1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Exω το γαστρικο δακτυλιο 14 χρονια και...

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by lena, Jul 17, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. lena

lena New Member

Γεια σας Γιατρε,
    ειμαι απο Κυπρο, εβαλα το γαστρικο δακτυλιο πριν 14 χρονια . Ειχα διαφορα προβληματα αλλα οχι σοβαρα. Εχασα 60 κιλα και εκανα και 4 γεννες.
    Το τελευταιο χρονο το ειχα ανοικτο και αποφασισα λογω του γεγονοτος οτι αρχισα να παιρνω περιττα κιλα να το σφιξω παλι.
    Ο γιατρος μου εβαζε λιγο λιγο το υγρο αλλα καθε φορα με περιοριζε για λιγες φορες στο να παιρνω τροφη και μετα σταματουσε και ενιωθα σαν να μην ειχα τιποτα. Παντα ενιωθα ομως πονο στο στηθος και του το ελεγα αλλα δεν ηξερε τι ηταν.
    Φτασαμε σε ενα σημειο που ειχα 10 μλ και ενιωθα σαν να μην ειχα καθολου και ετρωγα κανονικα.
    εκανα διαφορες εξετασεις οπως γαστροσκοπηση , χray.
    Ο γιατρος επιχηρησε να μου βαλει ακομα λιγο υγρο αλλα εχω τρελαθει απο τον πονο στο στηθος αλλα η τροφη μου πηγαινε κανονικα . Ο γιτρος αποφασισε να βγαλει και παλι ολο το υγρο γιατι πονουσα παρα πολυ.
    θελω να ρωτησω αν ξερετε ποιος μπορει να ειναι ο λογος. Ο γιατρος μου ειπε οτι ο οισοφαγος μου φουσκωνει και κατακρατα τη τροφη εκει , τι σημαινει αυτο? Θα μπορεσει να ξαναμπει σε λειτουργια το δακτυλιδι η οχι?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας.
    Προφανως ο δακτυλιος θα ειναι "ψηλα" δηλαδη στην καρδιοοισοφαγική γωνία και επομένως ειναι λογικο να εχετε συμπτώματα αποφράξεως του οισοφάγου.
    Θα πρεπει να γινει εξέταση διάβασης οισοφάγου στομάχου με βάριο και να φανεί τι συμβαινει ακριβώς.
    ..ΥΣΤ. Η εξέταση θα πρέπει να γινει και με φουσκωμένο το μπαλόνι και με άδειο!

Share This Page