1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ενοχληση και σκαλωμα στον λαιμο κατα την καταποση

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by johnnyman, Jul 26, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 19 users.
  1. johnnyman

johnnyman New Member

Καλησπερα γιατρε.
    Ονομαζομαι γιαννης ειμαι 31 ετων και θα ηθελα να σας πω το προβλημα μου.αρχισε περιπου πριν 2 χρονια ενω ειχα φαει αποτομα και ενιωσα λιγο καψιμο στον λαιμο.μετα περιπου απο μια βδομαδα αρχισε αυτο το προβλημα το να καταπινω(σαλιο) και να ακουγεται ενας θορυβος(σαν να κανει κρακ)στο υψος του καρυδιου στον λαιμο οπως επισης και κατι σαν κολλημενο φλεμα το οποιο δεν βγαινει με τπτ.πηγα σε ΩΡΛ και με ειδε μυτη,αυτια και το λαιμο μου με ενα οργανο μεχρι τις φωνητικες χορδες και με ειπε δεν ειναι τπτ.εμενα ομως δεν με εφυγε η ιδεα.εκανα γενικες αιματος και για θυρροειδη και εκει τπτ ολα καλα.πηγα ακομα και σε γαστρεντολογο ο οποιος με εδωσε μια θεραπεια για τυχων παλλινδρομιση.το προβλημα ομως συνεχιζω να το εχω μετα απο 2 χρονια σχεδον.δεν ξερω τι να κανω.τι μπορει να ειναι?ευχαριστω
    Last edited by a moderator: Jul 26, 2013
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Αναφέρεις για εξέταση από ΩΡΛ αλλά και αιματολογικές αλλά αυτό που δεν έχεις κάνει και θα έπρεπε να το είχες κάνει είναι υπερηχογράφημα στον θυρεοειδή για περίπτωση κάποιου όζου.
  3. johnnyman

johnnyman New Member

καλησπερα!εχω κανει και υπερηχογραφημα στον θυρεοειδη και ολα καλα μου ειπανε.δεν εδειξε τπτ.τι αλλο μπορω να κανω?
  4. Kathy

Αυτό που δεν μας αναφέρεις είναι πόσος καιρός πάει από τότε που έκανες τις εξετάσεις γιατί εάν τις έκανες το πρώτο διάστημα τότε σίγουρα έχει περάσει αρκετός καιρός και τα δεδομένα μπορεί να έχουν αλλάξει.
    Όπως και να' χει και εφόσον ακόμη υπάρχουν ενοχλήσεις θα πρέπει να σε δει εκ νέου ένας ΩΡΛ με όλο το ιστορικό σου από τότε μέχρι σήμερα και να αναφερθεί οπωσδήποτε η τότε απότομη κατάποση και όλα τα προβλήματα που ξεκίνησαν από κει και πέρα.
  5. johnnyman

johnnyman New Member

καλημερα!τις γενικες εξετασεις αιματος και για θυροειδη εχει περιπου 1 μιση χρονο που της εκανα οπως επισης εχει περασει ενας χρονος απο τοτε που πηγα για πρωτη φορα στον ΩΡΛ.οσο για τον γαστρεντερολογο εχει περιπου 4 μηνες που περασαν και αλλοι 3 μηνες που εκανα το υπερυχογραφημα στο λαιμο.εσεις προτεινεται να παω εκ νεου σε ΩΡΛ να με δει με το προηγουμενο ιστορικο μαζι μου?την ενοχληση ακομα την εχω αλλα δεν ποναει κατι μονο σα να σκαλωνει κατι κατι μονο οταν καταπινω σαλιο και εχω τον λαιμο μου ευθεια.αμα κανω το ιδιο πραμα με τον κεφαλι δεξια η αριστερα δεν κανει τπτ.επισης και οταν πιανω το λαιμο μου δεν εχει καποιο εξογκωμα η κατι αλλο,ειναι κανονικος.μερικες φορες παντως το σκαλωμα ειναι πιο εντονο και αλλες φορες πιο ηπιο.τι μπορει να ειναι?ευχαριστω!
  6. Kathy

Αφού λοιπόν αυτή η ενόχληση επιμένει και επειδή έχει περάσει ένα σχετικά μεγάλο διάστημα από τότε που σε είδε ΩΡΛ τότε καλό θα ήταν να σε δει κάποιος καινούριος ΩΡΛ, να ενημερωθεί για το ιστορικό σου και να σου κάνει μία ενδοσκόπηση για να εκτιμήσει την κατάσταση και να σου δώσει οδηγίες.
  7. johnnyman

johnnyman New Member

οποτε η ενδοσκοπηση ειναι απαραιτητη?ειναι που σε βαζει καμερα μεσα στο λαιμο?υπαρχει περιπτωση να ειναι απο το αγχος?ευχαριστω και παλι!!
  8. Kathy

Δεν σου κρύβω ότι μου πέρασε απ' το μυαλό να οφείλεται στον ψυχολογικό παράγοντα όμως για να μιλήσουμε για κάτι τέτοιο θα πρέπει να εξαντλήσεις όλα τα υπόλοιπα περιθώρια σχετικά με τις εξετάσεις. Η ενδοσκόπηση είναι ανώδυνη και κρατάει ελάχιστα. Αν σου βάλουν και λίγη ξυλοκαϊνη δεν θα ενοχληθείς καθόλου. Μόνο όταν σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει τίποτα στον λαιμό σου θα μπορείς να μιλάς για το άγχος.
  9. johnnyman

johnnyman New Member

ετσι οπως τα λετε ειναι,συμφωνω.παει πουθενα αλλου το μυαλο σας τι μπορει να ειναι?φοβαμαι πολυ να μην ειναι καποιο καρκινομα στο λαρυγγα η στον φαρυγγα. :frown: υπαρχει τετοια πιθανοτητα?
  10. Kathy

Τόσο ο καρκίνος στον λάρυγγα όσο και στον φάρυγγα θα δημιουργούσε εξόγκωμα ή και έλκος στην περιοχή του λαιμού, βραχνάδα, δυσχερή κατάποση, αιμορραγία από το στόμα, απώλεια βάρους και διογκωμένους λεμφαδένες.
    Πιστεύω ότι το υπερηχογράφημα το οποίο έγινε σχετικά πρόσφατα θα είχε δείξει κάτι όπως καταλυτική θα είναι και η ενδοσκόπηση που θα γίνει απ' τον ΩΡΛ.
    Επίσπευσέ το γιατί τελικά αν πρόκειται για ψυχολογικό παράγοντα, με την ανησυχία σου το πρόβλημα άθελά σου το επιδεινώνεις.
  11. johnnyman

johnnyman New Member

απο ψυχολογικης αποψης μπορει κατι να δημιουργηθηκε εκει?παει πουθενα το μυαλο σας?παντως και το πρωι που ξυπναω το στομα μου ειναι στιφο και ξηρο.δεν ξερω αμα εχει και αυτο σχεση σε κατι.ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τον χρονο σας!!
  12. Kathy

Αν έχει δημιουργηθεί κάτι στον λαιμό θα έχει συμβεί από κάποια άλλη αιτία και όχι απ' το ψυχολογικό. Εάν τελικά πρόκειται για ψυχολογικό τότε σε κάνει να πιστεύεις ότι νιώθεις κάτι ενώ στην πραγματικότητα δεν έχεις απολύτως τίποτα. Γι' αυτό σου λέω, πρώτα θα πρέπει να εξακριβωθεί ότι ο λαιμός σου είναι καθαρός κάνοντας τις σχετικές εξετάσεις και μετά συζητάς για τον ψυχολογικό τομέα!
  13. johnnyman

johnnyman New Member

δεν ειναι ιδεα μου,σιγουρα ειναι κατι αλλα και παλι δεν θα φενοτανε σε αυτες τις εξετασεις που εχω κανει?ειδικα στο υπερυχογραφημα εαν μιλαμε για την περιπτωση καποιου οζου.ετσι δεν ειναι?οποτε με συμβουλεβεται να παω σε ΩΡΛ παλι η καποιο αλλο γιατρο?ευχαριστω!
  14. Kathy

Αν υπήρχε όζος σίγουρα θα εντοπίζονταν στο υπερηχογράφημα.
    Πιστεύω ότι θα πρέπει να σου κάνει ενδοσκόπηση ένας καλός ΩΡΛ.
  15. stelios123

stelios123 New Member

Γεια σας, είμαι 22 χρονών και έχω αυτό που έχει και ο άνθρωπος παραπάνω, το ίδιο σύμπωμα και ξεκήνισε με τον ίδιο τρόπο, τελικά τι είναι? το έχω κάτι μήνες, έχω πάει σε ΩΡΛ στην αρχή μου είπε ότι ήταν λαρρυγιτιδα και φαρρυγιτιδα γιατί είχα και λίγο αίμα, μου έδωσε φάρμακα και μου πέρασε αλλά αυτό το σκάλωμα συνεχίζει. Ξαναπήγα στον ΩΡΛ, μου κανε υπερυχογραφημα και δεν έδειξε τιποτα, και μου πε οτι ειναι κάποια ρίξη υπογένιου κατι τέτοιο είπε και μου έδωσε αντιβίωση και αντιφλεγμονοδη αλλά ακομα συνεχίζει, παρακαλώ βοηθήστε με..
  16. Kathy

Καλησπέρα. Εκτός απ' το υπερηχογράφημα έχεις εξαντλήσει όλες τις παραπάνω εξετάσεις που έχουμε αναφέρει όπως την ενδοσκόπηση; Πολλές φορές ευθύνεται και το μέγεθος της σταφυλής γι' αυτές τις ενοχλήσεις. Τα έχει εκτιμήσει όλα αυτά ο ΩΡΛ σου;
  17. stelios123

stelios123 New Member

Ενδοσκόπηση δεν έχω κάνει ακόμα αλλά μου είπε ο ΩΡΛ ότι έφυγε η λαρυγγίτιδα και η φαρυγγίτιδα και το σάλιο πρέπει να έχει φύγει όπως και το αίμα αλλά αυτο που με ενοχλεί είναι το σκάλωμα όταν καταπίνω, δεν πονάει απλά με ενοχλεί, και το πρωί όταν ξυπνάω είναι στεγνό το στόμα μου και το νοιώθω περισσότερο, το νοιόθω στο ύψος του καρυδιού οταν καταπίνω και ελάχιστα δεξιά.
  18. Kathy

Επειδή λοιπόν παραμένει η ενόχληση γι' αυτό και αναφέρομαι στην ενδοσκόπηση λάρυγγα και φάρυγγα. Αυτό διαρκεί λίγα λεπτά της ώρας και με την καμερούλα έχει ο γιατρός ξεκάθαρη εικόνα των περιοχών αυτών, έτσι θα βρει τι σε ενοχλεί ακριβώς. Δεν απαιτείται ειδική προετοιμασία και λόγω της τοπικής αναισθησίας με σπρέι η διαδικασία είναι εντελώς ανώδυνη.
  19. stelios123

stelios123 New Member

θα προσπαθήσω να την κάνω, απλά ήθελα να ρωτήσω αν την έκανε ο προηγούμενος και αν ναι τι ήταν τελικά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
  20. Kathy

Ευελπιστώ λοιπόν να δει την ερώτησή σου και να μας απαντήσει άμεσα.
    Να είσαι πάντα καλά! :)

Share This Page