1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Αποβολη Υγρων Απο Την Πρωκτικη Περιοχή

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by okyalos1, Jul 6, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. okyalos1

okyalos1 New Member

Καλημέρα
    Εχω ενα προβλημα που με απασχολεί σχεδόν ενα χρόνο. Προσεξα αποβολή υγρων πανω στο εσώρουχο μου, στο σημείο του πρωκτού. Μυρίζουν πιο πολυ σαν ιδρωτας παρά σαν κόπρανα. Δεν πρόσεξα καποιες αλλαγες στις συνηθειες μου. Πηγα σε ενα γαστρεντερολόγο, αλλά ουτε που με εξέτασε και μου είπε οτι είμαι εντάξει. Τα συμπτωματα είναι εντονότερα το καλοκαίρι, και ενίοτε λερωνεται και το παντελόνι. Γενικά όμως ιδρώνω πολύ. Θα ηθελα να μου πείτε σε τι γιατρό να πάω και τι θα μπορούσε να είναι
    Σας ευχαριστώ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας!
    Θα πρέπει να σας δει χειρουργός βασικά για να αποκλειστεί η ύπαρξη συριγγίου ή καποιας αιμορροϊδοπαθείας που παράγει βλέννα!
    Αυτο με τον γαστρεντερολόγο ..ήταν ..συγκλονιστικό!:eek:
  3. okyalos1

okyalos1 New Member

Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Το συρίγγιο θα μπορούσε να έχει μόνο αυτο το σύμπτωμα?Επισης, μια ορθοσκόπηση ή κολονοσκόπηση θα βοηθούσε τώρα?
  4. sambalisG

Σας ανέφερα πως πρέπει να τον δεί χειρουργός. Απο κει και πέρα αναλογα με την διάγνωση του, θα σας καθορίσει και τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν!
  5. okyalos1

okyalos1 New Member

Καλη σας μερα

Απευθυνθηκα σε χειρουργο και προχωρησαμε σε ορθοσιγμοειδοσκοπηση και ολα ηταν φυσιολογικά. Επισης οι αναλυσεις αιματων ητανε φυσιολογικές. Το προβλημα συνεχιζεται και το μονο μπορεί να μου συστησει ο γιατρός είναι κολονοσκοπηση. Να σας υπενθυμισω οτι τα συμπτωματα είναι η εμφανιση σημαδιων στα εσωρουχα (καφε χρωματος ) σε σημείο που μπορει να διαπεράσουν και τα εσωρουχα.
    Θα ηθελα μια γνωμη για το τι θα μπορούσε να ηταν.
  6. Να σε ξαναδεί γιατρός - Γαστρεντερολόγος ή Χειρουργός !
    Κάθε πρόβλημα έχει και μία αιτία.
    Δεν είναι δυνατόν να πηγαίνεις σε γιατρούς και να μην παίρνεις απαντήσεις(τουλάχιστον την απάντηση ότι μπορεί να είναι η Α ή η Β ή η Γ πάθηση για τις οποίες χρειάζεται να κάνεις την Α ή την Β ή την Γ εξέταση), παρά μόνο συστάσεις για εξετάσεις.
  7. sambalisG

Θα πρέπει να σας δει και χειρουργός διότι μπορεί να υπάρχει σε οποιοδήποτε σημείο περιπρωκτικό ή περικοκκυγικό καποιο πρόβλημα που να αναπαράγει καποιο "υγρό"!
  8. okyalos1

okyalos1 New Member

Σας ευχαριστω και τους δυο για την απαντηση σας, και σαφεστα έχετε δικαιο. Παραλειψα να σας πω οτι ειμαι στη Κυπρο και δυστυχως οι επιλογες ειναι περιορισμενες. Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο κεντρο στην Αθηνα (με προσωπικο μηνυμα για να μη εκληφθει ως διαφημιση) ωπου θα μπορούσα να υποβληθω σε ολες τις εξετασεις, για να αποκλειστουν τα πιθανα αίτια. Αυτό που μου εντείνει την ανησυχία μου ειναι πως ειμαι σχετικος σε θεματα υγειας (φαρμακοποιος) και ετσι μου ασυναισθητα σκεφτομαι και τα χειροτερα.
  9. Πιθανόν να προσέξατε ότι τόσο ο Κος Σάμπαλης, όσο και εγώ είμαστε μεταξύ των άλλων και συνεργάτες συγκεκριμένης κλινικής των Αθηνών (Λευκός Σταυρός Αθηνών). Πέραν αυτού και o Κος Σάμπαλης και εγώ συνεργαζόμαστε και με άλλες κλινικές.
    Μην το παρακάνουμε με την έννοια του Κέντρου - προσωπική μου άποψη είναι ότι χρειάζεται απλά στοιχειώδης επαγγελματισμός.
  10. okyalos1

okyalos1 New Member

Κυριε Οικονόμου και Σαμπάλη

Θα ηθελα να μου δωσετε ενα μειλ για να επικοινωνησουμε, καθως θα ανεβω Αθηνα για εξετασεις.Εδω κατω δεν υπαρχει ουτε υπερηχογραφημα ορθου, ουτε μανομετρία. Και επειδη βαρεθηκα αυτο το γαιτανάκι απο γιατρό σε γιατρό, που και λογω της σχεσης που υπαρχει μεταξυ μας δισταζουν να με παραπεμψουν για πιο εξειδικευμενες εξετασεις, θελω να παω σε καποιο κεντρο, το οποιο δεν εχει απλως την εννοια του επαγγελματισμού αλλά και την εννοια της συνυπαρξης ολων των υπηρεσιων σε ενα χωρο.
  11. sambalisG

Σας εστειλα PM (προσωπικό μήνυμα)!
  12. Το mail μου είναι [email protected].
    Όποτε και να επικοινωνήσουμε θα φροντίσω να κανονιστεί επαφή και με τον Κο Σάμπαλη, κάποιο πρωί στον Λευκό Σταυρό Αθηνών.
    Στην διάθεση σας,
    Γ. Οικονόμου.
  13. okyalos1

okyalos1 New Member

Καλησπέρα,

Το πρόβλημα μου ακόμα συνεχίζεται. Το Φεβρουάριο εκανα κολονοσκόπηση και ολα ητανε φυσιολογικά, εκτός απο αιμορροιδες 1ου βαθμού.Παρατηρησα οτι αυτή η αποβολή υγρων συνηθως εμφανίζεται μετα απο κένωση και συνηθως οχι σε κάποια άλλη χρονική στιγμή. Οι γιατροί εδω μου είπαν οτι πρεπει να το συνηθίσω, καθως παθολογικά ευρήματα δεν υπάρχουν.
    Αυτό που με απασχολεί είναι μηπως υπαρχει καποιο συριγγιο. Ποιες είναι οι συγχρονες μεθοδοι εντοπισμού συριγγιου?
  14. sambalisG

Καλησπέρα και πάλι.
    Οι μέθοδοι ανίχνευσης συριγγίου πρωκτού, είναι κατ'αρχάς η επισκόπηση του εξωτερικού στομίου.
    Απο κει και πέρα άριστες απεικονιστικές μέθοδοι είναι το ενδοορθικό υπερηχογράφημα, και η μαγνητική τομογραφία πρωκτού.

(Επειδή βλέπω ότι ταλαιπωρείστε και χρονίζει αρκετά το πρόβλημα σας και δεν έχετε δει καποια λύση, αν επιθυμείτε οποιαδήποτε επικοινωνία, το κινητο μου είναι 6977359925)
  15. Vasilis loukas

Vasilis loukas New Member

Τελικα βρεθηκε λυσει??

Share This Page