1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

αιμα κατα την αφοδευση

Discussion in 'Ογκολογία παχέος εντέρου.' started by tzoni, Aug 3, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. tzoni

tzoni New Member

γεια σας

ειμαι 38 ετων, υψος 1,72, 60 κιλα

τις τελευταιες 40 μερες ταλαιπωρηθηκα απο μια πετρα στα νεφρα.. κολικο νεφρου με οτι αυτο συνεπαγεται.. ο ουρολογος μου εδωσε Lithoren 2 κουτακια τα οποια τα πηρα με κενο αναμεσα τους 1 εβδομαδα... η πιεση που ειχα να νομιζω πως θελώ να κατουρησω λογω του κολικου και της κινησης της πετρας με εκανε να εμφανισω μια αιμοροιδα που μετα απο 3-4 μερες εφυγε.. ειχα ξαναεμφανισει αιμοροιδα τον Γεναρη η οποια εφυγε μονη της και αυτη σε μια εβδομαδα

προχτες ουρησα την πετρα

σημερα πηγα να αφοδευσω και εμφανισα λιγο αιμα στα κοπρανα ( σαν να πεσαν 2-3 σταγονες απο πανω.. ). κοπρανα σφιχτα προς λιγο μαλακα ( αλοιφη φαση) . επισης μετα ειχα ενα μικρο πονο στην κοιλια που μου εδινε την εντυπωση πως θελω παλι να παω να αφοδευσω. ενω πηγαινα, πιεζομουνα πολυ στο να βγαλω κατι και ενιωθα μια αισθηση καυσης στον πρωκτο ( απο την πιεση μαλλον) - παντως εβγαζα λιγα κοπρανα μετα απο πιεση μορφης σαν να βγαζω τζελ απο σωληναριο.. . αυτο συνεχιστηκε 5-6 φορες.. στο τελος ξαναεμφανισα 2-3 σταγονες αιμα που επεσαν μετα την τελευταια κενωση. αυτα το πρωι και μετα καμια ενοχληση μεχρι τωρα βραδυ που γραφω..

να αναφερω οτι και πριν μια εβδομαδα ειχα λιγο αιμα ( το ειδα καθως σκουπιστηκα) και παλι μετα απο πιεση κατα την εκκενωση..

δεν μπορω να πω οτι ειμαι δυσκοιλιος. τα κοπρανα μου βγαινουν κανονικα .. επισης μια φορα τον τελευταιο μηνα εκανα διαροια τελειως νερο αλλα ξερω οτι αυτο μπορει να εχει προκληθει απο παρα πολους παραγοντες ( μεχρι και κρυωμα ας πουμε οποτε το αναφερω ετσι σαν γεγονος )

οικογενειακο ιστορικο καρκινου κτλ δεν υπαρχει. να ειναι αιμα απο την αιμοροιδα? να εχω εσωτερικες που αιμοραγησαν λογω της πιεσης? παιζει ρολο η ολη πιεση απο τον κολικο? οπως καταλαβαινετε εχω τρομαξει, δεν αντεχω να τρεχω παλι.. πρεπει να κανω κολονοσκοπηση? θα χρειαστει επισκεψη σε τι γιατρο? γαστρεντερολογο? πρωκτολογο?

ποια η γνωμη σας ?

-περιττο να πω πως εκανα αυτο που δεν επρεπε.. εψαξα στο ιντερνετ και μου εμφανιστηκαν χιλια-δυο πραγματα - :non sono stato io:

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
    Last edited: Aug 4, 2016
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Μην πανικοβάλλεσαι. Ίσως τώρα που μιλάμε τα συμπτώματα να έχουν υποχωρήσει και να είναι όλα καλά όμως αν επιμένουν τότε η καλύτερη λύση είναι να σε δει χειρουργός γιατί μπορεί να είναι ραγάδα ή αιμορροϊδα.

Share This Page