1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Επιστροφή Στα Παλιά!!!

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by dano23, May 23, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 7 users.
  1. dano23

dano23 New Member

καλησπέρα σας!!!πριν 6 χρόνια είχα το γνωστό αίσθημα καούρας,πόνων στο στομάχι κ κόμπους στο λαιμό!!επίσης το φαγητό κάποιες φορές έβγαινε αντι να μένει μέσα!!είχα κάνει μία εξέταση που πίνεις πορτοκαλάδα(δεν θυμάμαι το όνομα της) κ άλλη μία κ διαπιστώθηκε ότι είχα ελικοβακτηρίδιο!!μου έδωσαν μία αγωγή για να γίνει εκρίζωση!!όταν τελείωσε η αγωγή τα συμπτώματα παρέμειναν με αποτέλεσμα να κάνω γαστροσκόπηση κ ο γιατρός μου είχε πει οισοφαγίτιδα 1ου βαθμού!!επίσης μου έιχαν πάρει δείγμα για να δουν αν είχε γίνει όντως η εκρίζωση του βακτηριδίου(είχε γίνει ευτυχώς)!!!από τότε μέχρι σήμερα είναι 1-2 φορές που μ έχει πιάσει έντονα όπως την πρώτη φορά που δεν μπορούσα να σταθώ!!τώρα πάλι εδώ κ 2 βδομάδες έχω το ίδιο πρόβλημα με όλα τα συμπτώματα μαζί κ σε συνδυασμό με μεγάλο φόρτο εργασίας κ άγχος νιώθω άσχημα!!!τα χάπια που παίρνω είναι τα nexium!!!από τότε που το απέκτησα μπορώ να πω ότι με πιάνει συχνά πυκνά αλλά αυτήν την φορά είναι όπως στις αρχές!!δεδομένου ότι είμαι νέος άνθρωπος(26 ετών) θα θελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση επιδείνωσης γιατί έχω ακούσει κ διαβάσει διάφορα κ για το αν αξίζει να κάνω επέμβαση για να γλυτώσω από αυτό το πράγμα!!μπορώ να πω ότι έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά κ 6 χρόνια δεν τα θεωρώ λίγα που ζω με αυτό....συγγνώμη που έχω γράψει τόσα πολλά αλλά ήθελα να περιγράψω όσο καλύτερα μπορώ το πρόβλημα μου...ευχαριστώ...
    Last edited by a moderator: May 23, 2010
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Το στομάχι δυστυχώς δεν κοιτάζει ηλικία,ούτε το ελικοβακτηρίδιο! Είμαι παθούσα και έχω τραβήξει πολλά στο παρελθόν...Με υπομονή και θέληση έγινα καλά.
    Η γαστροοιοσοφαγική παλινδρόμηση με οισοφαγίτιδα 1ου βαθμού είναι μια καλοήθης πάθηση, η οποία με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή μπορεί να υποχωρήσει και να είναι υπό έλεγχο.
    Ίσως θα πρέπει να κάνεις ξανά μια γαστροσκόπηση για να δεις που βρίσκεσαι γιατί ίσως να χρειάζεσαι ξανά θεραπεία.
    Μην έχεις την εγχείρηση σαν λύση στο προβλημά σου,αυτό άστο να το κρίνουν οι ειδικοί που θα αξιολογήσουν την κατάσταση.
    Μπορεί να έχεις προσβληθεί ξανά από ελικοβακτηρίδιο. Νομίζω η γαστροσκόπηση θα ξεκαθαρίσει την κατάσταση!
  3. dano23

dano23 New Member

εννοείται ότι οι ειδικοί γνωρίζουν πολύ καλύτερα από εμένα γι αυτό κ θα απευθυνθώ σε εκείνους!!!απλά επείδη είναι κ η φύση της δουλειάς στο να κουβαλάω,να σκύβω κ.α κάθε φορά που με πιάνει δεν μπορώ να δουλέψω κ στην εποχή μας είναι δύσκολα τα πράγματα με τις δουλειές!!για μένα το πιο σημαντικό είναι να βρεθεί μια λύση ώστε να νιώθω καλά κ να μπορώ πάνω απ όλα να έχω την υγεία μου κ να πηγαίνω στην δουλειά μου απροβλημάτιστα!!!να μην πω κ για την προσωπική μου ζωή βέβαια πόσο μ έχει επηρρεάσει...
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Εφ'οσον υπάρχει τεκμηριωμενη παλινδρόμηση η οποία προκαλεί οισοφαγίτιδα, θα πρέπει να μελετηθεί περα απο την γαστροσκόπηση, με:
    -24ωρη pHΜετρία για να αναδειχθεί η βαρύτητα της,
    -Μαννομετρία οισοφάγου για να αναδειχθεί η βλάβη του κατώτερου οισοφαγικού σφιγκτήρα και
    -βαριούχο γεύμα για να απεικονιστεί η διαφραγματοκήλη αν υπάρχει.
    Απο κει και περα εφόσον η συμπτωματολογία είναι υποτροπιάζουσα και η οισοφαγίτιδα επίσης, ή θα πρέπει να μαθεις να ζείς με φάρμακα (τα οποία δεν θεραπεύουν την παλινδρόμηση και τις επιπλοκές της ετσι), η να γίνει επέμβαση!

(σημειωτέον η επέμβαση που μιλάμε γίνεται λαπαροσκοπικά, είναι αναίμακτη, η νοσηλεία 24ωρος και σύμφωνα με την προσωπική μου αλλά και διαθνή εμπειρία, τα ποσοστά επιτυχίας ξεπερνούν τα 97%);)
  5. dano23

dano23 New Member

καλησπέρα σας!!πήγα κ έκανα γαστροσκόπηση τελικά!!!τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερα απ ότι περίμενα!!σας παραθέτω τι γράφτηκε
    οισοφάγος
    Z-line στα 39cm,εντύπωμα διαφράγματος στα 40cm περίπου.Χωρίς εικόνα διαφραγματοκοίλης ή βλεννογονικές αλλοιώσεις
    στόμαχος
    κενός περιεχομένου
    θόλος:χωρίς ευρήματα
    σώμα:χωρίς ευρήματα
    άντρο:χωρίς ευρήματα
    δωδεκαδάκτυλο
    βολβός κ 2η μοίρα χωρίς αλλοιώσεις

το θέμα μου όμως τώρα είναι το εξής!!παρόλο που η απάντηση της εξέτασης ήταν καλή οι ενοχλήσεις συνεχίζουν να υπάρχουν!!παίρνω εδώ κ ένα μήνα nexium,καλυτέρεψα λίγο,πριν κανένα 3ήμερο τα έκοψα αλλά εξακολουθώ πάλι τα πρωϊνά να έχω πρόβλημα με το στομάχι μου κ τις καούρες!!μου παν ότι το άγχος είναι καταλυτικός παράγοντας αλλά ποιος άνθρωπος δεν αγχώνεται στις μέρες μας??μπορώ να συνεχίσω να παίρνω nexium ή θα έχω πρόβλημα??υπάρχει κάποια άλλη εξέταση που μπορώ να υποβληθώ για να εντοπιστεί το πρόβλημα μου???ίσως την μαννομετρία που μου χατε προτείνει στην απάντηση σας κύριε Σάμπαλη??ευχαριστώ εκ των προτέρων...
    Last edited by a moderator: Jun 16, 2010
  6. dano23

dano23 New Member

καλημέρα σας κ πάλι!!!μιας κ δεν πήρα καμία απάντηση(ίσως να μην πρόσεξε κάποιος το ποστ μου γιατί απ ότι παρατήρησα δεν το εμφανίζει σαν νέο μήνυμα καθόλου) επανέρχομαι στο θέμα μου με νέες εξελίξεις!!!δυστηχώς παρόλο που κάνω θεραπεία με nexium όπως μου σύστησε ο γιατρός τα συμπτώματα παραμένουν!!!σήμερα μάλιστα με το που ξύπνησα ενιωσα μεγάλη ενόχληση με αποτέλεσμα να βγάλω ένα κίτρινο υγρό!!να υποθέσω ότι είναι υγρά του στομάχου??δεν ξέρω πλέον τι να κάνω?έχω χάσει 5 κιλά(είμαι που είμαι κ μισή μερίδα άνθρωπος) κ τα συμπτώματα επιμένουν πολύ!!!έχω αγχωθεί αρκετά με το πρόβλημα μιας κ από τον μάιο που μ εχει ξαναπιάσει δεν λεει να φύγει!!

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
    Γιώργος
    Last edited by a moderator: Aug 10, 2010
  7. sambalisG

Λυπαμαι που καθυστερησα αλλα ..διακοπές βλεπετε!!!:redface:

Το προβλημα που λετε, θα πρεπει να το ελέγξετε με διαβαση οισοφαγου-στομαχου για να τεκμηριωθει η παλινδρομικη νοσος!!
    Αν ειναι θετικη η δοκιμασία, τοτε θα πρπει να συζητηθει αναλυτικα το θεμα.
    Αν οχι, θα πρπει γαστρεντερολογος να το διερευνησει περισσοτερο.
  8. dano23

dano23 New Member

αρχές σεπτέμβρη έχω κλείσει ραντεβού πάλι με γαστρενετερολόγο ευελπιστόντας να με παραπέμψει σε περαιτέρω εξετάσεις γιατί με την γαστροσκόπηση δεν έγινε δουλειά!!!επειδή το έχω χρόνια όμως θέλω να επιδιώξω να κάνω την επέμβαση γιατί θέλω να δωθεί ένα τέλος στο πρόβλημα μου!!!θέλω να μάθω πως καλύπτουν τα ταμεία τέτοιου είδους επεμβάσεις κ ποιο είναι το κόστος πάνω κάτω μιας κ έχω ΙΚΑ κ ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ.θα το εκτιμούσα αν θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες μέσω προσωπικού μηνύματος κύριε σάμπαλη!!αν δεν μπορείτε πάλι δεν πειράζει!!
    σας ευχαριστώ πάντως για την απάντηση...
  9. dano23

dano23 New Member

Καλησπέρα σας κ πάλι!!!Σήμερα έκανα την διάβαση οισοφάγου-στομάχου-δωδεκαδακτύλου κ η απάντηση είναι η εξής!!!!

Ευχερής η διάβαση της σκιεράς ουσίας διά του οισοφάγου,του στομάχου κ του δωδεκαδακτύλου.
    Δεν παρατηρείται ενδοτοιχωματική,τοιχωματική ή εξωτοιχωματική χωροκατακτητική επεξεργασία
    Φυσιολογικά απεικονίζονται οι βλεννογόνιες πτυχές του οισοφάγου και του στομάχου.
    Με φυσιολογικό τοίχωμα κ έκπτυξη απεικονίζεται ο βολβός του δωδεκαδακτύλου.
    Παρατηρείται μικρή διαφραγματοκοίλη κ γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση κατά τη θέση Trendelemburg κ την δοκιμασία Valsalva.
    Περιμένω σχόλια σας όποτε μπορέσετε κύριε Σάμπαλη!!!
    Ευχαριστώ....
  10. sambalisG

Πιστεύω πως το πρόβλημα σας ειναι υπαρκτό, καλά τεκμηριωμένο και εφόσον η συμπτωματολογία συνεχίζεται θα πρέπει να σκεφτειτε σοβαρά την λύση της λαπαροσκοπικης επέμβασης.
    Περιμενω νεα σας.
  11. dano23

dano23 New Member

καλησπέρα σε όλους!!!είπα να επανέλθω στο θέμα μου μιας κ πιστεύω ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα κ θεώρησα ότι θα ωφελήσει να σας πω την εμπειρία μου επειδή τελικά επέλεξα να κάνω την επέμβαση!!!στις 15 του μήνα έκανα θολοπλαστική κατά nissen κ αποκατάσταση διαφραγματοκήλης!! ελπίζω να τα λεω σωστά!!:smile:μόλις ξύπνησα από την νάρκωση σε 2 ώρες περπάτησα κ σε 2 μέρες γύρισα σπίτι μου!!ο γιατρός που μου έκανε την επέμβαση είπε ότι πήγαμε πολύ καλά κ μπορώ να πω κ εγώ ότι αν κ έχουν περάσει μόλις 10 μέρες που βγήκα από το νοσοκομείο έχω μία βελτίωση αισθητή κ δεν έχω καούρες κ πόνους στο στέρνο!!!οι μετεγχειρητικοί πόνοι του σώματος μόνο τις 2 πρώτες μέρες ήταν αισθητοί αλλά αντιμετωπίσιμοι!!εγώ βασικά στο σπίτι κανένα ντεπονάκι έπαιρνα μόνο!!!όσον αφορά κάποιες ενοχλήσεις στον οισοφάγο μου είναι φυσιολογικότατοι κ περνάνε με τον καιρό απ ότι ενημερώθηκα!!!αυτές τις μέρες κάνω μια διατροφή που μου χει συστήσει ο γιατρός μου για να δούμε πως τα πηγαίνω με την κατάποση των τροφών κ δόξα τον θεό τρώω κανονικά μέχρι στιγμής χωρίς κάποια επιπλοκή!!!όταν περάσουν κ άλλες μέρες κ δω τα αποτελέσματα της επέμβασης θα ξαναποστάρω να σας πω εντυπώσεις!!πάντως μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι αξίζει να το κάνει κάποιος που ταλαιπωρείται χρόνια όπως εγω εφόσον έχει βρει ένα καλό γιατρό όχι μόνο για την στιγμή της επέμβασης αλλά κ για μετά από αυτήν!!;)συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά ξέρω ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που του περνάει από το μυαλό η συγκεκριμένη επέμβαση αν είναι καλή κ ποια τα αποτελέσματα της κ γι αυτό πήρα το θάρρος να σας πω την δικιά μου εξέλιξη μέχρι στιγμής!!!άμα θελήσει κάποιος περαιτέρω πληροφορίες που μπορώ να δώσω περί του θέματος ας μου στείλει προσωπικό μνμ....
    ευχαριστώ
  12. george taxidis

george taxidis New Member

καλησπερα φιλε και περαστικα !!.
    μια συμβουλη απο προσωπικη εμπειρια.
    στην παλινδρομηση και γενικα στο πεπτικο κανει πολυ καλο ο χυμος της
    αλοης.
  13. dardaman

dardaman New Member

ΕΥΓΕ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ,
    ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ (ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, ΜΙΑΣ ΚΑΛΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ) NISEN ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΦΑΡΜΑΚΟ. ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΠΩΔΥΝΗ
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΟΣΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΑΦΟΥ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ
  14. dano23

dano23 New Member

σας ευχαριστώ πολύ!!!εννοείται ότι για έναν νέο άθρωπο σαν κ εμένα πχ που είμαι 27 χρονών είναι ιδανικότατη λύση!!!όσο για το καλή επέμβαση που είπατε σήμερα έκανα γαστροσκόπηση μιας κ μου το είχε ζητήσει ο γιατρός που με χειρούργησε για να δούμε πως πάμε!!!!ο γαστρεντερολόγος μου είπε ότι είναι μία από τις καλυτερες θολοπλαστικές που έχει δει στην ζωή του!!ουσιαστικά για μένα ήταν μια επιβεβαίωση γιατί νιώθω καλά κ μπορώ να πω ότι μετά από σχεδόν 3 μήνες πηγαίνω πολύ καλά,τρώω κανονικότατα κ δεν έχω καθόλου καούρες!!!!το πιο σημαντικό όμως είναι ότι όσο περνάει ο καιρός γίνομαι κ πιο δυνατός!!!
  15. dano23

dano23 New Member

καλησπέρα σας κ πάλι!!!επανέρχομαι μετά από 17 μήνες από την επέμβαση...μπορώ να πω ότι έχω επανέλθει πλήρως σε όλες μου τις δραστηριότητες όσον αφορά το φαγητό..παρόλο που έχω περάσει αρκετό στρες με διάφορα πράγματα μπορώ να πω με σιγουριά ότι μέχρι στιγμής όλα κυλάνε καλά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα...τα χάπια για την παλινδρόμηση έχω ξεχάσει ότι υπάρχουν...:biggrin:
    καλές γιορτές σε όλους με υγεία πάνω απ όλα κ καλή ανάσταση.....
  16. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Τέλεια νέα και ιδιαίτερα μια τέτοια μέρα! :_applauso:
    Καλό Πάσχα με υγεία!!!
  17. aha1974

aha1974 New Member

φιλε dano23 επειδη εχω και εγω γοπ και υποφερω στειλε μου email στο [email protected] για τον γιατρο και το νοσοκομειο και το κοστος ευχαριστω και περαστικα
  18. Anastazia

Anastazia New Member

Καλησπέρα σας!!!Ονομάζομαι Αναστασία και είμαι 42 χρονών.Διάβαζα τις αναρτήσεις με πολλή προσοχή μιας που εδω και τρεις μήνες ταλαιπωρούμαι απο λαρυγγοφαρυγγική παλινδρόμηση, τα συμπτώματα μου αφορούν μόνο στο φαρυγγα και τον λάρυγγα. Ξηρότητα στον φάρυγγα, πονόλαιμος, γδαρμένος λαιμός, τα υγρά τα αισθάνομαι στο λαιμό μου ακόμα και όρθια, κάψιμο στο λαιμό, πικρή γεύση στο στόμα σαν δηλητήριο, αναγωγές και στις αρχές πόνο στο στέρνο χωρίς όμως καούρες στο στέρνο.Αρχικά ο ΩΡΛ μου χορήγησε ομεπραζόλη ένα κουτί 2φορές την ημέρα.Δεν καλυτέρεψα καθόλου δυστυχώς.Αποφάσισα να επισκεφτώ γαστρεντερολόγο.Η γαστροσκόπηση που έκανα έδειξε ήπια χαλαρότητα στον σφικτήρα χωρίς διαφραγματοκήλη και οισοφαγίτιδακαι ήπια γαστρίτιδα λόγω ύπαρξης ελικοβακτηριδίου πυλωρού. Μου χορηγήθηκε ένα κουτί laprazol 30 x 2 φορές την ημέρα και μετα την θεραπεία η οποία δεν με βοηθησε καθόλου, ξεκίνησα την εκρίζωση του ελικοβακτηριδίου ελπίζοντας οτι θα με βοηθήσει, δυστυχως σε δυο μέρες ολοκληρωνεται η αγωγη για το ελικοβακτηρίδιο και παρα τα δυο επιπλέον κουτιά laprazol (σύνολο 3 κουτιά laprazol συν έμα κουτί ομεπραζόλη απο τον ΩΡΛ που μου πρωτο διέγνωσε την λαρυγγοφαρυγγική παλινδρόμιση ) δεν έχω δεί καμία διαφορά στην υγεία μου.Απογοητευμένη και έντονα καταβεβλημένη, είμαι αύπνη απο τις 24 Μαιου ,η ξηρότητα στον φάρυγγα δεν με αφήνει να κοιμηθώ και υποσιττισμένη (τρώω μόνο νερόβραστα) έχω φτάσει τα 49 κιλά απο τα 56 που ήμουν. Σας ζητώ την βοήθεια σας γιατι καταρρέω και σωματικά και ψυχικά. Διαβαζω για την 24 πεχαμετρία με διπλό δείκτη, οισοφαγικό και φαρυγγικό αλλα μένω στην κομοτηνή και δεν γνωρίζω που να απευθυνθώ.Επίσης σκέφτομαι και το χειρουργείο ώς τελική λύση.Σας παρακαλώ πείτε μου, που μπορω να κάνω αυτή την εξέταση ετσι ώστε να αξιολογηθεί πρώτα η βαρύτητα της παλινδρόμησης και μετά να προχωρήσω στη αντιμετώπιση της. Είναι αλήθεια οτι ασθενείς με λαρυγγοφαρυγγικη παλινδρόμηση δεν ανταποκρίνονται στην φαρμακευτική αγωγη και το χειρουργείο είναι
    μονόδρομος;
    Σας ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου.
  19. kostas967

kostas967 New Member

Anastazia Δεν την χρειαζεσε την πεχαμετρία,δεν θα δείξει κάτι διότι έχεις χαλαρή την βαλβίδα σου με αποτέλεσμα να επιτρέπει στα οξέα να παλλινδρομούν και να σου δημιουργούν την οισοφαγίτιδα,αν θέλεις να κάνεις την εγχείρηση θα πρέπει να κάνεις μία γαστροσκόπηση και μία μανομετρία,μανομετρίες γίνονται στο Λαικο στην Αθήνα,τώρα για την περιοχή σου δεν γνωρίζω.Πάντως είχα και εγώ ΦΑΛΑΠ έκανα την εγχείρηση και ξεμπέρδεψα,μην φοβηθείς να την κάνεις.

Share This Page