1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Εγχείριση χολής και απορίες

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by johnst, Oct 10, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. johnst

johnst New Member

Καλησπέρα σας

Πρόκειται να υποβληθώ το επόμενο διάστημα σε επέμβαση αφαίρεση χολής και θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύουν τα εξής : (τα οποία τα διάβασα σε σελίδες στο διαδίκτυο)

1. Μπορούν να ξαναδημιουργηθούν πέτρες από τον οργανισμό και αν ναι, που θα πηγαίνουν, μιας και δεν θα υπάρχει η χολή.

2. Έχει κάποια σχέση η αφαίρεση της χολής με πιθανή κοίλη στο στομάχι;

3. Η αφαίρεση της χολής μήπως αυξάνει την πιθανότητα δημιουργίας καρκίνου του παχέως εντέρου;

Μήπως τελικά να αποφύγω την εγχείρηση αφαίρεση χολής με διατροφή και γυμναστική;

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Μπορεί να υπάρξει λιθίαση χοληδόχου πόρου ο οποίος συνεχίζει να υφίσταται κι ας μην υπάρχει χολή. Ο χοληδόχος πόρος είναι ο ανατομικός σωλήνας μέσω του οποίου το ήπαρ, αποχετεύει την χολή που παράγεται από τα ηπατικά κύτταρα στο έντερο. Οι πέτρες θα εισχωρούν μέσα σε αυτόν τον πόρο. Όσο για τις υπόλοιπες 2 ερωτήσεις σας θα πρέπει να απαντηθούν από χειρουργό. Πάντως αν η χολή πρέπει να αφαιρεθεί θα ΠΡΕΠΕΙ να αφαιρεθεί γιατί δίνει τρομερούς πόνους και δημιουργεί βλάβες... Οτιδήποτε άλλο δεν κάνει δουλειά....
    Insomniac likes this.
  3. johnst

johnst New Member

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση να είστε καλά !
  4. Kathy

Κι εσείς πάντα καλά !!! :)
  5. karma76

karma76 New Member

Καλησπέρα και απο εμένα...Πρόκειται να χειρουργηθώ λαπαροσκοπικά (αν όλα πάνε καλά) σε λίγες ημέρες για την αφαίρεση της χολής μου..Είμαι 39 ετών και μετά απο κάποια επεισόδια πόνου χαμηλά στη δεξιά ωμοπλάτη και μπροστά στο σημείο της χολής έκανα υπερηχογράφημα άνω κηλείας στο οποίο διεγνώσθηκαν αρκετές πέτρες και λάσπη..Μάλιστα ο ακτινολόγος που είπε ότι είχα φλεγμονή όμως επειδή οι εξετάσεις αίματος που έκανα εκείνη την ίδια μέρα του επεισοδίου δεν έδειξαν κλινική φλεγμονή πήρα αντιβίωση προληπτικά για 4-5 μέρες..Κατόπιν αυτού έκλεισα ραντεβού για την αφαίρεση της σε δημόσιο νοσοκομείο..Έχω πανικοβληθεί πολύ διότι είναι το πρώτο χειρουργείο στο οποίο καλούμε να υποβληθώ και γενικά δεν είμαι καθόλου εξεικοιωμένη με το νοσοκομειακό περιβάλλον..Με τρομάζουν τα πάντα ακόμα και τα ράματα η το σακουλάκι της παροχέτευσης που λογικά θα έχω..για την νάρκωση ας μην αναφερθώ μιας και έχω ακούσει για πολλές παρενέργειες ειδικά αν κάποιος είναι καπνιστής η τελοσπάντων αν πέσεις σε όχι κ τόσο καλό αναισθησιολόγο..Για να μην μακρυγορώ τρέμω τους μετεγχερητικούς πόνους επειδή μπήκα και ενημερώθηκα απο κάποια άλλους ομοιπαθής και μέσω του ίντερνετ αλλά και δικούς μου γνωστούς...Μου μιλάνε για μεγάλη δυσφοροία απο την παραμονή του αερίου στο σώμα...Δηλαδή μου το περιγράφουν σαν πολύ έντονους μυικούς πόνους σαν πιάσιμο μετά απο έντονη γυμναστική στο γυμναστήριο ενώ ήσουν τελείως αγύμναστος..και ταυτόχρονα με αυτούς τους πόνους μου περιγράφουν και πολύ έντονο πόνο αμέσως με το που συνέρχονται απο τη νάρκωση όχι όλοι αλλά κάποιοι απο αυτούς..Δηλαδή μου απαριθμήσαν αυτό τον πρώτο πόνο με κλίμακα το 10 της τάξεως του 7,5-8...πρέπει να περιμένεις να συνέλθεις εντελώς απο τη νάρκωση και να κάνεις υπομονή μέχρι να σου χορηγηθεί ενδοφλέβια παυσίπονο...Επίσης μου αναφέραν πόνο στις τομές που δεν μπορώ καν να τον παρομοιάσω τον πόνο των τομών πως μπορέι να είναι στο μιαλό μου πόσο έντονος κ πόσο ενοχλητικός μπορεί να είναι..και επίσης μου είπαν οτι το πρώτο 24 ωρο ζαλιζόταν κατά την προσπάθεια τους να σηκωθούν οπότε και παρέμειναν ξαπλωμένοι..Γενικά σε οποιαδήποτε κίνηση να κουνήσεις το σώμα σου η να σηκωθείς , να κάτσεις κτλ μου το περιεγράψαν επίπονο..Και προσπαθώ να καταλάβω το εξής αν η λαπαροσκόπηση με τη χορήγηση ενδοφλέβιων παυσιπόνων κατα το πρώτο 24ωρο είναι τόσο επώδυνη η ενοχλητική πως κ με τι δύναμη καταφέρνουν και σηκώνοντε τη δεύτερη μέρα που οι περισσότεροι παίρνουν εξιτήριο ???:_s:Μια άλλη απορία μου είναι η εξής πως θα ηρεμήσω να κοιμηθώ το προηγούμενο βράδυ της επέμβασης που με πιάνουν κρίσεις πανικού και μόνο στη σκέψη τι έχω να περάσω?..και το πρωί της επέμβασης που θα πάω στο νοσοκομείο και θα περιμένω να έρθει η σειρά μου όπως και όλη η διδικασία μέχρι να σε ετοιμάσουν για να σου δώσουν την αναισθησία πώς θα μπορέσω να τη διαχειριστώ? Δείνουν κανένα ηρεμιστικό να σε χαλαρώσουν όσο περιμένεις εκεί? Άλλοι λένε ότι σου δείνουν και κάποιοι άλλοι ότι κ να σου δώσουν είναι ψεύτικο δεν κάνει τίποτα..Αν κάποιος απο εσάς μου απαντήσει κ ότι άλλη χρήσιμη πληροφορία ενδεχομένως έχει να μου δώσει θα το εκτιμούσα δεόντως..Συγνώμη για την έκταση του κειμένου...::sorrriso:
  6. Kathy

Καθημερινά έρχομαι αντιμέτωπη με τέτοιες επεμβάσεις. Τίποτα από τα παραπάνω "τρομερά" που αναφέρεις δεν ισχύουν... Αν μπεις στο χειρουργείο με τέτοια ψυχολογία ώστε να σου φταίνε όλοι και όλα τότε καλύτερα να μη την κάνεις. Αν τα πράγματα δεν ήταν απλά τότε την επόμενη μέρα δε θα ήσουν σπίτι σου επιστρέφοντας στις καθημερινές σου δραστηριότητες.... Είναι μια επέμβαση απλή και αρκετά σύντομη!

Share This Page