1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Εντονος Πονος Στο Δεξι Μερος Του Κεφαλιου Και Στο Ματι

Discussion in 'Ορθοπεδικά-Νευροχειρουργικά Θέματα.' started by omkara, Nov 8, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. omkara

omkara New Member

Καλημερα.
    Το προβλημα μου ξεκινησε πριν 3 μήνες που χτυπησα στο κεφαλι ακριβως πάνω απο το δεξι μάτι, αμέσως εμφανιστηκε εντονος πονος στο ματι, πονοκεφαλος, ζαλαδες, ενοχληση με το φως , αδυναμια κινησης των ματιών και ιδιαιτερα πονος στο ματι οταν σηκωνα βαρος. Το προβλημα ηταν οτι ημουν επαρχια και δεν υπηρχε ουτε νευροχειρουργος ουτε χειρουργος οφθαλμιατρος γι'αυτο κι επισκεφτηκα εναν νευρολογο που διεγνωσε διασειση και με καθησυχασε οτι θα περασει. Ο πονος συνεχιζε και απλα πονουσα και την περναγα με depon. Οταν επεστρεψα απο διακοπες εξακολουθουσα να ποναω παροτι ειχε περασε 1 μήνας πηγα τελικα σε οφθαλμιατρο μου ειπε οτι δεν εχει κατι το ματι απλα υπαρχει καποιο προβλημα με το ζελε του ματιου και να μην σηκώνω βαρη, περνωντας ο χρονος αρχισα να ποναω λιγοτερο βεβαια εμφανισα μυοψια σε αυτο το ματι, ξαναπηγα και μου ειπε οτι δεν ειναι κατι απλα να μην σηκώνω βαρη. Το εντονο προβλημα μου ξεκινησε πριν μια βδομαδα που σηκωσα κατι βαρυ και αμεσως αρχισα να ποναω σε ολη τη δεξια μερια του κεφαλιου, να αισθανομαι μουδιασμα , να δακρυζω, να εχω παλι ενοχληση με το ματι ( προβλημα με το φως, κινηση ματιών, ) εχω παρει depon, mesulid, lonarid-n και περναει μονο για 2 ωρες. Πραγματικά δεν ξέρω πλεον που να απευθυνθω. Στο σημειο αυτο θα ηθελα να αναφερω οτι ειχα προβλημα ανορεξιας και επειδη ακομα πρεπει να παρω κιλα και δεν εχω λιπος ο γιατρος μου θεωρει οτι το χτυπημα ειναι ακομα πιο εντονο γιατι ειναι πιο ευαισθητα τα οργανα μου και θα χρειαστει περισσοτερο χρονο ή υποστηριζει οτι ισως επαθα καποια θλαση. Συγγνωμη για την πολυλογια μου αλλα θεωρησα σκοπιμο να αναφερω ολο το ιστορικο.
    Ευχαριστω εκ των προτερων
  2. ef poulios

ef poulios New Member

Ορθά επισκεφτήκατε τον οφθαλμίατρο σας, ο οποίος και διέγνωσε μετατραυματική παθολογία για την οποία σας έδωσε οδηγίες. Σκόπιμο θα ήταν να υπάρχει και μια νευροχειρουργική εκτίμηση, από τη στιγμή που υπάρχει ιστορικό κάκωσης της κεφαλής, με συμπτώματα που εξακολουθούν να σας ταλαιπωρούν.

Share This Page