1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Diertina-betaserc

Discussion in 'ΩΡΛ' started by αρις, Mar 30, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. αρις

αρις New Member

καλησπερα σε ολους , εγω εδω και 10 χρονια εχω προβλημα με εμβοες-(μονιμες) ασταθεια-και μικρες κρισεις ιλλιγου ιδιαιτερα οταν γυριζω πλευρο στο κρεβατι..(menieres). κατα περιοδους επερνα antivom 16mg x 3 (η oxynium μπουκαλακια) για περιπου 2 μηνες και τα συμπτοματα υποχορουσαν καπως, αλλα προσφατα δεν με καλυπτουν αλλο.. ο γιατρος που με παρακολουθει μου εδωσε το diertina 6mg x2 -betaserc 8mg x 3 καθε μερα για 18 ημερες. μπορω να πω οτι με βοηθησε αρκετα ως προς τα συμπτοματα.. αλλα οταν τα σταματησα ξανα τα ιδια.. θελω να ρωτησω αν γνωριζετε αν θα παιρνω το diertina 6mg x2 -betaserc 8mg x 3 καθε μερα για μεγαλητερη περιοδο (2μηνες περιπου) θα μου δημηουργηση καποιο προβλημα?? ευχαριστω προκαταβολικα.
  2. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Η πρώτη ερώτηση έχει να κάνει με το αν σας έχουν πει πως έχετε Νόσο Meniere.
    Τα φάρμακα αυτά δεν έχουν γενικά ιδιαίτερες παρενέργειες αλλά δεν θεωρώ πως είναι η πλεον αποτελεσματική θεραπεία. Κάθε ασθενής βέβαια αντιδρα διαφορετικά και δεν είναι από πριν γνωστό πως θα ανταποκριθείτε. Θα σας απογοητεύσω αν σας πω πως το Betaserg είναι το ίδιο με το Antivom?
    Δοκιμάσατε διουρητικά?
  3. Τάκης

Τάκης Guest

Γειά σας και απο εμένα,

Το επίπεδο της ακοής σας πως είναι?
  4. Τάκης

Τάκης Guest

Αν μιλάμε πάντα για τον ίδιο ιατρό, μου φαίνεται λιγάκι οξύμωρο τη στιγμή που όπως λέτε δε σας καλύπτουν πλέον τα Antivom (16 mg x 3) να σας δίνει τα betaserc (8mg x2), αφενός γιατί τα 2 φάρμακα είναι σχεδόν τα ίδια αφου περιέχουν την ίδια ουσία (βηταϊστίνη) και αφετέρου να σας προτείνει λιγότερα mg σε λιγότερες δόσεις...
    Πρόβλημα δε δημιουργεί η βήταϊστινη...το θέμα είναι να βρείτε τι σας ανακουφίζει εσάς..

Αν και πιστεύω τα καλύτερα φάρμακα (ως παθών μιλάω - δεν είμαι ιατρός) είναι η σωστή ξεκούραση και όχι υπερβολικό άγχος!!

Share This Page