1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΔΙΑΣΩΛΗΝΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ

Discussion in 'Εκτός Ιατρικής - Ποικίλλα θέματα!' started by vertigo, Apr 17, 2008.

1. vertigo

vertigo New Member

θα ηθελα σας παρακαλω τις γνωσεις για ενα θεμα ιατρικο.την διασωληνωση.
    ο γιος μου χτυπηθηκε απο νταλικα,χειρουργηθηκε για επισκληριδιο αιματωμα και υπαραχνοειδη αιμορραγια δις, ειχε συντριπτικα καταγματα στο χερι και στο ποδι,θλαση πνευμονα,καταγματα οφθαλμικων κογχων,πληρη αποκολληση των μαλακων μοριων στο ποδι[αποκαλυψη τενοντων].σημερα εχει αναπηρια ανω του 80%,πληρη παραλυση σε ολο το δεξι ανω ακρο[εξελκυσμος βραχιονιου πλεγματος],διπλωπια,σημαντικες ελλειψεις μεταταρσιων στο δ.ποδι,παραπαρεση.σας τα αναφερω ολα αυτα,για να δειξω το ποσο σοβαρα ηταν.[1 μηνα σε καταστολη].
    το προβλημα που προεξυψε αυτες τις μερες ,ειναι οτι εμαθα οτι βρεθηκαν ναρκωτικες ουσιες στην τοξικολογικη εξεταση[πολυ σοβαρο για το δικαστηριο που θα γινει για το ατυχημα],ενω ο γιος μου δεν επαιρνε ποτε ναρκωτικα.

το ασθενοφορο που πηγε στον τοπο του ατυχηματος ηταν του νοσοκομειου,που απειχε 500 μετρα.[ηταν στην εθνικη οδο αθηνων -πατρων].
    το παιδι διασωληνωθηκε [οταν το νοσοκομειο ειναι κοντα,αλλα ειναι πολυ σοβαρα ο τραυματιας, το πληρωμα του ασθενοφορου μπορει να προβει σε διασωληνωση -με φαρμακα ναρκωσης-'η προτιμαν να τον μεταφερουν στο τ.ε.π?] και θελω να μαθω αν προηγειται καταστολη πριν την διασωληνωση ,γιατι πιστευω οτι δοθηκαν φαρμακα και αυτα ειναι που ανιχνευθηκαν στο αιμα.] εσεις απο την πειρα σας,οταν εχετε τραυματια που κινδυνευει η ζωη του,κανετε διασωληνωση πρωτα και μετα παιρνετε αιμα για την τοξικολογικη εξεταση?'η πρωτα παιρνεται αιμα και μετα κανετε προσπαθειες διασωσης?[αν γινεται ετσι,ενδεχεται να του εγινε καποια ενεση στον τοπο του ατυχηματος και αυτο να ανιχνευθηκε?οταν δινονται φαρμακα απο το πληρωμα του ασθενοφορου,αυτα που καταγραφονται και πως μπορω να το μαθω αυτο?]

σας ευχαριστω πολυ[ξερω οτι το θεμα μου δεν ειναι χειρουργικο,αλλα χρειαζομαι τις γνωσεις σας,ειμαι μονη και πελαγωμενη].
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας, και θέλω να σας εκφράσω την βαθειά μου λύπη για την συμφορά που σας έχει βρεί!!:frown:

Πράγματι σαν χειρουργικό forum, οι ερωτήσεις σας απευθύνονται σε αναισθησιολόγους και μοναδολόγους κυρίως!
    Ομως μπορώ να σας πω πως, σε συνθήκες τραγικές όπως διαδραματίσθηκαν σε ασθενοφόρο, η ανάγκη διασωλήνωσης είναι τόσο επιτακτική όσο και πανικοβάλλουσα, όπου αμφιβάλλω αν υπήρξε σκέψη λήψης αίματος προγενέστερα!

Επίσης πρέπει να γνωρίζετε πως μία σωστή διασωλήνωση φαρμακευτικά γίνεται με συνδυασμό μυοχάλασης και υπνοαναλγησίας όπου το δεύτερο σκέλος μπορεί να περιέχει βαρβιτουρικά τα οποία μπορεί να φανούν σε τοξικολογική έρευνα (η έρευνα όμως μπορεί να αναδείξει το σκεύασμα πιθανώς!).

Πολλές φορές όμως οι συνθήκες είναι τέτοιες που η διασωλήνωση μπορεί να γίνει χωρίς φάρμακα, ειδικά αν ο τραυματίας είναι αναίσθητος και δεν αντιδρά!!!

Ομως δεν γνωρίζουμε τις πραγματικές συνθήκες του συγκεκριμένου γεγονότος.
  3. vertigo

vertigo New Member

Σας ευχαριστω

Σας ευχαριστω πολυ γιατρε για την αμεση απαντηση σας.Αυτο που θα κανω ειναι ν'αναζητησω απο το νοσοκομειο που μεταφερθηκε πρωτα και διασωληνωθηκε [αμεσως μετα την διασωληνωση μεταφερθηκε στον Αγιο Ανδρεα στην Πατρα,οπου χειρουργηθηκε-απο κει εχω ολο το ιστορικο] ,το ιστορικο του οπου πιστευω να υπαρχουν γραμμενα ολα τα φαρμακα που του εδωσαν.

Να ειστε καλα,καλο βραδυ.:smile:
  4. AMANDA

AMANDA Member

Στο ιστορικό του, που αφορά τη νοσηλεία του θα υπάρχουν τα φάρμακα που του χοργηγήθηκαν κατά τη νοσηλεια του. Οτιδήποτε χορηγήθηκε πριν από άλλους ιατρούς υπάρχει ερίπτωση να μην έχει καταγραφεί.
    Σε περίπτωση που διασωληνώθηκε σε νοσοκομείο και στη συνέχεια μεταφέρθηκε σε άλλο νοσοκομείο στο ενημερωτικό σημείωμα της διακομιδής ο πρώτος ιατρός του νοσοκομείου θα έχει συμπληρώσει για τον επόμενο τα φάρμακα που έχει δώσει.
    Αν η διασωλήνωση έχει γίνει πριν μεταφερθεί στο νοσοκομείο τότε συνήθως δεν προλαβαίνουν να γράψουν χαρτί, το προσωπικό του ασθενοφόρου ενημερώνει προφορικά το ιατρικό προσωπικό κατά την άφιξη στο νοσοκομειο και δυστυχώς μπορεί πάνω στη διαδικασία του επείγοντος να μην τα καταγράψει κάποιος.
    θα σας συμβούλευα εκτός από το αντίγραφο του φακέλου να αναζητήσετε και αντίγραφο του βιβλίου εκτάκτων περιστατικών σε περίπτωση που εκεί καταγράφησαν τα φάρμακα.
    κάθε γιατρός πρώτα θα κοιτάξει να σώσει τον άνθρωπο και μετά θα κοιτάξει αστυνομίες, δειγματοληψίες κτλ
    μπορείτε να ζητήσετε 1 αναισθησιολόγο σαν πραγματογνώμωνα ο οποίος θα συντάξει έκθεση με βάση το φάκελο που θα αποδεικνύει ότι αφού η δειγματοληψία έγινε μετά την διασωλήνωση δεν είναι αξιόπιστη. ενστάσεις τέτοιες γίνονται και συχνά ιατροί καλούνται να γνωμοδοτήσουν.
    εύχομαι ότι καλύτερο για το παιδί σας και μακάρι να παρουσιάσει βελτίωση.

Share This Page