερινά παίρνω φωτογραφίες να βλέπω σε τι φάση βρίσκομαι, σύμφωνα με τα συμπτώματά μου και τη σύγκριση φωτό στο ίντερεντ, είναι θρομβωϊδη εξωτερική αιμορροϊδα, εαν κάνω λάθος με ενημερώνετε, αν και νιώθω άβολα να ποστάρω φωτό εδώ. Να αναφέρω ότι την πρώτη μέρα ήταν πολύ επώδυνο αλλά κάνω κομπρέσες καθημερινά εμποτισμένες με αλόη και σπαθόλαδο τις οποίες τοποθετώ στο συγκεκριμένο σημείο. Ο πόνος έχει εξαφανιστεί σε μεγάλο βαθμό, αν και το φασολάκι συνεχίζει να υπάρχει.
    Σήμερα πήρα το θάρρος να το εκμυστηριευτώ στην ομοιοπαθητικό μου γιατί εάν χρειάζεται Daflon δεν μπορώ να το πάρω λόγω ομοιοπαθητικής οπότε ίσως χρειαστεί να μου δώσει εκείνη κάτι αντιθρομβωτικό.
    Η δουλειά μου είναι ορθοστασία και έχω ήδη αλλάξει την διατροφή μου παίρνοντας όσο μπορώ περισσότερες φυτικές ίνες γιατί ξέρω ότι αυτό βοηθάει. Δεν πονάω όταν κάθομαι κάτι που ίσχυε την 1η μέρα, το σπαθόλαδο κάνει θαύματα, κάπου διάβασα και χυμό απο αλόε και σκέφτομαι να φτιάξω σήμερα(ευτυχώς έχουμε άφθονα και τα 2).
    Στην φωτογραφία να αναφέρω ότι την έχω πάρει ρίχνοντας φως απο φακό για να φαίνεται, το χρώμα είναι λίγο πιο σκούρο :_risata: απλά οι άλλες φωτό είναι πιο σκοτεινές.

Attached Files:

Last edited: Apr 1, 2016
  8. Kathy

Ενώ φαίνεστε αρκετά κατατοπισμένη παρόλο αυτά δε με βρίσκετε καθόλου σύμφωνη με το γεγονός ότι αρνείστε κατηγορηματικά να πάτε στο νοσοκομείο επειδή το νησί είναι μικρό. Η υγεία δεν υπολογίζει μικρά νησιά ούτε κουτσομπολιά. Σε αυτό το κομμάτι ξεπερνάμε τα ταμπού και βάζουμε πάνω απ' όλα και απ' όλους την υγεία μας! Με όλη την εκτίμηση....
  9. Pantelis18880

Pantelis18880 New Member

Γεια σας! Θα ήθελα και γω να γράψω ότι έχω θρομβωμενη αιμορροϊδα... Απλά θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το πόσο σοβαρό είναι. Έχω τρομερό πόνο... Σε βαθμό που δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ... Μου εμφανίστηκε στις 30/05/2016. Αυτή τη στιγμή βάζω αλοιφή proctonal και παίρνω κάποια χάπια daflon που μου είπε ο φαρμακοποιος. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Attached Files:

10. Οπως πολυ σωστα αναφερουν οι γιατροι εδω μεσα , ( οσοι ειναι ) πρωτευον ειναι η επισκεψη σε χειρουργο , καλο ειναι να πινετε πολλα υγρα ,να τρωτε πολλα φρουτα , και να μην καθεστε πανω στις αιμορροιδες, πλυσιμο με κρυο νερο πρωι μεσημερι βραδυ , και φυσικα καποια αλοιφη.
    Last edited: Jun 3, 2016
  11. Ropalidis

Ropalidis New Member

Αγαπητοί φίλοι

Είμαι 42 και εντόπισα κι εγω ένα μικρό σπυράκι στην είσοδο του πρωκτού ένα εξογκώματακι σε μέγεθος μπιζελιού για την ακρίβεια λίγο πιο μεσα απο το πρωκτό! Το καταλάβαινεις (συγνώμη κιόλας για την περιγραφικοτατη... περιγραφή!) με το δάκτυλο δηλαδή, ένα μικρό απόστημα στην "είσοδο" του πρωκτού! Ξέρω, να πάω στο γιατρό αλλα μήπως έχουμε καμία αλλη μέθοδο ίασης (αλοιφή, αντιβίωση κλπ); Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  12. Kathy

Γιατί να ασχοληθείτε, σας ενοχλεί ;;; Βγάζει αίμα, πονάει ;;; Αν όχι δεν δίνετε καμία σημασία και προσέχετε πάντα να αποφεύγετε τη δυσκοιλιότητα, αν σας ενοχλεί πρέπει να το δει χειρουργός!
  13. Anve

Anve New Member

Γεια κ από εμένα. Εμφανίστηκε ένα σπυρί στον πρωκτό. Αίμα δεν είδα μόνο ένα μικρό πόνο ενόχληση. Είμαι ανδρας 47 ετων 1.75 κ 76 κιλα. στρέιτ χωρίς προβλήματα υγείας εκτός από θυροειδή που ξεκίνησα θεραπεία πρόσφατα. Εδώ κ 3 χρόνια φροντίζω 3 δικούς με δύσκολα γεράματα μόνος πράγμα που με στρεσαρε έντονα κ με κουράζει σωματικά.
    Έβγαλα μια φωτο με το σημείο. Που πρεπει να απευθυνθω? Ευχαριστώ.

Attached Files:

14. Mits

Mits New Member

Καλησπέρα και απο μένα.Κλασσικά και γώ βρήκα ενα μικρό μπαλάκι-σπυράκι μια μέρα, στην αρχή με ενοχλούσε έντονα και εκείνη την περίοδο είχα αρκετό στρες και κάπνιζα πολύ (δεν ξέρω αν έχουν σημασία απλά τ αναφέρω ) . Στη συνέχεια δεν μ ενοχλούσε πάντα ή έντονα , ώσπου 2 φορές με αρκετό χρονικό διάστημα μεταξύ τους, πήγα τουαλέτα και είχα αιμοραγία χωρίς ιδιαίτερο πόνο ( πχ έντονος πόνος αιμορροίδων ). Σκοπέυω να πάω σε γιατρό άλλα όχι άμεσα. Απλά θα ήθελα μια πρώτη γνώμη . Ευχαριστώ.
  15. Kathy

Σε χειρουργό!
  16. Kathy

Προφανώς μιλάμε για αιμορροϊδα η οποία ανά τακτά χρονικά διαστήματα και εάν η διατροφή και οι κενώσεις δεν είναι καλά τότε θα ενοχλεί. Αν το πρόβλημα υφίσταται τότε θα πρέπει να εκτιμηθεί από χειρουργό.
  17. Maaanos

Maaanos New Member

Καλησπέρα! Θέλω και εγώ μια γνώμη πριν επισκεφτώ τον γιατρό έτσι και αλλιώς δεν κολλάω σε αυτά... Έχω βγάλει κάτι σαν σπυρακι πάνω σε μια αιμοροιδα. Έχω 2 αιμμοροιδες η κάθε μία έχει από ένα φώτο δεν μπορώ να βγάλω γιατί είναι ψυλοεσωτερικα και δεν θα φανούν γιατί είναι σχετικά μικρά.. Να ενημερώσω ότι έχω τον ιό hpv( κονδυλωματα), τα είχα βγάλει πριν 1 μήνα αλλά ο γιατρός μου έβαζε καυστικη αλοιφή και έπεσαν.. Λέτε να ξαναβγηκανε ? Απλά και τα 2 είναι πάνω στις 2 αιμμοροιδες. Από ένα η κάθε μία.. :non sono stato io:
  18. Kathy

Ναι είναι πολύ πιθανό. Ο HPV δεν εξαλείφεται εύκολα και επιμένει... Συνήθως χρειάζεται αρκετούς καυτηριασμούς... Να τα εκτιμήσει χειρουργός ή δερματολόγος.
  19. Dimitris_40

Dimitris_40 New Member

Καλησπερα σας
    Ειμαι 40 ετων.
    Εχω βγαλει ενα σπυρι σαν φουσκαλα ακριβως πανω στον πρωκτο
    Πιστευω πως εχει δημιουργηθει απο τα καυτερα.
    Δεν το γνωριζω σιγουρα
    Βγαινει για 2-3 μερες τσουζει και μερικες φορες προκαλει φαγουρα.
    Εμφανιζεται για λιγες μερες και φευγει
    Μετα απο μια εβδομαδα ξαναβγαινει.
    Δεν ξερω αν χρειαζεται να το δει γιατρος και ντρεπομαι να παω,αλλα θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι απο τις φωτογραφιες που σας στελνω και αν ειναι αναγκη τοτε να το δει γιατρος
    Σσς ευχαριστω πολυ

Attached Files:

Last edited: Sep 30, 2016
  20. Kathy

Θα πρέπει οπωσδήποτε να εκτιμηθεί από χειρουργό δίχως ντροπές διότι αυτές οι καταστάσεις μπορεί να οδηγήσουν κατά τις κενώσεις σε ακατάσχετες αιμορραγίες και τρομερούς πόνους. Μπορεί να είναι θρομβωμένη αιμορροϊδα ή απλή, ραγάδα που όμως δε μπορεί να γίνει απ' τις φωτό σωστή διάγνωση. Μη το αμελείτε....

Share This Page