1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Χημειοθεραπεια : Ναι ή οχι

Discussion in 'Διάφορα Θέματα εκτός Κατηγοριών!' started by Insomniac, Dec 15, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Insomniac

Insomniac Member

Μιας και στοθεμα με ογκολογια δεν βρηκα κατι για γυναικολογικες παθησεις μια συγγενης μου ειχε κανει πριν χρονια μερικη αφαιρεση γυνακολογικων και τωρα της βρηκαν καρκινο καπου εκει στην περιοχη ( δεν ξερω ακριβως) . Εκανε χειρουργειο αλλα η βιοψια μετα δειξε κακοηθεια και ξαναμηκε για ...γενικοτερο καθαρισμο .

Συγνωμη αν δεν τα λεω και πολυ σωστα .

Η νεα βιοψια βγηκε αρνητικη αλλα ο γιατρος λεει οτι πρεπει να κανει καποιες χημειοθεραπειες

Εχω διαβασει διαφορα για χημειοθεραπεια γενικα και ακομα και γιατροι ειναι εντελως αντιθετοι με αυτη τη θεραπεια γιατι υποστηριζουν οτι δεν πρπσφερει κατι ..
    Υπαρχει μονολεκτικη απαντηση για αυτο το ειδος θεραπειας μετα απο επεμβαση ?

Ο πατερας μου με καρκινο στομαχου και τετοια θεραπεια εζησε 22 μηνες , η μητερα μου με καρκινο ορθου χωρις αναλογη θεραπεια 26 μηνες (και οι δυο εκαναν τα αναλογα χειρουργεια) .Σχετικα προσφατα η πεθερα μου στα 78 με λευχαιμια και χημειοθεραπεια εζησε 40 μερες .

Ευχαριστω.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα! Όπως σας είχα αναφέρει και στην περίπτωση της πεθερά σας, οι χημειοθεραπείες αντενδείκνυται στις μεγάλες ηλικίες. Δε μας αναφέρετε όμως παραπάνω την ηλικία της συγκεκριμένης γυναίκας. Σίγουρα αν είναι νέα η χημειοθεραπεία επιβάλλεται όμως αν είναι άνω των 70 με 75 συνήθως δεν το συνιστούν....
  3. Insomniac

Insomniac Member

Ειναι 70 ετων αλλα η ερωτηση μου ειναι γενικοτερη για αυτη τη μορφη θεραπειας αν προσφερει κατι ή γινεται για ...αλλους λογους.

Ευχαριστω.
  4. Kathy

Φυσικά και προσφέρει, εξάλλου με τις χημειοθεραπείες έχουν σωθεί πάρα πολλά άτομα. Σκοπός της χημειοθεραπείας είναι να αναχαιτίσει ή να επιβραδύνει την εξέλιξη του πολλαπλασιασμού των καρκινικών κυττάρων καταστρέφοντάς τα και εμποδίζοντας την αναπαραγωγή τους εντός του οργανισμού. Ορισμένα φάρμακα εμποδίζουν τη διαίρεση των κυττάρων και άλλα μπλοκάρουν τον κύκλο της ανάπτυξής τους. Πάντα όμως υπάρχουν και αντενδείξεις διότι οι περισσότερες χημειοθεραπείες προκαλούν πτώση των λευκών αιμοσφαιρίων τα οποία προστατεύουν τον οργανισμό από τις λοιμώξεις καθώς και αρκετά άλλα προβλήματα, γι' αυτό και δεν συνιστούνται σε μεγάλες ηλικίες. Όπως και να' χει ο κάθε οργανισμός διαφέρει και οι αντοχές του επίσης...
  5. Insomniac

Insomniac Member

Σας ευχαριστω.
  6. Kathy

Να είστε πάντα καλά και να έχετε καλές γιορτές γεμάτες με υγεία !!
    Insomniac likes this.
  7. Insomniac

Insomniac Member

Σας ευχαριστω πολυ και αντευχομαι !!!
    Kathy likes this.

Share This Page