1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Αίμα στα κοπρανα

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by tinky, Jan 12, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. tinky

tinky New Member

Γειά σας κ συγχαρητήρια για το forum!!!Εδώ και 2 μέρες, όταν πήγα τουαλέτα παρατήρησα αίμα στα κόπρανα,των οποίων το χρώμα ήταν πράσινο-καφέ.Είμαι 18 χρονών κ κατά τ άλλα υγιής.Δεν θέλω να κάνω κολονοσκόπηση,αλλά είναι απαραίτητο?Ευχαριστώ πολύ! :)
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Αίμα στα κοπρανα

Καλώς ήλθατε στι Forum!!
    Τι έννοείτε ..πράσινο..καφέ!
    Αιματηρά κόπρανα σημαίνει χρώματος κόκκινου ή βυσσινόχροα!!

Αν εννοείτε χρώματος πράσινου καφέ όντως, δεν πρόκειται για αίμα!
  3. tinky

tinky New Member

Απ: Αίμα στα κοπρανα

Σας ευχαριστώ.Eχουν λίγο αίμα και στο υπόλοιπο τους είναι αυτού του χρώματος,πιο πολύ στο πράσινο..
  4. μαριος

μαριος New Member

βλεννοειδες αιμα στα κοπρανα

καλησπερα,γιατρε και γω αντιμετοπιζω ενα παρομοιο προβλημα..ενεργηθηκα καθως το εντερο ηταν λιγο ανησυχο,και τα πρωτα κοπρανα ηταν λιγο μαλακα και στην συνεχεια πιο μαλακα(σχεδον ευκοιλιωτης)στο τελος παρατηρησα λιγο αιμα οπως την βλεννα(σαν να σπαεις 1 αυγο που στο κροκο αρχιζει να δημιουργητε το εμβρυο)μεγεθους 2cmx1cm...
    επισης τον τελευταιο καιρο η διατροφη μου το απογευμα εχει αλλαξει..δεν μπορω να φαω καλα τις περισσοτερες φορες γιατι μου ερχονται αναγουλες και το στομαχι μου δυσκολα χωνευει...
    ΓΙΑΤΡΕ ΑΝΗΣΥΧΩ ειμαι 25 χρονων.ειναι σημαδια καρκινου?
  5. sambalisG

Δεν πρέπει να ανησυχείτε φυσικά!!!:redface:
    Βλέννα και αίμα στα κόπρανα πολύ συχνά δημιουργούνται απο κολίτιδες, ειδικού ή μη ειδικού τύπου και για τον λόγο αυτό θα πρέπει να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο με σκοπό την διαγνωστική προσπέλαση του προβλήματος!
    Πιθανά μπορεί να χρειαστεί κολονοσκόπηση αν συνεχίζεται το πρόβλημα!!
  6. μαριος

μαριος New Member

ευχαριστω για την αμεση απαντηαη σας..θα παω αυριο στον παθολογο και συντομα γαστρεντερολογο...ευχαριστω παλι
  7. serafeim99

serafeim99 New Member

καλησπερα γιατρε, τυχαια βρηκα την σελιδα σας αυτη και ομολογω εντυπωσιαστικα, εχετε πραγματικη διαθεση προσφορας, αλλοι συναδελφοι σας χρεωνουν ακομα και τις συμβουλες:mad: τελος παντων.

Αντιμετωπισα σημερα το απογευμα ενα προβλημα που πολυ με ανησυχησε, παρατηρησα στην τουαλετα μετα απο αφοδευση αρκετο αιμα οχι αναμεμειγμενο με τα κοπρανα αλλο στο τελος της αφοδευσης μια αρκετη ποσοτητα αιματος. Απο το πρωι , προφανως καποια τροφη με ειχε ενοχληση, ειχα μια ελαφρια ευκοιλια, καθως σκουπιζομουν παρατηρησα ελαχιστα κοκκινα στιγματα αλλα επειδη ειχα φαει ντοματα φανταστικα οτι ηταν καποια ινα ή κατι τετοιο:_risata: αλλα το απογευμα πηγα στην τουαλετα και υπηρξε αρκετο αιμα, εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας, χωρις καθολου πονο, εχω παρατηρησει οτι μετα απο πολυ προσπαθεια υπαρχει μια αρκετη διογκωση του δακτυλιου του πρωκτου η οποια επιστρεφει μετα απο λιγο στη θεση της, και τωρα αυτο. Εχω τρομοκρατηθει αλλα προς το παρων το ελεγχο,δεν εχω βγει δηλαδη ακομα στο δρομο να ουρλιαξω, εχετε μια πρωτη σκεψη να κανετε? ειμαι 36 ετων, κανω καθιστικη ζωη, εχω μερικα κιλα παραπανω και καπνιζω (τωρα που τα βλεπω γραπτα αγχωθηκα...ωραια ζωη κανω...)
    Περιμενω τις σκεψεις σας, ευχαριστω θερμα.
    Γιωργος.
  8. sambalisG

Προφανώς αυτό που έχετε είναι αιμορροϊδοπάθεια, δηλαδή διατεταμένες φλέβες του πρωλτού οι οποίες αιμορραγούν πιθανότατα λόγω δυσκοιλιότητος!

Σαν πρώτα μέτρα καταπολεμούμε την δυσκοιλιότητα και...αλλάζουμε (όσο μπορούμε) τρόπο ζωής..:biggrin:
    Ομως καλό θα είναι αν συνεχιστεί να σας δεί κάποιος ειδικός (γαστρεντερολόγος ή χειρουργός)!
  9. μαριος

μαριος New Member

καλημερα γιατρε
    θα ηθελα να μου διευκρινησετε τον ορο αιμα στα κοπρανα(χρωμα,ποσοτητα,σχημα που περνει το αιμα πανω στα κοπρανα κτλ)
    πως τελος παντων θα το καταλαβουμε?να επεξεργαζομαστε τα κοπρανα ?δεν λεμε για περιπτωσεις που υπαρχει αρκετο αιμα και φαινετε...
  10. sambalisG

Μπορείτε να δείτε το νέο Thread που άνοιξα σήμερα στο link:
    http://www.surgeryonline.gr/surgeryonline/showthread.php?p=2149#post2149

Share This Page